Oczko wodne jesienią
dodano: 05.10.2012
Masz oczko wodne? Pamiętaj o wpadających do wody liściach!
Oczko wodne jesienią
Jednym z największych problemów przy pielęgnacji oczka wodnego są opadające jesienią liście. Jeżeli istnieje taka możliwość to powinniśmy je wyławiać zanim opadną na dno. W przeciwnym wypadku z czasem stworzą one warstwę osadu, który rozkładając się pochłaniają tlen potrzeby dla ryb a jednocześnie powoduje wypłycanie się zbiornika.
 
Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie specjalnej siatki, którą ogrodnicy wykorzystują do zakrywania drzewek owocowych przed ptakami. Wykonana jest ona z elastycznego materiału i sprzedawana na metry z rolki. Mocuje się ją np. na elementach kaskady, dociskając dużymi kamieniami, czy też przywiązuje się do otaczających staw krzewów i drzew. Od strony trawnika można ją zamocować szpilkami używanymi do napinania namiotu. Wówczas należy uważać, aby nie uszkodzić wywiniętej na brzeg folii.
 
Siatka powinna być na tyle napięta, aby nie dotykała wody. Wówczas większość opadłych liści zostanie zdmuchnięta przez wiatr. Jeżeli jednak pod ciężarem opadnie ona pod wodę, też nie stanowi to problemu. Trzeba wówczas wyłowić ją razem z zanieczyszczeniami na brzeg. Pamiętajmy, że musimy to zrobić przed zamarznięciem tafli wody.