Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Podstawy pszczelarstwa
komentarze autor
Re: Podstawy pszczelarstwa
Są przepisy regulujące odległość pasieki od posesji sąsiada. Przy odległości 4 metrów to do jego obowiązku należy posadzenie/postawienie bariery, a do czasu jej wyrośnięcia musi zbudować zapore np. z szczelnej siatki. Proponuję konsultacje w najbliższym kole pszczelarskim lub nadzorze weterynaryjnym. Moja pasieka stoi w odległości 10 metrów od mojego domu i dzieci bawią się bezpiecznie nawet kilka metrów obok uli. Od sąsiada mam 4 metrowe świerki i 10 metrów odległości. Jak narazie nie ma konfliktów, ale jak sąsiad miałby faktyczne problemy i byłby atakowany to dostawie z boków pasieki siatkowe osłony by wymusić wyższe latanie. Pszczółki są bardzo potrzebne i trzeba żytć z nimi w zgodzie. Pytanie czy pszczoły już były u sąsiada gdy nabywaliście działkę bo jeśli tak to w sumie sami się na takie rozwiązanie godziliście /ale i tak sąsiad powinien postawić jakiś parkan/.
2015.04.23
~ Jas
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jeśli dobierzecie łagodna rasę matek od sprawdzonego hodowcy, to naprawdę nie będzie problemu z dziewczynami (pszczółkami).
2015.04.21
~ luxxx
Re: Podstawy pszczelarstwa
Ja poproszę o radę odnośnie żywopłotu który zabezpieczy moją działkę przed pszczołami sąsiada (40 uli w odl. 3-4 m od ogrodzenia w postaci siatki). W stosunku do sąsiada, moja działka leży po stronie południowej, na trasie przelotu pszczół (dosłownie nad głowami moich dzieci). Chodzi mi o rośliny odporne, szybko i wysoko rosnące, tworzące zwarty i gesty żywopłot. Proszę o pomoc. PS. rozmowy i prośby, aby te ule przenieść poskutkowały tylko tym, że ule zostały obrócone frontem w stronę mojej działki.
2015.04.13
~ michalina
Re: Podstawy pszczelarstwa
Pszczoły można trzymać w ogrodzie w którym przebywają dzieci. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim utrzymujemy łagodne linie z łagodnymi matkami. Od strony wylotu z ula sadzimy gęsty żywopłot lub stosujemy inną szczelną barierę, by podbić pszczołom lot w górę. Nie można chodzić przed wylotkami i wykonywać gwałtownych ruchów, stajemy się wtedy intruzami. Zapewniamy pszczołom poidło z czysta wodą. Przed burzą, deszczem, podczas silnego wiatru oraz silnego upału, nie zaglądamy do uli - pszczoły stają się wtedy nadpobudliwe. Utrzymuję 20 rodzin pszczelich koło domu. Dzięki nasadzeniom wokół pasieki, pszczoły od razu wzlatują na wysokość 3-4 metrów. Chroni to przed przypadkowym wplataniem się pszczół we włosy. Pilnujemy pasiekę przed rojeniem się pszczół. (maj- czerwiec) Jest to czasem pewna uciążliwość dla bliskich sąsiadów Przy takim zorganizowaniu pasieki pszczoły nie są w żadnym stopniu uciążliwe. Pszczoły same z siebie nie atakują by stracić życie. Muszą być do obrony zmuszone.
2015.03.22
~ Tomek Domański
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jestem ciekawa czy pszczoły można mieć na działce, na której biegają małe dzieci? Jak duże jest prawdopodobieństwo ataku na dziecko?
2015.03.10
~ Dorota
Podstawy pszczelarstwa
Każdy, kto ma zamiar zająć się pszczołami, powinien zacząć od poznania podstawowych informacji na ich temat.
2015.03.08
Maja w ogrodzie