Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Opuchlaki

dodano: 17.08.2012

Pora na walkę z opuchlakami.

Opuchlaki
Jeżeli zobaczymy charakterystycznie powygryzane „ząbki” na liściach krzewów i uszkodzone młode pędy to znaczy, że w naszym ogrodzie zagościły opuchlaki – niewielkie chrząszcze o czarnym ubarwieniu z jaśniejszymi łuskami na pokrywach. Same owady dosyć trudno zobaczyć, gdyż żerują zazwyczaj późnym wieczorem i w nocy.
 
Jednak o wiele groźniejsze są ich larwy. Obgryzają one korzenie, a niekiedy przecinają nawet podstawę łodygi - powodując zasychanie roślin. Opuchlaki uszkadzają wiele różnych gatunków roślin, ale największe szkody wyrządzają w truskawkach i na różanecznikach. Specyficzny ukryty tryb życia dorosłych owadów i odporność na środki chemiczne larw sprawiają, że ich zwalczanie jest bardzo trudne. Dlatego opracowano biologiczną metodę walki z tymi szkodnikami. Wykorzystuje się w tym celu pożyteczne nicienie. Przenoszą one w swoim organizmie chorobotwórcze bakterie groźne dla owadów. Po zakażeniu larwy opuchlaka giną w ciągu kilku dni.

Nicienie zakupuje się schłodzone w specjalnych termicznych pojemnikach i po rozpakowaniu miesza się je z ciepłą woda o temperaturze 15-20ºC . Następnie należy poczekać kilka minut, aby ożyły. Cały preparat miesza się tak, aby nie było grudek i zawartość wlewa do opryskiwacza lub konewki. Środkiem tym podlewa się ziemię wokół zaatakowanych roślin. Ważne jest aby przez kilka następnych dni całe podłoże było wilgotne, co pomoże dostać się nicieniom w pobliże larw.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg