Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Pokaz japońskiej ikebany

dodano: 22.08.2015

Rzadko w Polsce mamy kontakt z japońską sztuką układania kwiatów, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Państwu jej zasady.

Na początku sierpnia odwiedziliśmy po raz trzeci Wielkie Święto Kwiatów na Wyspie Wisła  w  Stężycy k. Dęblina. Jak zwykle odbyły się tu pokazy grupy mistrzowskiej  Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej  i show kwiatowej mody.
 
Nowością w tym roku była wystawa ikebany oraz wizyta ambasadora Japonii i grupy 8 japońskich florystek. 
Ikebana jest kultywowana w Japonii od blisko sześciu stuleci.  Jej początków należy doszukiwać się w rytualnym zwyczaju ofiarowywania kwiatów na ołtarzach buddyjskich. Układanie ikebany to rozmowa  z kwiatami, to sposób na wyciszenie się, medytację.
Japonki przyjechały do Stężycy na własny koszt, specjalnie na Święto Kwiatów, a były to reprezentantki 2 znamienitych szkół Ohara i Sogetsu.  
Storczyki, anturium i róże pochodziły ze szklarni JMP Flowers.  Ale specjalne naczynia ikebanistki przywiozły ze sobą z Japonii, bowiem w ikebanie pojemnik  i kwiaty stanowią całość.  Niezbędne  były też  kenzany, czyli ciężkie metalowe podstawki pokryte ostrymi kolcami, w które wbija się rośliny.   
W grupie Japonek znalazła się nasza rodaczka, pani Wieńczysława Sato, tłumaczka, a zarazem nauczycielka ikebany w szkołach Ikenobo i Sogetsu. 
Pokaz układania ikebany rozpoczęły mistrzynie ze szkoły Ohara. Zastosowały rośliny z ogrodu, aby podkreślić urodę aktualnej pory roku. Zdrewniałe pędy tniemy pod kątem i wkłuwamy w kenzan, pochylając je lekko w kierunku patrzących, na ich przywitanie. Istotną rzeczą jest podcinanie końców roślin pod wodą, żeby do tkanki przewodzącej nie dostało się powietrze. W  tej kompozycji ustawiamy kilka naczyń obok siebie,tworząc jeden szeroki krajobraz. Liście, tak jak w naturze, powinny kierować się w różne strony.
W ikebanie wypracowany układ nie jest rzeczą trwałą, dlatego za chwilę kompozycja zmieni się –  po wycięciu gałęzi perukowca  najwyższe piętro zastąpią ozdobne czosnki. Ustawiane obok siebie w kolejnych naczyniach  kwiaty mają obrazować osoby, które rozmawiają ze sobą.
Wszystkie elementy w ikebanie powinny zachowywać proporcje wobec siebie. Na przykład kwiat róży ma  tutaj długość jednej trzeciej elementu głównego. W kulturze Japonii lubiane są liczby nieparzyste. Tak dobierane są zestawy talerzy, kieliszków, a także kwiaty.  
Kolejne prace przedstawiły ubrane w kimona panie ze szkoły SOGETSU.
Wysokość najwyższego elementu, pędu białej świecznicy, to suma  średnicy naczynia i jego wysokości, pomnożona przez 1,5 lub 2, gdy mamy cienkie, delikatne pędy. Kolejny kwiatostan świecznicy ma wysokość 2/3 pierwszego i jest ustawiony pod kątem 45 stopni. Kompozycje układa się na zasadzie trójkąta. Pozostałe rośliny są uzupełniające.
 
Możliwość dobierania w szklarni ciekawych, naturalnie wygiętych pędów anturium, spośród tysięcy kwiatów, zaowocowała  niezwykłym układem. Jeden pojemnik był napełniony wodą, przez drugi przepleciono pędy, z których wcześniej usunięto kolorowy liść, a pozostawiono same kolby kwiatostanowe.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Oaza zieleni wśród lubelskich pól (odc. 647)

Oaza zieleni wśród lubelskich pól (odc. 647)

Grabów Szlachecki to wieś zagubiona pośród pól i lasów województwa lubelskiego. Niedaleko stąd znajdują się Ryki i Dęblin. Niektóre gospodarstwa oddalone są...

więcej »
Ocena
80%
20%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Historia niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych oraz dwóch oranżerii w parku przypałacowym w Nieborowie .

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg