Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wakacje w ogrodach

dodano: 01.07.2012

Wakacje w szkołach, a w ogrodzie - cały czas sporo pracy.

Wakacje w ogrodach
- W tym tygodniu w ogrodzie ustawimy podpory pod wysokie byliny i rośliny cebulowe. Takiego zabiegu potrzebują lilie, mieczyki, floksy i ostróżki.
 
- Regularnie oglądamy róże, buki, kaliny oraz krzewy owocowe takie jak porzeczki czy agrest i w razie potrzeby stosujemy oprysk na mszyce.
 
- Regularnie kosimy murawę. Ciepła pogoda sprzyja wykonaniu dosiewek na trawniku.
 
- Już od początku maja na liściach wiązów, szczególnie na popularnej w ogrodach odmianie 'Wredei', można spotkać dziwne narośla. To galasy powstałe w wyniku żerowania mszycy zwanej bawełnicą wiązowo-zbożową. Ślina tego szkodnika powoduje silnie rozrastanie tkanki liścia i tworzenie się owalnych narośli na charakterystycznej wąskiej nóżce. Początkowo są one ciemnozielone, a po opuszczeniu przez mszyce w połowie lipca brązowieją i zasychają. Czasami na jednym liściu może być nawet 20-30 galasów. Silnie porażone liście przedwcześnie się starzeją i opadają. Możemy ograniczyć ilość tego szkodnika opryskując jesienią drzwo, po opadnięciu liści, preparatem olejowym np. Promanalem. Latem musimy użyć środków systemicznych na mszyce np. Mospilan.
 
- Często ulegamy pokusie wprowadzenia do naszego ogrodu roślin, bez uprzedniego sprawdzenia o nich informacji. Może się to skończyć zawleczeniem na naszą działkę kłopotliwego chwastu. Takim jest podagrycznik, który sprzedawany jest w odmianie 'Variegatum' jako bylina do głębokiego cienia. Doskonale daje on sobie rade nawet tam, gdzie nie chcąc rosnąć inne rośliny. Niestety, szybko rozrasta się za pomocą kłączy i rozłogów poza wyznaczone ramy. Usuwanie go jest mało skuteczne, gdyż jego kłącza są łamliwe i łatwo odrastają z nich nowe rośliny. Często nie radzą sobie z nim środki chwastobójcze, nawet systemiczne. Najlepszą metodą na jego usunięcie jest cieniowanie rabaty czarną folią przez kilka tygodni lub wielokrotne przekopywanie i usuwanie kłączy.
Dlatego zaleca się uprawę podagrycznika w pojemnikach lub wygrodzonych miejscach, otoczonych np. obrzeżem z folii, płytkami chodnikowymi ustawionymi na sztorc, czy murkiem z cegieł.
 
- Latem często sięgamy po różnego rodzaju środki do zwalczania chorób i szkodników na roślinach. Jednak nasze działanie nie mogą czynić szkód dla środowiska i powodować zakłócenia równowagi w naszym ogrodzie. Dlatego, nawet przy preparatach ekologicznych, zawsze pamiętajmy o dokładnym czytaniu instrukcji i przestrzeganiu dawek zalecanych przez producenta. Zawsze lepiej przygotować kilka mniejszych porcji środka w opryskiwaczu i rozprowadzić go w ogrodzie, niż po zakończeniu pracy wylewać jego nadmiar. Pamiętajmy również, że zużyte i opróżnione opakowania zawsze możemy oddać w sklepie, gdzie nabyliśmy preparat.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg