Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:25
Powtórka: patrz "o nas"

Wilanów 2015 - Wilanowskie Barwy Lata

dodano: 14.10.2015

Wilanowskie Barwy Lata - ta coroczna wystawa cieszy się ogromną popularnością, jest organizowana w końcu września w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. To pokaz prac florystycznych Szkoły Małgorzaty Niskiej

Trochę historii. Kultura  wręczania  kwiatów była  szeroko rozwinięta w czasach powojennych. Kwiaciarnie i kwiaciarze-ogrodnicy zawsze byli elitą wśród tzw. prywaciarzy w PRL-u. W Polsce bukiet  kwiatów wręczany kobiecie do tej pory jest mile widziany przy każdej okazji,  imienin, urodzin, ślubu, pogrzebu. W innych krajach jest inaczej. W Holandii niczym niezwykłym jest wręczanie kwiatów mężczyznom. Okazje mogą być różne: urodziny, awans w pracy czy też okazanie wdzięczności.
 
Obecnie niestety coraz rzadziej wręcza się kwiaty. Ale florystyka się rozwija – częściej korzystają z niej biura, bukiety ślubne są coraz bardziej wymyślne.
Samo nazwa tego zawodu - florysta zostało wprowadzone w Polsce  15 lat temu  z języka angielskiego florist. U nas było używane słowo bukiecierz, mniej eleganckie. Były kursy bukieciarskie rzemieślnicze, szkolące pracowników kwiaciarń w stylu mocno archaicznym.
 
 Rok 2000 to był przełom. Małgorzata  Niska, która najpierw skończyła studia plastyczne, a potem  2-letnią szkołę florystyczną w Berlinie i tak miała przez kilka lat kwiaciarnię, wróciła do Polski i założyła własną szkołę. Również wtedy  powstał  kwartalnik „Bukiety”,  który dzięki licznym wyjazdom do Holandii i Anglii pokazywał nowe trendy w układaniu kwiatów w Europie. Obecnie mam w Polsce kilka dobrych szkół w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
Aktualny trend  we florystyce to używanie kwiatów z natury, pędów, dzikich owoców,  kwiatów z ogrodu, a także materiałów zupełnie niezwykłych, jak drut, karton, gąbka – tego, co dusza artysty mu podpowie. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

Oaza zieleni wśród lubelskich pól (odc. 647)

Oaza zieleni wśród lubelskich pól (odc. 647)

Grabów Szlachecki to wieś zagubiona pośród pól i lasów województwa lubelskiego. Niedaleko stąd znajdują się Ryki i Dęblin. Niektóre gospodarstwa oddalone są...

więcej »
Ocena
80%
20%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Historia niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych oraz dwóch oranżerii w parku przypałacowym w Nieborowie .

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg