Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Powrót na Podlasie, do francusko-polskiego ogrodu (odc. 415)

dodano: 24.02.2013

Wracamy do pięknego ogrodu na Podlasiu, gdzie osiedlił się francuski ogrodnik Pierre i jego żona Krystyna.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
ODCINEK 415:
Ten położony na Podlasiu ogród przedstawialiśmy już w „Mai w ogrodzie”. Wróciliśmy do ogrodu Pierra Cornuet,jego żony Krystyny i córki Diany, bo jego właściciele są kopalnią pomysłów i głębokiej wiedzy ogrodniczej.
 
Do ogrodu dojeżdża się długą 150-metrową aleją. Hektarowy teren podzielony jest na 5 części. Jest tu dom z podwórkiem i budynkami gospodarczymi, dwa warzywniki, część wypoczynkowa z jeziorkiem i altaną, sad i lasek z dziką łąką.  Na planie ogrodu widać, jak Pierre precyzyjnie i wygodnie podzielił teren. Nawiązał do historii sztuki ogrodowej - takicharakterystyczny promienisty układ alejek nazywany jest gęsią stopką – po francusku patte d'oie, bo przypomina kształtem gęsi ślad. Na zakończeniu każdej z alejek Pierre zaprojektował mocny akcent – oczko wodne, altanę i drugi ogród warzywny. Pierre nawiązał też do francuskich ogrodów wykorzystując u siebie cytrusy – uprawia je w donicach; nie brakuje też karczochów, szalotki, szparagów i oczywiście – lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Ponieważ wydziela ona olejki eteryczne odstraszające szkodniki, jest zawsze polecanym sąsiedztwem dla róż.
 
Podczas wizyty u państwa Cornuet, mogliśmy podziwiać nie tylko rośliny – jest też sporo owadów, o które gospodarze chętnie dbają. Pomocni okazali się naukowcy z Wigierskiego Parku Narodowego, którzy zajmują się ochroną zagrożonych gatunków owadów. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w ramach projektu ochrony owadów, wybudowano domki w kształcie wieży. Obiekty z gliny są nietrwałe, dlatego powinny mieć fundament i podmurówkę z kamienia oraz solidne daszki. W środkowej części umieszczony jest betonowy pal, owinięty grubym warkoczem ze słomy. Szkielet słupa wypełnia się bloczkami z gliny wymieszanej z pociętą słomą i wierci w nich otwory ułatwiające zakładanie gniazd owadom. Także pani Krystyna już jesienią przystąpiła do budowy domku. Pomogli jej sąsiedzi - jeden zbił konstrukcję, inny dał glinę, kolejny trzcinę. Umeblowanie hoteliku dla owadów zaczęło się od wiercenia dziur w drewnie. Dobrze zabezpieczony przed wilgocią domek może być atrakcją dla owadów przez co najmniej kilkanaście lat. Im więcej pożytecznych gatunków tym lepiej, rośnie plon owoców, a ogród jest zdrowszy.
 
W ich ogrodzie wielką powierzchnię w ogrodzie zajmują dwa warzywniki. Kapusty, ziemniaków i innych warzyw wystarcza rodzinie na cały rok. Na zimę wędrują do piwnicy – to pagórek porośnięty trawą, który przy okazji malowniczo dzieli przestrzeń i pełni rolę kopca widokowego. Wchodząc na jej zielony grzbiet, cały hektarowy ogród widać jak na dłoni.
 
Mimo, iż warzywnik jest niedaleko domu, to dodatkowo pod oknami kuchni i wejściem do domu rosną w skrzyniach najpotrzebniejsze zioła. Pojemniki nie mają dna, a rośliny żywią się ziemią kompostową. Pani Krystyna jest wielbicielką ziół i warzyw, zdradziła nam tajniki ekologicznej uprawy warzywnika.
 
