Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Letnie spacery ogrodowe (AO 599)

dodano: 17.07.2016

Lato w pełni, a my zachęcamy do zwiedzania ciekawych ogrodów.

Warto odwiedzić Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie (http://www.inwaldpark.pl/ogrodjp2/), położonym niedaleko Krakowa. Tu z około 20 tysięcy roślin oraz barwnych kruszyw stworzono portret polskiego papieża.
 
Rośliny te sadzono aż pół roku. Powstało 8 kilometrów alejek, po których można spacerować. Dookoła jest też wystawa zdjęć z wydarzeniami z pontyfikatu Ojca Świętego. Nam udało się spotkać tu pana Wojciecha Kapiasa – to właśnie grupa szkółek Kapias oraz szkółka pana Krzysztofa Kubiczka dostarczyły roślin na nasadzenia. Jednym z większych wyzwań dla szkółek było dostarczenie tak ogromnych ilości roślin w wyznaczonych gatunkach, ale udało się. Dominują rośliny, które można nazwać okrywowymi: mają szybko się rozrosnąć i pokryć przestrzenie wyznaczone przez projektanta. Są berberysy, jałowce, tuje, berberysy… Drzew rośnie tu stosunkowo niewiele: zdecydowano się tylko na katalpy. A rysunek stworzony z roślin, uzupełniają rabaty wysypane barwnymi kruszywami.
 
Przed ogrodnikami stało sporo wyzwań - na przykład dla berberysów, choć są mało wymagające, ziemia była tu za ciężka i trzeba było rozluźnić ją piaskiem. Posadzono ich kilka odmian, by np. peleryna papieża była zróżnicowana kolorystycznie; wykorzystano m.in. odmiany berberysu Thunberga ‘Orange Rocket’ i ‘Orange Dream’. Są też długo kwitnące pięciorniki czy róże pomarszczone.
Sporo czasu zajmuje podlewanie, bo zraszacze muszą być ręcznie przestawiane. Najwięcej czasu pochłania jednak pielenie, które trzeba tu wykonywać wyjątkowo starannie.
 
Na razie obraz można podziwiać z pagórka widokowego, ale są już kolejne plany – może już w przyszłym roku stanie tu wieża widokowa.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg