Koniec lipca
dodano: 27.07.2012
Przypominamy, jakie prace czekają nas w ogrodzie w tym tygodniu.
Koniec lipca
- Ciepło i wilgoć w ogrodach sprzyja rozwojowi chorób. Profilaktycznie lub leczniczo opryskujemy rośliny środkami grzybobójczymi.
 
- Odchwaszczamy rabaty i przycinamy nadmiernie wyrośnięte żywopłoty.
 
- U truskawek, po zakończeniu owocowania, ścinamy liście około 5 cm nad ziemią. Nie pozostawiamy ich w miejscu uprawy, bo mogą być źródłem chorób grzybowych. Obcinamy tez rozłogi truskawek.
 
 
- Jeżeli kwiaty balkonowe słabo kwitną, trzeba je dokarmić, na przykład zastosować długo nawozy. W okolicy korzeni robimy otwór i wkładamy koreczek nawozowy. Przykrywamy go ziemią a rośliny podlewamy. A ile nawozu należy zastosować? Najlepiej, jeśli każda roślina dostanie jeden koreczek - czyli w zależności od wymiarów pojemnika 3 do 5 koreczków. Nawóz uwalnia się codziennie w małej dawce i będzie nawoził kwiaty przez 5-6 miesięcy, czyli aż do mrozów.

- Nadeszła teraz pora aby przyciąć glicynię zwaną po łacinie wisterią. W tym roku zimą mocno przemarzała, ale okazy, które odrodziły się tego lata trzeba przyciąć.
To piękne pnącze zawiązuje pąki kwiatowe wczesną jesienią, dlatego większość jego pędów należy przycinać od połowy lipca do początku sierpnia. Robimy to nad 6. pąkiem od nasady, zostawiając około 15 cm. Jeśli nie glicynii nie przytniemy, kwiaty będą pojawiać się coraz wyżej, tylko na młodych przyrostach.