Przy okazji prac ogrodowych, podejrzeliśmy pomysłowe narzędzie: to Super Widły, które wykonali w Polsce znajomi pani Krystyny. Dzięki nim praca idzie w szybkim tempie, a przy okazji kopiący nie męczy się i nie przeciąża kręgosłupa. Można znaleźć je w Internecie - Super Widły - produkcja Ekowioska w Barkowie k. Gołdapi, Artur Jan Milicki: ekowioska.wordpress.com.
 
Innym miejscem, gdzie warto zajrzeć jest rosyjski sklep z cud-lopatami (super widłami):
 
 
W ogrodzie państwa Cornuet znalazł się jeden gatunek mocno niepożądany. To nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), która tak pięknie wygląda na rabatach i jest do tego miododajna. Jednak rozsiała się po ogrodzie i pojawiła w różnych miejscach, a także za płotem. Takie gatunki nazywa się inwazyjnymi, bo rozrastają się zbyt szybko i wypierają inne rośliny. Rośliny inwazyjne w krótkim czasie zajmują duże powierzchnie i tworzą monokultury. Przez nie ubożeje całe środowisko. Jeśli mamy takie gatunki w ogrodzie czy w okolicy, powinniśmy je zdecydowanie usuwać i to w specjalny sposób, aby się nie rozmnażały dalej. Najlepiej je spalić lub głęboko zakopać. Są inwazyjne, bo ich siła i sposoby rozmnażania są lepsze niż innych roślin.
 
 
W każdym ekologicznym ogrodzie powinien być staw. Tak jest też u pani Krystyny i pana Pierra: obok altany jest mały układ wodny - kaskada, potem strumyk, który wpada do niedużego zbiornika. Obecność wody nie tylko wpływa na mikroklimat, ale przyciąga ropuchy, żaby i użyteczne owady.
 
Cały ogród funkcjonuje w obiegu zamkniętym: zwierzaki dostarczają nawozu, same zjadając część plonów – czyli jabłka, liście marchwi, nadmiar buraków. Wyrwane chwasty wraz z obornikiem idą na kompost lub do budowy podniesionych grządek.
 
 
A jakie ekopozytywy znaleźliśmy w tym ogrodzie?
 
- Cały ogród prowadzony jest w sposób ekologiczny.
- Aby uzyskać naturalny nawóz hoduje się owce.
- W warzywniku glebę spulchnia się bez jej odwracania.
- Pozostawia się część chwastów na rabatach.
- Dobiera się rośliny dobrze rosnące w swoim towarzystwie.
- Dla owadów buduje się domki z gliny, drewna i trzciny.
 
 
Pierwszą część naszej relacji z tego pięknego ogrodu, znajdziecie Państwo tutaj: Pachnący jabłkami ogród na Podlasiu
 
 
 
 
***
 
 
 
Program dofinansowany ze srodków Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Powrót na Podlasie, do francusko-polskiego ogrodu (odc. 415)
Pani Krystyna jest cudowna. Zaradna, przebojowa, a równocześnie niezwykle ciepła i pełna poczucia humoru. To chyba największa ozdoba tego podlaskiego siedliska.
2022.01.20
~ Hanako
Re: Powrót na Podlasie, do francusko-polskiego ogrodu (odc. 415)
rewelacyjny program !!! Dużo cennych porad i inspirujący ogród. Każdy początkujący (i nie tylko) ogrodnik powinien obejrzeć. To o czym często się zapomina to ściółkowanie grządek liśćmi czego zazwwyczaj rolnicy nie robią. Ja jak 1 raz ściółkowałam po odgarnięciu liści na wiosne zobaczyłam mnóstwo dżdżownic... i gołym okiem widoczną poprawe ziemi w tym miejscu.
2022.01.20
~ gfdgd

Poprzedni odcinek

Zielony Kraków (odc. 414)

Zielony Kraków (odc. 414)

Dzisiaj w programie odwiedzamy Kraków: miasto, które wielu osobom kojarzy się bardziej z zabytkowymi kamienicami, niż z ogrodami. Jednak stare mury często...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg