Ostatni sierpniowy weekend
dodano: 24.08.2012
Zaglądamy do warzywnika, teraz czeka tam sporo pracy.
Ostatni sierpniowy weekend
Dużo jest teraz pracy w warzywniku. Zbieramy cebulę, gdy co najmniej połowa roślin ma już załamany szczypior. Ta będzie przeznaczona do wczesnojesiennego spożycia. Część dla ozdoby wiążemy w warkocz i wieszamy w przewiewnym miejscu, żeby dosychała. Cebuli nie przechowujemy w piwnicach, bo jest w nich nadmierna wilgotność.
Na zbiór zimowy czekamy, aż cebula wytworzy 2-3 łuski okrywające. Wyrywamy ją podczas suchej pogody, dokładnie suszymy cebulę i szczypior.
Dobrym pomysłem jest jej układanie na siatkach rozwieszonych nad zagonami.
 
 
W sierpniu w warzywnikach można spotkać piękne zielone gąsienice, z czarnymi pierścieniami, z których każdy ma sześć pomarańczowych plam. Nie niszczmy ich i pozwólmy im przetrwać w naszych ogrodach, bowiem są to gąsienice jednego z najpiękniejszych, ale coraz rzadszych motyli - pazia królowej. Gąsienice te żywią się tylko wybranymi gatunkami roślin: liśćmi marchwi, kopru, kminku, pietruszki, a także ruty i dyptamu jesionolistnego.
 
Gąsienice pazia królowej, które spotkamy w sierpniu i wrześniu, zmienią się później w poczwarkę i w tej postaci przezimują przytwierdzone w zacisznym miejscu do stabilnej, pionowej powierzchni, a wiosną wylecą z nich piękne motyle.