Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Coś niszczy mi trawnik :(
komentarze autor
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
czym odstraszyc zajace ktore zjadaja trawnik ???
2017.08.16
~ Helena Szatko
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Mam działkę rekreacyjną nad jeziorem , ktoś cos zryło mi trawnik centralnie połozony przed werandą , nasłoneczniony wyglada jak po wojnie . Domyslam się ze to borsuk moze tak być , Czy jest to jednorazowe odwiedziny czy jeszcze zawita co robić ????
2017.04.25
~ Dana
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Ja walczę z larwami chrabąszcza majowego około 5-6 lat, świadomie. Wcześniej nie wiedziałam co to za szkodnik.Straciłam trawnik ok.100m2.Kosząc trawę(a była dość sucha), kosiarka wciągnęła "dywan" z trawy. Ukazały się ku memu ogromnemu zdziwieniu, ohydne larwy,całe mnóstwo.Myślałam,że to upalne dni sprawiły że trawa (od południowej strony) jest wysuszona.Okazało się,że larwy zjadały korzenie trawa ta usychała.Niestety byłam zmuszona zastosować chemię (dursban 480 ec), pomogło. Ale w zeszłe lato nastąpiła znów inwazja chrabąszczy.Ręce mi opadły.Co 4 lata chrabąszcze wychodzą z ziemi i żerują(przważnie na dębach) na drzewach liściastych. Pod koniec lipca(wieczorami) widać jak zaczynają osiadać na najbardziej nagrzanej od słońca powierzchni trawnika. Chrząszcze zaczynają wgryzać się w ziemię i tam składają jaja. Larwy rozwijają się, a tym samym niszczą rośliny. Pewien leśnik powiedział mi,że najlepiej by było rozłożyć sitkę na trawnik i po takiej innowacji zwinąć siatkę i spalić chrząszcze. Na małym trawniku można tak postępować,ale na dużym terenie z drzewami,krzewami, jest ciężko. Jednym słowem walka z wiatrakami.
2017.03.21
~ Agnieszka
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Dzień dobry, mam następujący problem: ptaki wydziobują mi trawnik bo mam mało przepuszczalną glebę pod którą stoi warstwa wody, więc najwidoczniej rozmnażają się tam dla nich ciekawe smakołyki, ale to dla mnie jest spory problem, więc może mają Państwo jakiś środek / preparat który spowoduje iż ptactwo odstąpi od dewastacji gleby?
2017.03.20
~ Marzena
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Trawniki u państwa niszczone są przez pędraki chrabąszcza. Pod powierzchnią trawy jest ich czasem tyle jakby je ktoś zasiał. Podgryzioną trawę wyskubują wrony dlatego sądzimy że one są winne wszystkiemu, natomiast one są na końcu łańcucha w przyrodzie. Walka z pędrakiem jest trudna do wygrania, gdyż jego cykl cykl rozwojowy trwa kilka lat. U mnie i w moim sąsiedztwie wyginęła trawa na powierzchni około 1h. Jesienią podlałam je odpowiednim preparatem. Jeśli w maju na ogrodach pojawiają się kosy, tzn. że z ziemi wyłażą dojrzałe chrabąszcze i zniosą kolejne jaja. no i tak "w koło Macieju".
2017.03.13
~ Wściekła.
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Ja bym poczekała, aż się ociepli i przyjdzie ciepła wiosna, trawa się dobrze regeneruje i może trawnik sam się odnowi. Nieraz wyschnie na pieprz i jest brązowy a potem się zieleni, tak samo po zimie; niebywała sprawa jak trawa potrafi się odradzać.
2016.02.23
~ Sylwia
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam, moj trawnik po zimie wyglada jak pole ryzowe ..stala w nim woda I wiekszosc trawy poprostu zgnila. Jak moge zapewnic dzieciom piekny zielony trawnik na lato? Czy wystarczy dosiac trawy w miejsca gdzie jej zabraklo? Dziekuje I pozdrawiam
2016.02.23
~ Aska
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
W końcu kupiłem i zainstalowałem elektrycznego pastucha i... mam spokój. Pewnie raz lub dwa dostał prądem po nosie i trawnik jest cały. Szkoda, że sam musiałem do tego dojść.
2015.06.02
~ Zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Zaczęło się w 2009 roku i nasilenie szkód spowodowało, że poważnie zabrałem się za ustalenie co to jest. Kupiłem kamerę i w końcu...mam!!! To borsuk! Mam piękny film z nim w roli głównej. I kolejny problem: jak się go pozbyć bo nie chcę go zabijać ( ale jak będę musiał to to zrobię, oczywiście w okresie polowań na nie. I przy pomocy przyjaciel myśliwego!). Chyba, że ktoś zna inny sposób (Ale nie polityczny!).
2015.04.10
~ zbig
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
dwa lata temu tez mialam ciagle problemy z trawnikami. a to jakies krety, a to dzdzownice, a ja to juz bog sam wie co. Trawa byla brzydka, nie rosła i generalnie wstyd ludzi zaprosić. Mój mężul dostał kiedyś od kolegi nr do -w moim ogrodzie- chłopaki wpadli pare razy, dali kilka rad, kilka specyfikow i w koncu koniec tej męczarni. gdzies na googlach powinniscie znalezc
2014.10.18
~ Aga82
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Masakra z tymi dżdżownicami, mam to samo!
2014.10.10
~ dominiq
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Trawa jest dla mnie ważniejsza niż robale zwłaszcza że jedna część ogrodu co widać na jednym ze zdjęć jest już całkowicie zniszczona. Tym bardziej jestem zły , że trawa i przygotowanie podłoża nie należało do najtańszych prac w ogrodzie. W całości trawa na ogrodzie zaczyna przypominać miejsce wybiegu dla zwierząt. Zdaję sobie sprawę że robaki są pożyteczne ale w ograniczonej ilości.
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Trzeba się tylko cieszyć, że są dżdżownice. Grzechem byłoby się ich pozbywać - widać mają co jeść. Może po koszeniu nie zostawiać trawy, która jest ich pożywieniem. Z czasem myślę unormuje się ich ilość, jak to w naturze. Ja na przykład zostawiam na zimę liście w ogrodzie, nawet na trawniku, żeby moje dżdżownice się najadły. Czasami widać jak po kilku dniach maleje ilość liści. A to czego nie zjedzą, dopiero wiosną zgarniamy i wrzucamy na kompost.
2014.10.04
~ Ania
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Są to małe kopczyki o średnicy ok 2cm a wieczorem w trawie jest dużo dżdżownic. Ptaków nie i nie widziałem, żeby kiedykolwiek skubały trawę. Trawa nie schodzi płatami tylko dość duża ilość kopców powoduje, że zamiast trawy jest wszędzie ziemia a po opadach robi się błoto. Ziemia wydaje się być za bardzo spulchniona. Jeszcze rok temu problemu nie było. Jeśli to wina dżdżownic to jak się pozbyć ich nadmiaru?
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Kopczyki i dżdżownice?? to raczej robota kretów, ale chyba też norników jak są kanały płytko pod ziemią. Ale jeśli znowu trawa schodzi całymi płatami to wygląda na pędraki. Trzeba popatrzeć czy ptaki nie przylatują na ten trawnik - bo kiedy będą coś na nim wydziobywały to znak, że są pod trawą pędraki.
2014.10.04
~ Stefan
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam Mam problem z trawnikiem, prawdopodobnie to robota dźdźownic. Jest coraz więcej kopczyków, ziemia pod trawą zaczyna być tak luźna, że chodząc po niej lub kosząc po prostu zapada się. Walcowanie nie pomaga. Trawa jest w opłakanym stanie. W niektórych miejscach już nie ma trawy tylko błoto. Poniżej przedstawiam zdjęcia i mam pytanie, co z tym zrobić??? pozdrawiam http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c35a62f4e46a82d8.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbbb1979a5b0d469.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/efa25227793bdb22.html
2014.10.04
~ Rafał
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam. Mój ogród usytuowany jest w miejscu, gdzie po godzinie 11-12 jest największe słońce. Zawsze trawnik był lekko wysuszony od słońca. W tym roku, był regularnie podlewany nawożony, wertykulowany mimo tego trawa wysuszała się coraz bardziej i robiły się ogromne żółte placki. Kępki trawy odchodziły już w momencie chodzenia po trawniku. Z ziemi zrobił się piach. Dodatkowo było mnóstwo mrówek. Jeszcze wtedy nieświadomie dosadzaliśmy nową trawę sądząc, że trzeba zwalczyć mrówki, Jednak gdy doszliśmy do momentu gdzie ½ trawy nie było zaczęliśmy szukać innego powodu tego co się dzieje.Okazało się, że dodatkowo mamy pędraki. Tam gdzie nie było już trawy było ich trochę mniej, ale tam gdzie pozostała jeszcze zielona trawa w obszarze 20cm/20cm można wybrać po 20 robaków. Dużo poczytałam na temat zwalczania tego pasożyta, odcinek Pani o pędrakach w ogrodzie. Zastosowaliśmy środek Biomas-Sugar (5l) na cały ogród niestety nic to nie dało. Ostatnio powybieraliśmy pędraki tam gdzie nie ma trawy, uzbierało się całe wiadro, ale reszta siedzi pod trawą. Dużo informacji jest na forum ale czy skutecznych tego nie wiemy, ludzie piszą żeby posadzić jakieś warzywa na głębokość 10 cm i ponoć maja przenieść się do nich i wtedy trzeba takie warzywo wykopać. Zastanawiam się czy w ostateczności nie sprowadzić kreta. Boimy się, że jeśli szybko nie zastosujemy jakiegoś środka pozostanie nam tylko przekopanie ogrodu i to nie powiedziane, że pomoże. Proszę o jakieś wskazówki.
2013.10.04
~ Marcela
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
No to wyraźnie to coś, to pędraki, które z przyjemnością odkryły gawrony. Pędraki podgryzają trawnik od spodu, a ptaki je niszczą. Walka biologiczna trwa. A człowiek? Może się temu przyglądać lub zastosować coś na pędraki.
2013.09.26
~ Majówka
Re: Coś niszczy mi trawnik :(
Witam, u mnie trawnik niszczą ptaki, chyba gawrony, siadają w takiej ilości, że w kilka minut mam powyrywaną darń na 3/4 pow. trawnika. Te inteligentne ptaszydła przylatują gdy nikogo nie ma w domu, jakby wiedziały. Raz porzyjechałem z pracy 3 godz wcześniej i wtedy zobaczyłem chmarę czarnych ptaków. Późnym popołudniem latają nad działką i obserwują czy ktos jest w pobliżu.Upodobały sobie szczególnie miejsca gdzie trawa jest słabsza. Nic nie pomaga. Można się załamać, 4 naloty i trawnik do wymiany lub gruntownej regeneracji. :/
2013.09.25
~ mario
Coś niszczy mi trawnik ale nie dżdżownice
Od kilku dni, wyłącznie nocą coś niszczy darń. Są okrągłe wgłębienia niezbyt głębokie, kawałki darni odrzucone nieregularnie tak jakby jakieś zwierzę ją rozrywało. Ślad jaki powstaje jest długi ( np. 50 m), kręty ale także powstają place o nieregularnej średnicy np. 10 m. Podejrzewam kunę albo ( to chyba niemożliwe!) zająca lub borsuka. Zając od paru tygodni z uporem wraca do ogrodu więc to może on? Za każdym razem gdy powstanie uszkodzenie znajduję zająca, wyganiam go... i sytuacja powraca. Czyżby jednak zając?
2013.09.09
~ Zbig