Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Roundup pod iglakami?
komentarze autor
Re: Roundup nie zawsze dziala
Od roku próbuje bezskutecznie pozbyć się zywopłotu z ligustra .Jest w granicy w niedostępnym miejscu i nie mogę wykopac go recznie.Chce tylko aby już nie rósł. Randap nie potrafi go całkiem zniszczyć co jest dziwne.Może wiec Randap nie jest tak mocny jak mówią i trzeba się przekonać do szpadla :)
2020.01.20
~ mm
Re: Roundup pod iglakami?
Uważam, że tego typu środki powinny być zakazane. Jeszcze miesiąc po oprysku po dotknięciu ręką kranu ogrodowego, na który dostała się pewna ilość Roundupu mam na skórze odczucie jak po dotknięciu dłonią proszku do prania (gdy myję ręce) - tzn., że nadal jest tam (mimo płukania kranu) jakaś resztka substancji powierzchniowo czynnych dodawanych do Roundupu (wiecie co mam na myśli - skóra aż \"zgrzyta\", gdy się potrze palce). Sądzę, że poza substancjami powierzchniowo czynnymi dodają też substancje pozwalające lepiej przylgnąć środkowi do liści - stąd też odczucie pewnej lepkości po dotknięciu przedmiotu, który miał kontakt z Roundupem i nie został dostatecznie długo płukany. Gdy pracujemy potem z taką opryskaną glebą (np. plewimy, grabimy suchą glebę wzbijając jej drobiny w powietrze, chwytamy mokre chwasty rękawicą ogrodową (która nie jest w całości gumowa, jak wiadomo), narażamy się na kontakt z tym toksycznym środkiem. Może i rozkłada się w glebie, ale pewnie nie w każdym miejscu jednakowo, nie każdy z jego składników i zależy to wielu czynników (np. od ilości organizmów glebowych, opadów, itp. - np. na powierzchni w czasie bezdeszczowym może pozostać zapewne dłużej). Poza tym widząc, jak skaczą po opryskanej i wygrabianej z chwastów glebie ptaki, myślę o tym, ilu niewinnym stworzeniom zaszkodziłam. Czy pożyteczny ptak nie zaniesie swoim młodym robaka, który był w glebie, czy nie zatruje się jaszczurka, która ma jamkę w glebie, czy nie zatrują się trzmiele, jeśli zbiorą pyłek z opryskanego mniszka (zresztą niektóre z nich też mają jamki w ziemi) itd. I myślę o tym, jak zatruwamy większe zwierzęta korzystające z naszych roślin - jeże, zające, sarny (gdy opryskujemy pola). Podobnie - gdy zastosowałam trutkę na ślimaki w ogródku i zobaczyłam mnóstwo martwych ślimaków leżących następnego dnia na ich ulubionej kamiennej ścieżce, wzdłuż której rozsypałam im ten poczęstunek (nie podejrzewałam, że jest ich w ogrodzie aż tyle), poniewczasie dotarło do mnie, że zatrułam być może jeże, które wcześniej przyniosłam do ogrodu zabrawszy je z pobocza ulicy, kosy, które lubią czasem zjadać ślimaki, myszy, które też zjadają ślimaki, a tym samym kota, który zje taką mysz. Postanowiłam więcej tego nie używać i zwabiać ślimaki do piwa - co najwyżej jeż, kot albo ptak trochę się upiją :) A Roundupu nie użyję już nigdy. Wolę chwasty od trucizny.
2016.04.17
~ Iwona
Re: Roundup pod iglakami?
posiadam szkółkę z tujami i 2 x w roku stosuję Roundup. Drzewka o wysokości od 10 cm do 1,5 m nie usychają . Należy stosować zalecaną dawkę i co najważniejsze opryskujemy w bezwietrzny dzień aby wiatr nie znosił spryskiwany środek na gałązki czyli z \"głową\" . Jeśli spryskamy małe drzewko to uschnie a większe drzewko uschnie miejscowo i może chorować. Jeśli przypadkowo skropimy to należy szybko polać solidnie wodą i spłukać . Opryskujemy ziemię na wysokości 10 cm z jednoczesnym skierowaniem strumienia w przeciwną stronę od rośliny. Opryskujemy nie bliżej niż 10 cm od rośliny. pozdrawiam
2015.10.21
~ alexxwielki
Re: Roundup pod iglakami?
