Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zieleń miejska

dodano: 03.06.2011

Jak ciekawie i prawidłowo, z korzyścią zarówno dla roślin, jak i ludzi, zaaranżować miejską przestrzeń?

Szukając odpowiedzi na te pytania, Maja odwiedza dwa różne miejsca: osielowe wnętrze oraz spory taras na 7. pietrze, a także rozmawia z ekspertem - szkółkarzem, Lucjanem Gursztynem.
 
Na nowoczesnym osiedlu, położonym blisko centrum, projektanci precyzyjnie dobrali gatunki drzew i krzewów. Jest tu ładne podwórko przeznaczone do wypoczynku dla mieszkańców.
 
Maja dowiadywała się tu, jakie czynniki projektanci brali pod uwagę, przy projektowaniu miejsca dla roślin?
 
Pierwszym z czynników była wysokość otaczających ten teren budynków. Od tego bowiem zależy, jak rozkładać się będzie światło na całym terenie, które jego obszary będą naświetlone, a które – zacienione.
Warto też zwrócić uwagę na rozplanowanie przestrzeni. W przestrzeni zamkniętej cyrkulacja powietrza jest inna, niż na terenie otwartym. Mogą się więc pojawiać przeciągi, gwałtowne podmuchy wiatru.
 
Na tym osiedlu pod ogromnym patio znajdują się garaże podziemne. To również wpłynęło na projekt zieleni. Drzewa posadzono tylko tam, gdzie jest normalny grunt rodzimy. Żeby uzyskać szybki efekt, kupiono od razu duże egzemplarze. Są tu liczne jabłonie ozdobne o pięknych różowych kwiatach, pnącza, byliny. Wokół osiedla rosną wiśnie ozdobne, o koronie w kształcie odwróconego stożka – to odmiana ‘Kanzan’(Cerasus serrulata).
 
Ważne są też odczucia ludzi, dlatego na tym osiedlu wybudowano dużą pergolę. Stwarza ona wrażenie intymności, kameralności – to ważne, bo w miejskim krajobrazie można poczuć się jak w parku.
 
 
Zieleń w mieście to nie tylko zaaranżowana zieleń osiedlowa. To także – a może przede wszystkim - ukwiecone balkony. W nowych budynkach projektuje się coraz większe tarasy. Zarówno duży, jak i mały taras warto ciekawie zaaranżować, by cieszył właścicieli.
Maja odwiedziła jeden z takich tarasów. Ekipę zaprosili tu Marta i Mariusz Ziemiańczykowie, którzy uprawiają na 7. piętrze prawdziwy ogród. Znajdują się tu duże, wymurowane donice, przygotowano też ciekawą nawierzchnię. Więcej na temat aranżacji tarasu w bloku, można przeczytać w tym artykule: TARAS.
 
Przy okazji Maja zdradza nieco sposobów na kwitnące rośliny jednoroczne – by zawsze pięknie kwitły i wyglądały. Można przeczytać o nich więcej tutaj: JEDNOROCZNE.
Materiał pochodzi z 325. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zieleń miejska
Trochę to przykre, że architekci krajobrazu nie wzięli pod uwagę tego jak będzie wyglądać ten teren za 15 - 20 lat, kiedy drzewa całkowicie zasłonią pergole i zrobią słoneczną pustynię na tym niewielkim skwerze
2022.01.26
~ Plastyka

Poprzednia porada

Nawierzchnia na taras

Nawierzchnia na taras

Jaką nawierzchnię położyć na dużym tarasie i jak ją pielęgnować?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg