Walczymy z pędrakami
dodano: 14.10.2012
Teraz jest dobra pora na walkę z pędrakami chrabąszcza majowego.
Walczymy z pędrakami
- Jesienią często widzimy ptaki dziobiące trawniki, na murawie pojawiają się też charakterystyczne żółte plamy. Warto sprawdzić, czy ich przyczyną nie są żerujące pod spodem pędraki chrabąszcza majowego. W przypadku ich masowego występowania murawa całymi płatami łatwo odchodzi od gruntu. Po jej odkryciu widać pędraki, które podgryzają korzenie traw powodując ich zamieranie.
 
Jak zwalczać chrabąszcze? Wszelkie zabiegi musimy wykonać teraz, przed nastaniem mrozów, gdyż później owady te przemieszczą się w głąb gleby.

Do ich zwalczania polecane są środki: Diazinon, Pyrinex lub Dursban. Rozcieńczonym preparatem obficie podlewamy lub opryskujemy murawę. Kto nie chce stosować chemii, może kupić specjalne nicienie - żywe organizmy, które pasożytują na pędrakach i niszczą je w glebie. Przygotowuje się z nich roztwór wodny i trawnik polewa konewką. Ważne jest staranne nawodnienie całej powierzchni, gdyż nicienie mogą aktywnie poruszać się do 30-50 cm od miejsca aplikacji.

Inną metodą jest stosowanie preparatu z trzciny cukrowej zwanego Biosugar. Przy odpowiedniej dawce rozpuszcza on chitynowe pancerzyki larw doprowadzając do ich zniszczenia. Należy jednak pamiętać, że środki ekologiczne nie działają tak intensywnie jak preparaty chemiczne i konieczne jest kilkakrotne ich zastosowanie.

Preparaty chemiczne zwalczające pędraki:
Purinex 250 CS i Durrsban 480 EC.