Środek do zwalczania chwastów jest rozwiązaniem, np. METAX 500 SC od Innvigo. Generalnie my też próbowaliśmy jakoś naturalnie sobie z tym radzić, ale nic to nie dawało. Dopiero przy odpowiednich środkach coś się ruszyło.
2015.09.02
~ palaks
Re: Roundup pod iglakami?
Skąd jesteś analfabeto Nootkatensis
2015.05.17
~ usia
Re: Roundup pod iglakami?
dodam tylko tyle , że roundup działa tylko dolistnie/igielnie. jeśli spryskasz pod rośliną zeschnie trawa, nie ta roślinka nad nią. Prysłem tego roku 2 metrową brzozę z ciekawości. Końcówki przyschły ale zaraz gałązki odbiły i nie widać śladu
2013.09.14
~ Nootkatensis
Re: Roundup pod iglakami?
Popryskałam w gorący i bezwietrzny dzień roundapem chwasty w odległości ponad metr od tuj i żywotników. Następnego dnia czy dwa dni później padał deszcz. Po trzech tygodniach zaczęły mi obsychać drzewa ale od korzenia a nie wygląda to jakby obsychały od popryskania. Drzewa były sadzone ponad trzy miesiące temu i mają około 2 metrów wysokości. Czy to możliwe że roundap rozpłukany z deszczem dostał się do systemu korzeniowego tuji. Co robić żeby jakoś odratować drzewa. Proszę o pomoc.
2013.09.13
~ Megi
Re: Roundup pod iglakami?
Roundup jest preparatem drastycznym,ale niestety nie zupełnie doskonałym chwasty które opryskujemy nie mogą być za wysokie najlepiej jak mają kilka centymetrów i krótki system korzeniowy.A niestety te chwasty co najczęściej opanowały nasze działki to mają korzenie spętane w taką kilku metrową sieć,a randap działa na około 20-40 centymetrów.Proszę za uwarzyć jak ręcznie pielimy i pozostawimy kawałek korzenia,a jest to nieuniknione to w tym miejscu te chwasty ponownie odrastają oprócz randapu na chwasty są jeszcze inne preparaty na chwasty dwu listne które oszczędzają trawę,można nimi zniszczyć np.mlecz,koniczynę itp.chwasty.Z własnego doświadczenia wiem że takie opary nie zniszczą iglaka jeśli on sam nie został opryskany konkretnym preparatem po całości.także jest szansa że to tylko powierzchowne.następnym razem proponuje aby rośliny które mają pozostać ochronić np.kartonami,gazetami,albo jakimś materiałem,czy folią ja tak robię i to polecam.POZOSTAJE NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM ODCHWASZCZANIA-WIDŁY DŁONIE NO I NA KOLANACH CENTYMETR PO CENTYMETRZE WYCIĄGANIE KORZENI.Nawet ściółkowanie foliami,matami nie jest skuteczne przekonałam się o tym ściółkowałam truskawki i kiedy przyszedł czas zmiany miejsca truskawek odkryłam,że pod czarną mata kłębiły się metry chwastów i ich korzenie.Straszny to był widok,i niestety bardzo dużo czasu spędziłam na jako takie usunięcie kłębowiska chwastów białych gdyż nie dochodziło do nich słońce,ale nie przeszkodziło to im rosnąć.Uważam że na uporczywe chwasty NIE MA ZŁOTEGO ŚRODKA,POZOSTAJĄ TYLKO RĘCE,MOTYKA,WIDŁY. POWODZENIA W PIELENIU.!!!
2012.10.04
~ \"HORTENSJA\"
Re: Roundup pod iglakami?
a tam gdzie dostal sie przeparat to zeschlo piszesz a przez te pare lat odroslo znowu??czy to juz tak bedzie wygladac ze z jednej str brazowe a z drugiej zieloniutkie ?niby pisze na preparacie dziala od 10do 20dni a ja w sumie popryskalem 28 lipca wiec juz bedzie za niedlugo 2 miesiac a po 2 dawka nie poszla calkowicie na tuje cala tylko para ktora poszla z wiatrem ale juz duzo uschlo po str ktora byla spryskana.Nie wiem co zrobic w tym roku czy tez nawozic sypac nawozozem do iglakow czy to juz nie ma sensu i krzyzyk na droge??
2012.09.10
~ danielosy
Re: Roundup pod iglakami?
prysłem kiedyś na odrosty wiśni jak i wierzby "dziczki" . Tam gdzie prysłem zeschło ale tam gdzie roundup nie dotarł rosło normalnie ( z jednego korzenia). Czyli poł roślinki zeschło. Co roku pryskam za płotem dzikie jerzyny bo przechodzą mi na działke. Zabieg ten wykonuje 2 razy w ciągu roku. Dziwne jest to, że te jerzyny nie chcą paść. Wydaje mi sie że roundup działa na małe roślinki o małych korzonkach. Na wszelki wypadek rozcieńczam o 20 % więcej roundopu z wodą. Te tuje co masz juz chyba mają za duży pień i korzenie, żeby opary tego środka zniszczyły roślinę.
2012.09.08
~ Nootkatensis
Re: Roundup pod iglakami?
sluchajcie ja mam doswiadczenie niemile z tym preparatem, w sklepie sprzedawa zapewnial ze nic nie bedzie tujom!!!!!! a jednak kiedy polalem po chwastach i powoju to jakas czesc oprysku trafila na tuje i teraz czekam co sie bedzie dzialo!! od nalorzenia preparatu minelo juz okolo 4tyg tuje maja mniej wiecej 2-2,5metra i tam gdzie para ze spryskiwacza dotarla prze wiatr zrobily sie brazowe tuje.Nie wiem czy padna calkowicie czy tez sie je uda utrzymac?wedlug rozumowania to roundup dziala ze po lisciach do korzenia i go niszczy prawda? wiec jakby preparat dotar do korzenia to tuja zrobilaby sie cala brazowa a nie tylko od str plota dobrze kombinuje?zobaczymy co bedzie dalej szkoda tuj 43sztuki teraz niekrure maja po 3 metry da sie jakos je przeplukac nawiesc jakis nawoz??co roku sypie nawozem do tuj florovit na wiosne i jesnien w tym roku tez mam zamair sypac tylko czy to ma jescze sens czy nie padna czalkiem??
2012.09.08
~ danielos
Re: Roundup pod iglakami?
Można ekologicznie popalić te chwasty stosując butlę gazową z palnikiem, tak robi się w gospodarstwach eko na dużą skalę, ale Roundup jest OK przy iglakach i jak jest ich tak dużo, to rzeczywiście im nie zaszkodzi.
2012.04.24
~ Efka
Re: Roundup pod iglakami?
Trawę nie wyrwę, wydziobię motyczka ponieważ mam ponad 400 iglaków, Perz przerasta przez kore i skoszoną trawę. Czy jest tu jakiś fachowiec :) osoba która próbowała popryskac roundup'em dokola iglaka? Jakieś doświadczenia? :)
2012.04.24
~ Nootkatensis
Re: Roundup pod iglakami?
A po co rundupem?? Po co się truć... Trawę można wyrwać, wydziabać motyczką albo przykryć grubo korą (albo skoszoną trawą) i sama się wykończy z braku światła... może ktoś poda inne ekologiczne sposoby?
2012.04.22
~ Efka
Roundup pod iglakami?
czy mozna popryskac przerastającą trawę pod iglakim rounup'em jednocześnie starajac sie nie spryskać iglaka? Czy trawa która nasiąknie tym środkiem nie przekaże go iglakom?
2012.04.22
~ Nootkatensis