Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)

dodano: 26.10.2012

W tym tygodniu odwiedzamy seminarium księży Salwatorianów - położone jest ono przy ponad 5-hektarowym parku z pięknym starym drzewostanem,

Gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu?
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
 
ODCINEK 398:
 
Seminarium i dom zakonny księży Salwatorianów mieści się we wsi Bagno koło Obornik Śląskich, niedaleko Wrocławia. Znajduje się tu ponad 5-hektarowy park z pięknym starym drzewostanem, barokowe zabudowania pałacowe pochodzące z XVIII wieku, staw z wysepką oraz duży ogród warzywny. Tutaj życie toczy się w niespiesznym tempie, jaki wyznaczają pory roku i w poszanowaniu dla przyrody i jej darów.
 
Jak wyjawił nam ks. Tomasz Raćkos, obiekt pałacowy był początkowo własnością ziemian, potem przeszedł pod kuratelę urzędników administracji pruskiej i wtedy zaczął rozbudowywać się park. Obecnie całością opiekują się Salwatorianie, którzy tutaj mają swój ośrodek kształcenia. Park i pałac otwierają swe podwoje dla zwiedzających w niedziele i święta, a także podczas dni otwartych seminarium – można się o nich dowiedzieć ze strony internetowej www.seminarium.sds.pl.
 
Założenie ma charakter naturalistyczny i przypomina swoim majestatem oraz potężnym drzewostanem fragment starego lasu liściastego w typie siedliska grądowego. Rosną tu przede wszystkim lipy, graby, dęby oraz piękne buki o srebrzystej korze.
 
W parku wykształciło się naturalne runo. Spotykamy tu nasze rodzime gatunki, takie jak bluszcz pospolity (Hedera helix) i konwalię majową (Convallaria majalis) zwaną lanuszką. Pod drzewami rośnie paproć nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas). Nie brakuje też odmian ogrodowych, np. bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Atrakcją jest buk odmiany ‘Pendula’ (Fagus sylvatica) – pod jego gałęziami można by nawet zamieszkać.
 
Ścieżką biegnącą przez park można dojść do wspaniałego, rozległego ogrodu warzywnego, gdzie spotkaliśmy się z siostrą Anielą Garecką, która na co dzień zarządza kuchnią klasztoru. Pisze też książki kucharskie i występuje w telewizji prezentując swoją przepisy. W kuchni siostra Aniela może wykorzystywać całe bogactwo zdrowych i ekologicznie uprawianych warzyw pochodzących z przyklasztornego ogrodu. Nam pokazała, jak przygotować pyszne deserowe maliny; przepis podajemy tutaj: MALINY SIOSTRY ANIELI.
 
 
W ogrodzie warzywnym z grządkami warzywnymi przeplatają się łany kwiatów. Część ścinana jest do bukietów, do dekoracji kościoła i kaplic, a większość ma być ozdobą ogrodu i służyć owadom. W wielu miejscach wysiano aksamitkę rozpierzchłą (Tagetes patula). To gatunek polecany w każdym ekologicznie uprawianym ogrodzie. Jej silny zapach odstrasza między innymi nicienie glebowe, wełnowce oraz mszyce.
 
Inną ciekawostką jest obecność w warzywniku roślin egzotycznych: cytrusów, bananowców. Ta egzotyczna rabata egzotyczna osłonięta jest od strony pól wysokim rącznikiem (Ricinus communis). W cieplejszym klimacie roślina ta często zachowuje się jak bylina. W Polsce niestety przemarza, dlatego co roku musi być wysiewana.
 
Na rabatach wypatrzyliśmy też ciekawe donice. Nowicjusz Mateusz Tomasiak wyjaśnił, jak można zrobić taką donicę – piszemy o tym tutaj: DONICE a'la PNIAK.
 
Nad całością prac ogrodowych czuwa brat Hieronim – niezwykły i jednocześnie bardzo skromny ogrodnik. Obserwowaliśmy jego mądry sposób uprawy ogrodu. Brat Hieronim stosuje zmianowanie, którego zasadniczym elementem jest płodozmian. Celem zmianowania jest systematyczne podnoszenie żyzności gleby i poprawa zdrowotności roślin, co gwarantuje dobre plony bez stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
 
Brat Hieronim stara się maksymalnie wykorzystać każdy kawałek ziemi; poszukuje też cały czas nowych odmian. W tym roku nowością była powtarzająca owocowanie żółta malina odmiany ‘Poranna Rosa’.
 
Spacerując po parku w towarzystwie księdza Tomasza, odkryliśmy jeszcze ciekawą metalową altaną, starą drewnianą kapliczkę, w której ciągle jeszcze pachnie żywica, przyjrzeliśmy się też nawierzchni alejek spacerowych. W całym założeniu zastosowano ścieżki z materiału przepuszczalnego, co pozwala na swobodne przenikanie wody opadowej do warstw glebowych. W parku ustawiono też bardzo wiele ławek – dzięki temu można spokojnie słuchać śpiewu ptaków. Nowicjusze dbają o ptaki, pilnując, by zawsze czekały na nie budki lęgowe.
 
Warto tu też zobaczyć kamienną grotę z figurą Matki Boskiej z Lourdes (zbudowano ją z głazów pochodzących z okolicznych pól), a także drogę krzyżową. Co ciekawe, wyznaczającym ją głazom towarzyszą specjalnie dobrane gatunki drzew – każdy ma jakieś symboliczne znaczenie.
 
Ponieważ w przyklasztornym stawie poziom wody jest bardzo niski, zakonnicy dbają o zagospodarowanie opadów i zbieranie wody powierzchniowej. Kanały doprowadzają ją do stawu, który utrzymuje odpowiedni poziom wód gruntowych na całym terenie.
Stojąc pod majestatycznym bukiem dostrzegliśmy jeszcze elastyczne wiązanie, które utrzymuje potężne konary przed rozpęknięciem. Widać, że w parku pracowali arboryści – czyli lekarze drzew. Wykonują oni swoje prace w sposób bezinwazyjny, w razie potrzeby ograniczając ciężar korony drobnymi cięciami w taki sposób, aby nie zaburzyć statyki drzewa. Usuwają suche lub uszkodzone gałęzie, które spadając mogłyby zrobić komuś krzywdę. W razie potrzeby podwiązują konary systemem linek.
 
 
 
A jakie ekopozytywy znaleźliśmy w tym założeniu parkowym?
 
- Park ma charakter naturalnego zbiorowiska leśnego. W jego podszycie i runie dominują gatunki rodzime.
- W ogrodzie prowadzi się ekologiczną uprawę warzyw.
- Propaguje się tu naturalne i proste metody przetwarzania owoców i warzyw.
- Młodych ludzi wychowuje się w duchu miłości do przyrody i bliskiego kontaktu z ziemią.
- W parku wyznaczone są ścieżki edukacyjne.
- W stawie zbiera się i zagospodarowuje wodę opadową.
- Chroni się ptactwo wodne mieszkające nad zbiornikiem.
- Wszystkie nawierzchnie w parku są przepuszczalne dla wody i pozwalają na bezpośrednie przenikanie jej do gleby.
- Na drzewach rozwieszone są budki lęgowe dla ptaków.
- Prace związane z pielęgnacją starych drzew powierza się arborystom.
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)
przyznam wartościowe dzieło
2022.01.20
~ marszałek poseł sejmu walnego prowincji Wrocław
Re: Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)
Byłem,widziałem - jest tu pięknie.Polecam.
2022.01.20
~ Boguś
Re: Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)
Dzisiaj spacerowałem po przepięknym parku Salwatorianów. Wyzwolona refleksja, pełna cichych przemyśleń i duchowej zadumy towarzyszła mi po parkowych dróżkach. Człowiek na tle przyrody, nieskończenie wspaniałego dzieła Srwórcy. Będę tu często wracał w myślach, a kiedyś chciałbym odwiedzić to cudowne miejsce, jakich jest wiele w mojej Ojczyźnie. Serdecznie pozdrawiam księży Salwatorianów. SZCZĘŚĆ BOŻE.
2022.01.20
~ Janek Polonia
Re: Ogród i park przy seminarium Salwatorianów (odc. 398)
OD KILKU LAT CO ROKU JEŻDZIMY Z ŻONĄ DO TEGO PRZEPIĘKNEGO MIEJSCA.TU MOŻNA WSPANIALE WYPOCZĄĆ I WYLECZYĆ SKOŁATANE NERWY.OGRÓD I SEMINARIUM SĄ CO ROKU CORAZ PIĘKNIEJSZE (ciągle się tam coś zmienia,ulepsza i unowocześnia)! SZKODA,IŻ W PROGRAMIE MAJI NIE POKAZANO BRATA BERNARDA,KTÓRY OD KILKUDZIESIĘCIU LAT RAZEM Z BRATEM HIERONIMEM OPIEKUJE SIĘ OGRODEM I JEGO OTOCZENIEM.POZDRAWIAMY Z ŻONĄ MAJĘ( dziękujemy Ci za pokazanie tego jednego z najpięknięjszych miejsc na ziemi), ORAZ BRACI I CAŁE ZGROMADZENIE SALWATORIANÓW W BAGNIE ! ! !
2022.01.20
~ ANTEK Z ŻONĄ EWĄ

Poprzedni odcinek

Ogrody ogrodniczek-kolekcjonerek (odc. 397)

Ogrody ogrodniczek-kolekcjonerek (odc. 397)

W tym tygodniu odwiedzamy dwa ogrody, których właścicielki kolekcjonują ciekawe rośliny i chętnie się nimi wymieniają.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg