Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wilanów 2015 - Wilanowskie Barwy Lata

dodano: 14.10.2015

Wilanowskie Barwy Lata - ta coroczna wystawa cieszy się ogromną popularnością, jest organizowana w końcu września w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. To pokaz prac florystycznych Szkoły Małgorzaty Niskiej

Trochę historii. Kultura  wręczania  kwiatów była  szeroko rozwinięta w czasach powojennych. Kwiaciarnie i kwiaciarze-ogrodnicy zawsze byli elitą wśród tzw. prywaciarzy w PRL-u. W Polsce bukiet  kwiatów wręczany kobiecie do tej pory jest mile widziany przy każdej okazji,  imienin, urodzin, ślubu, pogrzebu. W innych krajach jest inaczej. W Holandii niczym niezwykłym jest wręczanie kwiatów mężczyznom. Okazje mogą być różne: urodziny, awans w pracy czy też okazanie wdzięczności.
 
Obecnie niestety coraz rzadziej wręcza się kwiaty. Ale florystyka się rozwija – częściej korzystają z niej biura, bukiety ślubne są coraz bardziej wymyślne.
Samo nazwa tego zawodu - florysta zostało wprowadzone w Polsce  15 lat temu  z języka angielskiego florist. U nas było używane słowo bukiecierz, mniej eleganckie. Były kursy bukieciarskie rzemieślnicze, szkolące pracowników kwiaciarń w stylu mocno archaicznym.
 
 Rok 2000 to był przełom. Małgorzata  Niska, która najpierw skończyła studia plastyczne, a potem  2-letnią szkołę florystyczną w Berlinie i tak miała przez kilka lat kwiaciarnię, wróciła do Polski i założyła własną szkołę. Również wtedy  powstał  kwartalnik „Bukiety”,  który dzięki licznym wyjazdom do Holandii i Anglii pokazywał nowe trendy w układaniu kwiatów w Europie. Obecnie mam w Polsce kilka dobrych szkół w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
Aktualny trend  we florystyce to używanie kwiatów z natury, pędów, dzikich owoców,  kwiatów z ogrodu, a także materiałów zupełnie niezwykłych, jak drut, karton, gąbka – tego, co dusza artysty mu podpowie. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W królestwie państwa Majów (odc. 699 /HGTV odc. 37 seria 2018)

W królestwie państwa Majów (odc. 699 /HGTV odc. 37 seria 2018)

Prezentujemy wyjątkowy ogród w Rykach, w województwie lubelskim. Odwiedzamy go jesienią, kiedy część roślin przybrała cieplejsze kolory, a trawy ozdobne...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Sekrety uprawy pomidorów

Sekrety uprawy pomidorów

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg