Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Aranżacja tarasu i duże donice

dodano: 03.06.2011

Sprawdzamy, jak można zaaranżować taras położony w bloku mieszkalnym i jak zbudować duże donice na rośliny.

Aranżacja tarasu i duże donice
Taras, który Maja odwiedziła, znajduje się na 7. piętrze i ma aż 70 m kwadratowych, powstał tu więc niemały ogród. Z założenia miał być to zielona oaza, która będzie miejscem odpoczynku latem i w zimie. Jednak realizacja całości trwała około roku.
 
Najpierw właściciel tarasu zamówił projekt w firmie architektury krajobrazu, po czym szukał wykonawcy. Tu szczęście mu dopisało, bo zupełnie przypadkiem trafił na dobrych fachowców. Taras został otoczony murowanymi pojemnikami. Rośliny, głównie krzewy iglaste, posadzono jesienią.
 
Na tym tarasie – tak jak i na wielu innych miejskich balkonach – panują dość specyficzne warunki. Ze względu na wysokość, jest tu trochę jak w górach: hula tu często silny, a zimą mroźny wiatr. Rośliny narażone są na przesuszenie. Dlatego wybrano rośliny, które zniosą takie trudne warunki: odmiany karłowych sosen, jałowce.
 
Jednak ogród z roślin zimozielonych latem jest zbyt monotonny, dlatego właścicielka tarasu wraz z córką chętnie obsadziły go setką roślin balkonowych. Więcej o kwitnących, balkonowych roślinach jednorocznych można znaleźć tutaj: KWIATY.
 
Przy okazji Maja wypatrzyła rosnącą na tym tarasie roślinną ciekawostkę: to stewia (Stevia rebutiana) – rzadko spotykana u nas roślina, pochodzącą z Ameryki Południowej, która jest niezwykle słodka. Można sobie posłodzić nią nawet herbatę!
 
 
Ciekawą budowę mają donice, wybudowane dookoła tarasu. Wymurowano je z cegły klinkierowej łączonej na zaprawę epoksydową.
Najniższe elementy zostały posadowione w kilkucentymetrowych odstępach, aby nadmiar wody mógł odpływać z donicy. Od wewnątrz na murek naklejono siatkę i warstwę utwardzonego styropianu. Całość zabezpieczono wykładziną EPDM, która chroni konstrukcję przed wodą. A mur zwieńczony jest drewniana konstrukcją, bardzo dokładnie zabezpieczoną Drewnochronem, a potem pomalowaną Sadolinem.
 
Na dnie donicy, wysypano 10-15 cm keramzytu. Stanowi on drenaż dla roślin i zmniejsza znacznie wagę substratu.
Podłoże było niezmiernie ważne – ponieważ powinno być przepuszczalne, wykorzystano mieszankę ziemi, piasku, keramzytu.
 
Warto podpatrzeć tu jeszcze dwa ciekawe rozwiązania – choć większość donic wypełniona jest podłożem, to część z nich pełni rolę schowków.
A jedna donica została zbudowana tak, by służyła jako zamykana piaskownica.
 
Najdroższą inwestycją na tym tarasie była podłoga, na której ułożono aż 50 m kw. paneli. Nieco więcej o takiej tarasowej podłodze, znajduje się w tym artykule: PANELE.
Materiał pochodzi z 325. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Nawierzchnia na taras

Nawierzchnia na taras

Jaką nawierzchnię położyć na dużym tarasie i jak ją pielęgnować?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg