Opuchlaki
dodano: 17.08.2012
Pora na walkę z opuchlakami.
Opuchlaki
Jeżeli zobaczymy charakterystycznie powygryzane „ząbki” na liściach krzewów i uszkodzone młode pędy to znaczy, że w naszym ogrodzie zagościły opuchlaki – niewielkie chrząszcze o czarnym ubarwieniu z jaśniejszymi łuskami na pokrywach. Same owady dosyć trudno zobaczyć, gdyż żerują zazwyczaj późnym wieczorem i w nocy.
 
Jednak o wiele groźniejsze są ich larwy. Obgryzają one korzenie, a niekiedy przecinają nawet podstawę łodygi - powodując zasychanie roślin. Opuchlaki uszkadzają wiele różnych gatunków roślin, ale największe szkody wyrządzają w truskawkach i na różanecznikach. Specyficzny ukryty tryb życia dorosłych owadów i odporność na środki chemiczne larw sprawiają, że ich zwalczanie jest bardzo trudne. Dlatego opracowano biologiczną metodę walki z tymi szkodnikami. Wykorzystuje się w tym celu pożyteczne nicienie. Przenoszą one w swoim organizmie chorobotwórcze bakterie groźne dla owadów. Po zakażeniu larwy opuchlaka giną w ciągu kilku dni.

Nicienie zakupuje się schłodzone w specjalnych termicznych pojemnikach i po rozpakowaniu miesza się je z ciepłą woda o temperaturze 15-20ºC . Następnie należy poczekać kilka minut, aby ożyły. Cały preparat miesza się tak, aby nie było grudek i zawartość wlewa do opryskiwacza lub konewki. Środkiem tym podlewa się ziemię wokół zaatakowanych roślin. Ważne jest aby przez kilka następnych dni całe podłoże było wilgotne, co pomoże dostać się nicieniom w pobliże larw.