Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

przenawożenie tuji
komentarze autor
Re: przenawożenie tuji
Dzień dobry, mam pytanie - co mogło spowodować osłabienie gałązek tuji? wczesną wiosną zastosowaliśmy praparat Substral grzybobójczy. Tuje są zielone, mają dużo świeżych odrostów, jednak ich gałązki jakby się zwieszają i są słabsze. Czy może to być objaw przenawożenia? Stosowaliśmy nawóz doliścienny.
2018.05.28
~ Ola
Re: przenawożenie tuji
Pani Lidio, dziękuję za zdjęcia. Mogę Panią częściowo uspokoić - takie brązowienie nie jest objawem przenawożenia. Ale na pewno tuje nie są w idealnym stanie, trzeba im będzie pomóc. Po pierwsze proszę pilnować, by miały wilgotne podłoże, o odpowiednim odczynie, można je też wyściółkować korą. Wszystko, by miały optymalne warunki do wzrostu i regenaracji. A same rośliny trzeba będzie opryskać środkiem grzybobójczym, bo najprawdopowdobniej to jest przyczyną takiego ich żółknięcia. A tuja na zdjęciu nr 4 wygląda, że jej gałązki zostały uszkodzone mechanicznie lub przez mróz, bo nie ma plamiasto rozchodzącego się brązowienia, tylko jeden uschnięty kawałek (chyba, że objawy nie są po prostu widoczne na zdjęciu). Najlepiej będzie opryskac wszystkie tuje.
2011.05.18
Redakcja
Re: przenawożenie tuji
Niestety, bez obejrzenia roślin ciężko to jednoznacznie ocenić, ale tak - można przenawozić rośliny i spalić je nadmiarem nawozu... Czy rośliny są dorosłe, czy niedawno posadzone? Jak dużo nawozu zastosowano w odniesieniu do zalecanej na opakowaniu dawki? Można próbować wypłukać ten nawóz przez bardzo intensywne podlewanie, ale jeśli objawy będą podstępować, to może już być za późno. Przymrozki też mogły się odbić na kondycji roślin. Przyczyną żółknięcia może też być choroba grzybowa, obecność szkodników, susza.... Proszę obejrzć rośliny, by wyeliminować jak najwięcej z opcji (np szkodniki widoczne gołym okiem, przesuszone podłoże). Jeśli żółkną tylko pojedyncze gałązki, to roślina spokojnie odbije. Jeśli proces postępuje, to trzeba będzie to dokładnie zdiagnozować - przydałoby się zdjęcie (można je do nas przysłać mailem).
2011.05.16
Redakcja
przenawożenie tuji
tuje żólłkną. czy może to być spowodowane z nadmiaru nawozu.Zastosowałam nawóz na brązowieni i nawóz uniwersalny.Po zastosowaniu tego nawozu zaobserwowałam przebarwienia li gałązek i rozchodzeni gałązek w dół. A może te zmiany w wyniku ostatnich przymrozków?
2011.05.16
~ Lidka