"Maja w ogrodzie" ponownie w księgarniach!
dodano: 25.11.2015
Uwaga, uwaga! Właśnie ukazało się nowe, zmienione wydanie bestsellera Mai Popielarskiej – „Maja w ogrodzie”. To może być doskonały prezent na mikołajki:)
\
Książka Mai Popielarskiej to nieocenione kompendium wiedzy dla ogrodników – zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Autorka podpowiada, co zrobić, by ogród lub inny, pielęgnowany przez nas kawałek zieleni prezentował się pięknie, był powodem do dumy i znakomitym miejscem do relaksu. Radzi, jak ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami, a także jak je zwalczać. Opowiada również o zwyczajach zwierząt zamieszkujących przydomowe ogródki.
 
 
Maja Popielarska we wstępie do swojej książki pisze:
Ogród to sprawdzian dla naszej pracowitości i systematyczności. Uwielbiam pogaduchy ogrodników. A również tych, którzy niekoniecznie się na ogrodnictwie znają, ale mają ogród i są z niego dumni. Łączy ich jedno: wielka radość, że oto nadchodzi piękna WIOSNA.
Nawet gdybyśmy głęboko tkwili w zimowym letargu, wiosna ożywia nas natychmiast, a ogrodników w szczególności. Przyglądam się każdemu zakamarkowi ogrodu, nieraz zaskakuje mnie zapomniana roślina, która wykiełkowała. Karcę wówczas samą siebie, że nie notuję zmian...
Potem LATO, burza kolorów i woni. Prace nieco zwalniają, upał potrafi rozleniwić, skłonić do odłożenia narzędzi i rzucenia się na hamak. Ale o ogrodzie nie można zapomnieć. Nawet się nie obejrzymy, jak zacznie żyć własnym rytmem, który zaprowadzi nas w ślepy zaułek. Nie zawsze zgodny z marzeniami. Bądźmy więc czujni. JESIEŃ – podobnie jak wiosna – to pora intensywnych prac. Kończymy sezon i przygotowujemy rośliny do ZIMY. Nie myślmy więc, że ważne jest tylko „tu i teraz” – nie w przypadku ogrodu.
Prace w ogrodzie zawsze powinny być wykonywane z myślą o przyszłości. Wszystko, co w nim robimy, należy oceniać z perspektywy miesięcy i lat. Mam nadzieję, że udało mi się uszeregować nieco listę powinności wobec ogrodu, choć w przyrodzie nie sposób wskazać z góry ustalonego porządku: przecież nie ma dat rozpoczęcia kwitnienia czy opadania liści. Czasami myślę sobie, o ile byłoby wtedy prościej, ale też mniej ciekawie…
 
 
 
Przypominamy też o innej książkowej propozycji spod pióra Mai: 12 miesięcy z Mają Popielarską.