Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Fitoremediacja

dodano: 03.06.2011

Co to takiego jest fitoremediacja i czy możemy sami ją stosować?

Prof. Stanisław Gawroński został wyróżniony nagrodą Miltona Gordona podczas dorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii, która odbyła się  w Manhattan, Kansas, USA, w końcu września 2015 r. Nagroda ta jest przyznawanym jednej osobie w roku i w przypadku prof. Gawrońskiego stanowi uznanie za wyróżniające się badania naukowe, prace dydaktyczną ze studentami oraz rozwój tej nowej dyscypliny. Na liście renomowanych naukowców nagrodzonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Fitotechnologii są także Dr Rufus Chaney (USA), Dr Jerry Schnoor (USA), Prof. Larry Erickson (USA), Prof. Alan Baker (UK), Prof. Nelson Marmirioli (IT), Prof. Jaco Vangronsveld (BE) Dr Michel Mench (FR).
 
 
Co w ogóle oznacza termin fitoremediacja?
Użyto go po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Fitoremediacja to po prostu usunięcie zanieczyszczeń – zarówno z powietrza, jak i gleby – za pomocą roślin.
 
Odwiedziliśmy wydział ogrodnictwa SGGW w Warszawie, gdzie prowadzi się doświadczenia z gatunkami oczyszczającymi powietrze. Polacy przodują w tego typu badaniach i mają ciekawe obserwacje.
 
Profesor dr hab. Stanisław Gawroński wyjaśnił, że w ostatnich latach zanieczyszczeniem numer jeden stają się właśnie pyły zawieszone. Potrafią się unosić w powietrzu nawet przez kilka dni, a nawet tygodni. Te najdrobniejsze cząsteczki wnikają do płuc, mogą też wnikać do krwioobiegu. Jak się okazuje, jest to jeden z poważnych sprawców raka płuc – na drugim miejscu po tytoniu!
 
Skąd się biorą pyły zawieszone? Głównie ich przyczyną są jeżdżące samochody. Pyły pochodzą ze ścierających się opon, asfaltu, tarcz i klocków hamulcowych.
W wyniku spalania się paliw płynnych w samochodach, powstaje sadza, węgiel, a na jego powierzchni osadzają się węglowodory aromatyczne, dioksyny i metale ciężkie.
 
Te informacje nie są przesadzone. Jedynym ratunkiem i narzędziem, które możemy wykorzystać w ochronie przed pyłami są rośliny – badania nad roślinami prowadzone są więc w kierunku sprawdzenia ich potencjału do fitoremediacji.
 
Do trudnych warunków miejskich nadaje się pewna wyselekcjonowana grupa roślin, znosząca latem wysoką temperaturę, suszę i zanieczyszczenia.
 
Popatrzmy teraz na wyniki badań profesora Gawrońskiego, który zajmuje się zatrzymywaniem przez zieleń pyłów zawieszonych. Zanieczyszczenia te zanieczyszczenia na liściach, a potem – zmywane deszczem.
Na specjalnych stanowiskach mierzy się, ile pyłów różnych frakcji – w przeliczeniu na 1 cm kwadratowy – poszczególne gatunki mogą zatrzymać.
 
                                                                        A jakie gatunki najlepiej zatrzymują pyły zawieszone?
W kolekcji profesora mamy wyselekcjonowane najcenniejsze gatunki. Zalicza się do nich między innymi brzoza o dużej ilości wosków, podobnie jest z jesionami (zwłaszcza pensylwański). W naszych miastach rosną głównie lipy (dzięki dużym okazom, jeden metr kwadratowy powierzchni pokryty jest nawet 10-krotnie warstwą liści).
Profesor poleca też topole, wiśnie ozdobne, klony.
 
W warunkach miejskich doskonale sprawdzają się również krzewy, które zazwyczaj są pierwszą barierą, jako że rosną najczęściej przy ulicach. Polecane gatunki to główne pęcherznica kalinolistna, tawlina jarzębolistna, tawuły, berberysy, lilaki, bez czarny.
Z pnączy sprawdzą się: winobluszcze, wiciokrzew, aktinidia (czyli kiwi).
 
Materiał pochodzi z 325. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Nawierzchnia na taras

Nawierzchnia na taras

Jaką nawierzchnię położyć na dużym tarasie i jak ją pielęgnować?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg