Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pojawiły się ślimaki

dodano: 06.07.2012

Pora na małe porządki na rabatach. Pozbywamy się ślimaków oraz szybko pleniącego się podagrycznika

Pojawiły się ślimaki
Po ostrej zimie, wielu właścicieli ogrodów sądziło, że nie ma zbyt dużej ilości ślimaków. Pozostało po nich wiele pustych skorupek, i wydawało się, że rośliny mogą od nich spokojnie odpocząć.
Niestety, gdy jeden gatunek traci na liczebności, pojawia się inny i to w nadmiarze. W tym roku rozmnożyły się małe bezskorupowe ślimaki, długości około1-2 cm, zwane pomrowikami. Wygryzają one dziury w liściach funkii, bodziszków i innych roślin. W dzień odnajdziemy je bez trudu w cienistych miejscach pod liśćmi, czy nawet pod grudkami gleby.
 
Walczyć z nimi możemy poprzez ręczne zbieranie i wrzucanie do wody z dodatkiem łyżeczki płynu do mycia naczyń – tą też metodę Państwu polecamy.
 
*
 
Często ulegamy pokusie wprowadzenia do naszego ogrodu roślin, bez uprzedniego sprawdzenia o nich informacji. Może się to skończyć nadmiernym rozmnożeniem danego gatunku.
Taki jest podagrycznik, sprzedawany w ozdobnej odmianie 'Variegatum’ (Aegopodium podagraria) jako bylina do cienia. Niestety, roślina ta za pomocą kłączy szybko się rozrasta poza wyznaczone sobie ramy. Dlatego zaleca się uprawę podagrycznika w pojemnikach lub wygrodzonych miejscach otoczonych np. plastikowym obrzeżem, płytkami chodnikowymi ustawionymi na sztorc, czy też murkiem z cegieł.
Jeszcze szybciej rozmnaża się zwykły podagrycznik, który może trafić do naszego ogrodu na przykład z sadzonką jakiejś rośliny ozdobnej.
 
Usuwanie go jest mało skuteczne, gdyż jego kłącza są łamliwe i łatwo odrastają z nich nowe rośliny. Nie radzą sobie z nim również środki chwastobójcze. Najlepszą metodą na jego usunięcie jest cieniowanie rabaty czarną folią przez kilka tygodni lub wielokrotne przekopywanie i wyciąganie kłączy.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
12%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pojawiły się ślimaki
Podagrycznik bywa ceniony z uwagi na liście. Młode listki i ich ogonki ze swym aromatyczno-gorzkim smakiem zbierane wiosną i wczesnym latem, bywają dodatkiem do sałatek, wyśmienite są również do spożywania na surowo, bądź też jako baza do zup. Doskonałe w połączeniu z przeróżnymi warzywami czy przypieczonymi ziemniaczkami. Najsmaczniejsze bywają listki zbierane na przełomie marca i kwietnia, z kolei starsze nadają się na przyprawę. Z młodych liści można na wiosnę sporządzać sałatkę o aromatycznym, gorzkim smaku, ale zawierającą cenne witaminy. Przyrządza się podobnie, jak szpinak. Można również siekać, wrzucać do zupy i robić barszcz, a z rozwiniętych dorodnych roślin najlepiej do wykorzystania nadaje się ogonek liściowy. Zwolenników podagrycznika często spotykamy wśród zielarzy. Zgniecione liście bywają wykorzystywane jako okłady w gojeniu ran i na ukąszenia owadów. Dawniej leczono nim podagrę, stąd nazwa. Okłady z młodego podagrycznika działają rozgrzewająco, poprawiają oddychanie skóry. Świeże liście można także zakwaszać, podobnie jak liście kapusty. Podczas zbierania rośliny należy zwrócić uwagę na właściwe rozpoznanie rośliny. Jest ona podobna do świerząbka korzennego, który nie jest używany ani w ziołolecznictwie, ani w praktyce kulinarnej.
2021.11.28
~ Renata

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg