Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Rokitniki w ogrodzie na podmokłym terenie (odc. 396)

dodano: 12.10.2012

Założenie ogrodu na podmokłym terenie, wykorzystując jego walory, to niełatwa sztuka. Może w tym pomóc dobre poznanie sąsiedztwa: gleby i roślinności. W odcinku przybliżamy też ciekawy gatunek: rokitnik.

Gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu?
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 396:
 
W tym odcinku wybieramy się w okolice Chojnowa (gmina Góra Kalwaria). Najważniejszym elementem tutejszego krajobrazu jest dolina rzeki Jeziorki i znajdujące się tam pastwiska i mokradła. Do Warszawy jest niedaleko, a domy powstają nawet w ryzykownych do osiedlania się miejscach.
 
Działka została podzielona jest na kilka stref: reprezentacyjny podjazd, część wypoczynkowa z altaną i piwniczką, dalej rozległy trawnik i staw. Na końcu: domek ogrodnika i dzikie zarośla. Wzdłuż całego placu posadzono wielogatunkowy żywopłot. Budynek postawiono blisko drogi, bo jest tu najwyżej. Z tyłu domu teren mocno opada, przechodząc w podmokłą łąkę. Dużą ilość wilgoci w glebie widać już z daleka, bo okolicę porastają wierzby, a na łąkach można znaleźć dużo roślin typowych dla gleb podmokłych i zalewanych.
 
O tym, jak wyglądała działka po jej zakupieniu, można się przekonać oglądając sąsiednią parcelę. Odwiedził ją z naszą ekipą specjalista z Ogrodu Botanicznego, dr Wojciech Podstolski. Po występujących gatunkach, mógł określić typ siedliska. Wspólnie z Mają wypatrzył szczaw kędzierzawy, jaskry, pięciornik gęsi; znaleźli też typowy dla wilgotnych gleb sit rozpierzchły (Juncus effusus), mozgę trzcinowatą (Phalaris arundinacea), sitowie leśne (Scirpus sylvaticus), a także śliczną tojeść rozesłaną (Lysimachia nummularia).
 
Sity, szczaw, sitowie, czy tojeść wybierają zawsze gleby żyzne, do tego ciężkie i podmokłe, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jest to ważna wskazówka dla przyszłych użytkowników działki – taki teren nadaje się na ogród typu bagiennego. Jeśli nie mamy możliwości podsuszenia takiego terenu, może być ciężko założyć i utrzymac ogród.
 
Gdy projektantka ogrodu, pani Irena Olecka, zaczęła pracę nad ogrodem, na miejscu zastała już dom, fontannę i małą architekturę. Właściciele zdecydowali się na fachową pomoc, bo nie wiedzieli jakie rośliny posadzić w tak specyficznym miejscu.
 
Prace zaczęły się od zmiany nachylenia brzegów w stawie, bo miał prostopadłe ściany. Potem jego boki od samego dna zostały wzmocnione otoczakami, układanymi na zasadzie zakleszczania kamienia o kamień. Teraz staw wygląda jak naturalny. Jest nie tylko ozdobny i stanowi siedlisko dla zwierząt wodnych – ma też ważną funkcję: zbiera z działki wodę.
 
Intensywnie pobierają wodę także rośliny: rośnie tu metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), liczne wierzby białe, których korzenie działają jak pompy, a także wierzby krzewiaste: np. wierzba purpurowa (Salix purpurea) w formie żywopłotu, kulista wierzba purpurowa odmiany ‘Nana’, wierzba całolistna 'Pendula' (Salix integra), jest też wierzba płożąca odmiany ‘Argentea’(Salix repens).
Wierzby rosnące w pełnym słońcu i na wilgotnej glebie są zdrowe i nie nękają ich szkodniki. Wczesną wiosną ich kwiaty dostarczają pszczołom pyłku i nektaru.
 
Na końcu działki, gdzie Maja wybrała się na spacer w towarzystwie właściciela ogrodu, pana Jacka Grochowskiego, swoje miejsce znalazły rokitniki pospolite (Hippophae rhamnoides), o których nieco więcej piszemy w tym artykule: ROKITNIK POSPOLITY.
A sprawdzone przez redakcję przepisy na rokitnikowe przetwory można znaleźć tutaj:
 
Ze względu na rekreacyjny charakter działki, właściciele przyjeżdżają nieregularnie, a ogrodem zajmuje się pobliska firma ogrodnicza. Jej właściciel, pan Robert Pełka, opowiedział nam nieco o pielęgnacji – zalicza się do niej głównie strzyżenie krzewów, a także – drzew: co kilka lat tnie się nawet świerki, by nie była zbyt wysoka, a ładnie zagęszczona.
 
Nad oczkiem wodnym posadzona jest niezwykle urodziwa trawa: spartyna grzebieniasta ‘Aureomarginata’ (Spartina pectinata) o liściach z wąskim, żółtym obrzeżeniem. Warto o niej pamiętać, bo wygląda fantastycznie jesienią, gdy już liście opadną z drzew. Jest jednak dość ekspansywna. Rozrasta się dzięki kłączom,a jej korzenie przenikają ponad 3 metry w głąb ziemi. W niektórych miejscach może stać się to zaletą. Jej wymagania są niewielkie – gleba może być nawet bardzo jałowa, od suchej do podmokłej. Ze względu na opadające w dół liście, niektórzy nazywają ją trawą fontannową. Jej nasiona są pożywieniem dla ptaków.
 
Środkowa część działki ma charakter wypoczynkowy: stoi tu drewniana altana z dwoma wyjściami, huśtawka, obok grill i piwniczka. Zagłębiona na około pół metra w głąb ziemi, jest obsypana ziemią i obsadzona roślinami. Ten zielony dach stanowią okrywowe byliny, rozchodniki, niskie kostrzewy, ubiorek oraz ciekawa odmiana floksa szydlastego o półzimozielonych twardych pędach i liściach. Innym ciekawym elementem architektury ogrodu jest luźna ścieżka z drewnianych belek ułożona na przepuszczającym wodę podkładzie i przedzielona fragmentami żwiru. Tego typu nawierzchnia pasuje do naturalistycznego ogrodu.
 
Im bliżej domu, tym kompozycje mają charakter bardziej miejski i uporządkowany. Są tu strzyżone piętrowe żywopłoty zaprojektowane z krzewów liściastych i iglastych. W rzędzie z tui regularnie rozmieszczone są śliwy wiśniowe i głogi. Jesienią przebarwiają się berberysy i tawuły, żółkną brzozy, czerwienieją liście borówki amerykańskiej. Pięknie wygląda trawy imperata cylindryczna ‘Red Baron’ (Imperata cylindrica).
 
A jakie ekopozytywy znaleźliśmy w tym ogrodzie?
 
- Posadzono rośliny, które dobrze czują się na zróżnicowanym terenie, dopasowano gatunki do różnorodnych warunków.
- Przed założeniem ogrodu zbadano rodzaj siedliska obserwując dzikie rośliny porastające działkę.
- Do naturalnego odwodnienia ogrodu zastosowano rodzime gatunki – wierzby, topole, olsze, rokitnik.
- Posadzono gatunki roślin, dające schronienie i pożywienie ptakom, zatrzymujące wiatr i śnieg.
- W piwniczce w naturalny sposób, bez użycia dodatkowej energii chłodzi się produkty. Na jej ziemnym nasypie założono zielony dach.
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
 
***
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Ekologiczny dom z ogrodem. Uprawa borówki (odc. 395)

Ekologiczny dom z ogrodem. Uprawa borówki (odc. 395)

W tym tygodniu prezentujemy ciekawy ogród z trzcinową oczyszczalnią ścieków i wspaniałym stawem kąpielowym, a także - z ciekawymi kaskadami wodnymi. Potem...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg