Pierwszy prawdziwie jesienny weekend
dodano: 21.09.2012
A co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?
Pierwszy prawdziwie jesienny weekend
- Nadeszła pora na sadzenie roślin cebulowych. W sklepach dostępne są cebulki tulipanów, narcyzów, czosnków, krokusów i innych gatunków kwitnących wiosną. Kupując je pamiętajmy, by zapisać gatunek rośliny i kolor kwiatów.
 
Cebulki sadzimy w niedużych grupach na głębokość 5-7 cm. W tym celu robimy zagłębienie na fragmencie rabaty, układamy cebule, a następnie całość przykrywamy ziemią. Gleba dla nich powinna być lekka i przepuszczalna, o odczynie obojętnym.
 
 
- Temperatury nocą spada już do kilku stopni powyżej zera. Nasze stawy i oczka wodne zaczynają się już ochładzać, dlatego ryby żerują mniej intensywnie i pomału przygotowują się do zimy. Podajemy im zredukowane dawki pokarmu, aby niezjedzone resztki nie zalegały na dnie i nie zanieczyszczały wody. Możemy też zacząć odławianie egzotyczne gatunków ryb i przenoszenie ich do akwarium w pomieszczeniu.
 
 
- Nadeszła pora na jesienną pielęgnację trawnika.
 
Pamiętajmy, że jeszcze przez parę tygodni kosimy murawę. Nadal ona przyrasta, choć już dużo wolniej. Przy okazji razem ze ściętą trawą zbieramy opadłe liście.
 
Teraz też wykonujemy wertykulację, czyli odfilcowanie murawy. Termin wrześniowy jest o wiele lepszy niż wiosenny, gdyż po całym sezonie jest ona zwarta i zabieg ten usuwa tylko zbite martwe źdźbła z jej wierzchu a nie uszkadza korzeni. Możemy w celu użyć wertykulatorów z drobnymi drutami osadzonymi na wałku do wyczesywania trawy. Jednak przy bardziej zbitej nawierzchni warto zastosować takie z prostymi, krótkimi nożami, które lekko nacinają murawę. Sprzęty takie dostępne są do wypożyczenia w wielu centrach ogrodniczych. Przy niewielkich powierzchniach możemy także pracę tą wykonać ręcznym wertykulatorem o zakrzywionych ostrzach. Wydobyta, sucha materia musi być zgrabiona i zebrana.
 
Przy dużych trawnikach warto zastanowić się nad zakupem odkurzacza na kółkach. Ta potężna maszyna posłuży nam również do oczyszczenia terenu z odpadłych jesienią liści. Następną ważną sprawą jest dosianie nasion traw. Rośliny te żyją kilka lat, a poprzez koszenie nie dopuszczamy do ich naturalnego wysiewu. Dlatego z czasem następuje proces łysienia trawnika i zastępowania szlachetnych odmian przez chwasty. W ciepłej, nagrzanej po sezonie glebie nasiona szybko skiełkują i zagęszczą murawę.