Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Brązowienie młodych thuj szmaragd zasadzonych wczesną wiosną 2017 - mrozy, ulewy. POMOCY!!!
komentarze autor
Re: Brązowienie młodych thuj szmaragd zasadzonych wczesną wiosną 2017 - mrozy, ulewy. POMOCY!!!
Nie ma wyjścia - trzeba czekać - same powinny odbudować igły. Ta wiosna jest trudna też dla innych drzew które wypuściły już przyrosty. Ale rośliny mają aparaty naprawcze i powinny się powoli regenerować. Ale to może potrwać nawet rok. Nie trzeba ich nawozić, obserwować tylko czy podczas upałów nie mają za sucho.
2017.05.18
~ Mirka S.
Re: Brązowienie młodych thuj szmaragd zasadzonych wczesną wiosną 2017 - mrozy, ulewy. POMOCY!!!
mam ten sam problem zasadziłem tuje szmaragd 4 go maja bardzo małe jak każdy widział zawitała zima i przymrozki minął tydzień i wiekszosc krzaczka zbrązowiała i kruszy sie i to wszystkie ponad 80 sztuk i szukam przyczyny i ratunku dla nich
2017.05.17
~ adam vassago
Brązowienie młodych thuj szmaragd zasadzonych wczesną wiosną 2017 - mrozy, ulewy. POMOCY!!!
Witam po raz pierwszy wszystkich forumowiczów. Od razu opisuję problem. Thuje posadziłem w przekopanej glebie na pasie o szerowości 130 cm, uzupełnionej o ziemię do iglaków. Jak zwykle położyłem czarną włókninę oraz obsypałem 10 cm-ową warstwą kory sosnowej. Oczywiście w pierwszych dniach po posadzeniu thuje były prawidłowo nawadniane. Potem przyszły wiatry, nocne przymrozki i śnieg. Całą Polska doświadczyła tej anomalii. Ostatnio obfite opady deszczu. Przyznam szczerze, że nie obserwowałem thuj pod kątem kolorystycznym. Robiłem dokładnie to co w ubiegłych latach po posadzeniu innych. Nic się nie działo i dodatkowo gatunek szmaragd jest raczej odporny i mało wymagający). Jednak tym razem jest inaczej. Nie wiem tylko co jest głównym czynnikiem ich brązowienia. Czy wiatr, mróz, śnieg, deszcz? I co mogę teraz zrobić? Myślę, że stadium brązowienia nie jest zaawansowane, jednak nie wiem, w którym momencie się ono zaczęło. Thuje zostały wsadzone 12 kwietnia - 100 sztuk. Teraz mamy 7 maja. Prawie miesiąc. Wczoraj mieliśmy pierwszy naprawdę ciepły wiosenny dzień - ponad 20 stopni w cieniu i słońce na przemian z burzami. Pogoda idealna. Dzisiaj już się ochłodziło i idzie ochłodzenie i kolejne nocne przymrozki. Jest to bardzo duża liczba thuj (mam na myśli koszty) i chcę wiedzieć gdzie jest problem i jak mogę temu zaradzić. Pogoda nie sprzyjała posadzeniu pozostałych 30 thuj, które zakupiłem w tym samym terminie. Podczas mrozów, wiatru, śniegu i ulew stały przy domu bez zadaszenia. Posadzone zostały tydzień temu i są w znakomitej kondycji. Soczyście zielone i zdrowe. Bardzo proszę o szybką pomoc. Serdecznie dziękuję za wszystkie rady.
2017.05.07
~ MitrzuDAM