Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Fontanny ogrodowe

dodano: 10.06.2011

Wysoka temperatura latem sprawia, że poszukujemy odrobiny chłodu nad wodą. Jaką fontannę wybrać i jak ją zamontować?

W ogrodowym zbiorniku wodnym warto zamontować choćby niewielką fontannę. Ruch wody zwiększa wilgotność powietrza, a jednocześnie zbiornik napowietrza się, co pozwala utrzymać w nim równowagę biologiczną.
 
Jak wyjaśnia nasz ekspert, pan Grzegorz Dyja z firmy Hydroogród, jest wiele rodzajów fontann. Pierwszy z nich to fontanny wielostopniowe, gdzie woda wytryskuje z wielu otworów, czasem na różnych poziomach. Takie dobrze nadają się do większych stawów, ponieważ dają stosunkowo duży rozprysk wody.
Druga grupa to fontanny pieniące, czyli takie, gdzie woda jest mieszana z powietrzem – te fontanny są najlepsze do stawów zarybionych – dodatkowo natleniają wodę.
Fontanny obrotowe dają ciekawe efekty wodne, mogą mieć zmienny kąt rozprysku, jak również zmienną prędkość wirowania. To daje efekt spiralnego strumienia wody.
Są też oczywiście inne fontanny pochodne, które są niejako kombinacją różnych wcześniej wymienionych typów.
 
Jeżeli chcemy uzyskać określony obraz wody, to oprócz doboru odpowiedniego rodzaju dyszy musimy uwzględnić także ciśnienie wytwarzane przez pompę. Przez producentów parametr ten bywa nazywany wysokością podnoszenia słupa wody. Powinien być on około 50% większy niż planowana wysokość fontanny. Dla dyszy, która wytwarza strumień o wysokości 1 metra, należy dobrać pompę, o maksymalnej wysokości podnoszenia 1,5 m.

Innym ważnym elementem fontanny jest filtr, który zatrzymuje różnego rodzaju zanieczyszczenia. Glony są przecież w każdym stawie, mogą się wkręcać w wirnik fontanny albo zatrzymywać w dyszy – filtr ma za zadanie zatrzymanie tych glonów przed pompą i zapobieganie zatkaniu otworów w dyszy.
 
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fontann pływających, które są nieprzymocowane do dna, a pompa jest podwieszona bezpośrednio pod pływakiem. Takie rozwiązanie sprawia, że pompa nie będzie zasysać globów, które najczęściej znajdują się przy dnie. Taka fontanna jest też prostsza do oczyszczania, bo można ją łatwo przyciągnąć do brzegu, nie trzeba wschodzić do zbiornika.
 
Przy montażu fontanny w stawie należy pamiętać, aby zamontować ją w odpowiedniej odległości od brzegu, żeby podmuch wiatru nie wychlapywał wody poza zbiornik. 
Przyjmuje się tu zasadę, że powierzchnia zbiornika musi być co najmniej 1,5 razy większa niż wysokość strumienia wody. Przykładowo: dla fontanny o wysokości 2 metrów potrzeba lustra wody o promieniu minimum 3 metrów. 
 
A jak oświetlić zbiornik wodny?
Opcji jest sporo: mogą to być skupione, które podświetlają konkretny punkt stawy lub np. strumień wody, albo lampy rozproszone – dają poświatę na wodzie, nie oświetlając żadnego konkretnego punktu.
Stosuje się lampy halogenowe, które są najefektywniejsze, a także coraz częściej pojawiające się lampy oparte na diodach LED. Te drugie charakteryzują się minimalnym zużyciem prądu. Nowością są diody LED ułożone po okręgu wokół dyszy i podświetlają bezpośrednio strumień wody.
Należy pamiętać, że wszystkie urządzenia montowane amatorsko w stawach powinny być zasilane niskim napięciem 12 lub 24 Volt. Nie wolno też samodzielnie przecinać i łączyć przewodów zasilających.
Materiał pochodzi z 326. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Fontanny ogrodowe
Wszystko zależy od tego, jaka trawa i jak zostanie posadzona... Czy będzie to pionowny trawnik, czy poszczególne trawy ozdobne? Ale teoretycznie rzecz biorąc: tak, może. Przecież rośliny sadzi sie także na ścianach (Maja mówiła o tym w programie, w ODCINKU 304, kwestia tylko dobrze stworzonych dla roślin warunków.
2022.01.27
Redakcja
Re: Fontanny ogrodowe
a jesi chodzi o roznego rodzaju fontanny to ja mam pytanie ,czy trawa moze roznąc w pionie ? mam pomysł na fajną \"fontanne \" z trawą na bokach i ciekaw jestem odpowiedzi !
2022.01.27
~ polak MAŁY
Re: Fontanny ogrodowe
fontanne trzaba dobrać odpowiedzni do oczka dodnego by woda nie wylatywała za
2022.01.27
~ kaczor
Re: Fontanny ogrodowe
Bardzo ciekawy temat, niewiedzialam, ze jest az tyle ocowek do fontann.
2022.01.27
~ efka
Re: Fontanny ogrodowe
kto to wymyślił
2022.01.27
~ marta

Poprzednia porada

Nawierzchnia na taras

Nawierzchnia na taras

Jaką nawierzchnię położyć na dużym tarasie i jak ją pielęgnować?

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg