Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Walczymy z pędrakami

dodano: 14.10.2012

Teraz jest dobra pora na walkę z pędrakami chrabąszcza majowego.

Walczymy z pędrakami
- Jesienią często widzimy ptaki dziobiące trawniki, na murawie pojawiają się też charakterystyczne żółte plamy. Warto sprawdzić, czy ich przyczyną nie są żerujące pod spodem pędraki chrabąszcza majowego. W przypadku ich masowego występowania murawa całymi płatami łatwo odchodzi od gruntu. Po jej odkryciu widać pędraki, które podgryzają korzenie traw powodując ich zamieranie.
 
Jak zwalczać chrabąszcze? Wszelkie zabiegi musimy wykonać teraz, przed nastaniem mrozów, gdyż później owady te przemieszczą się w głąb gleby.

Do ich zwalczania polecane są środki: Diazinon, Pyrinex lub Dursban. Rozcieńczonym preparatem obficie podlewamy lub opryskujemy murawę. Kto nie chce stosować chemii, może kupić specjalne nicienie - żywe organizmy, które pasożytują na pędrakach i niszczą je w glebie. Przygotowuje się z nich roztwór wodny i trawnik polewa konewką. Ważne jest staranne nawodnienie całej powierzchni, gdyż nicienie mogą aktywnie poruszać się do 30-50 cm od miejsca aplikacji.

Inną metodą jest stosowanie preparatu z trzciny cukrowej zwanego Biosugar. Przy odpowiedniej dawce rozpuszcza on chitynowe pancerzyki larw doprowadzając do ich zniszczenia. Należy jednak pamiętać, że środki ekologiczne nie działają tak intensywnie jak preparaty chemiczne i konieczne jest kilkakrotne ich zastosowanie.

Preparaty chemiczne zwalczające pędraki:
Purinex 250 CS i Durrsban 480 EC.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Walczymy z pędrakami
czy te nicienie potem nie zaatakują nas jak np grzebiemy w ziemi bez rękawiczek ? one potem nie giną tylko szukkają kolenych żywicieli i pewnie zabierają się za pożyteczne stworzenia jak dżdżownice np dlatego ja będę stosować wrotycz na wszelkiego rodzaju pędraki a że mieszkam w sąsiedztwie monokulturowych upraw to jest u mnie w ziemi rolnica, drutowiec i chrabąszcz majowy.. naszczęście kret i ptaki pomagają
2021.11.30
~ ghdfhd
A Wrotycz ?
A co z naparami/wyciągami / gnojówkami z wrotyczu ? Jest to roślina która zawiera substancje toksyczne. I ponoć też je zabija. Nie tylko te szkodniki.
2021.11.30
~ gdfgf

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg