Porządki wśród krzewów
dodano: 28.09.2012
Czym zajmujemy się w tym tygodniu w ogrodzie?
Porządki wśród krzewów
- Często dla uzyskania właściwego efektu krzewy iglaste bywają sadzone zbyt gęsto. Po pewnym czasie są one zagłuszane przez inne rośliny i rywalizują wzajemnie tracąc właściwy pokrój. Dlatego iglaki rosnące w zagęszczeniu powinniśmy poprzenosić w nowe miejsca.
 
Przełom września i października to najlepszy okres na tego rodzaju przeprowadzki w ogrodzie. Wybrany krzew dokładnie okopujemy wokół bryły korzeniowej i po wydobyciu ostrożnie przenosimy na taczkę lub rozłożoną płachtę folii. Jeżeli ziemia nie jest wystarczająco zwarta, warto roślinę dokładnie podlać przed zabiegiem. Następnie przewozimy ją w nowe miejsce i przygotowujemy odpowiedni wykop. Dołek warto zaprawić ziemią kompostową, torfem lub rozłożonym obornikiem. Możemy również posłużyć się gotową mieszanką glebową dla iglaków. Po ustawieniu rośliny, bryłę korzeniową zasypujemy do połowy i staranie ubijamy wokół niej ziemię trzonkiem szpadla lub nogą. Następnie całość obficie podlewamy. Po wsiąknięciu wody zasypujemy cały dołek do krawędzi wykopu i ubijamy ponownie. Wokół rośliny modelujemy misę z ziemi, która zatrzyma wodę z podlewania. Możemy ją także wyściółkować np. korą.
 
- Podobnie możemy też postępować z dużymi bylinami jak liliowce, irysy czy funkie.
Przed przesadzeniem skracamy ich liście na 5-7 cm, a następnie dokładnie obkopujemy bryłę korzeniową i wydobywamy ją z ziemi. Przy okazji możemy też spróbować rozmnożyć bylinę. W tym celu rozrywamy ręcznie lub rozcinamy karpę na mniejsze części. Każda z nich da początek nowej roślinie.