Sadzimy pnącza, dbamy o trawnik
dodano: 14.10.2012
Czym warto się teraz zająć w ogrodzie?
Sadzimy pnącza, dbamy o trawnik

- Druga połowa października to już ostatni moment na sadzenie pnączy takich jak dławisz, aktinidia czy wiciokrzew. Po zakupie najlepiej pojemnik z rośliną zanurzyć w wodzie na 10-15 minut, aby bryła dobrze nasiąkła wodą. W tym czasie przygotowujemy dołek o głębokości i szerokości co najmniej trzykrotnie większej od donicy. Na dno sypiemy specjalną mieszankę ziemi kompostowej lub tworzymy ją z kompostu, torfu i piasku. Przed posadzeniem bryłę rozluźniamy ręką a uszkodzone korzenie obcinamy sekatorem. Roślinę ustawiamy w dołku i zasypujemy ziemią, którą następnie dobrze ubijamy i obficie podlewamy. Po opadnięciu liści, świeżo posadzone pnącze warto okryć włókniną lub chochołem.
 
 
Czym jeszcze należy się teraz zająć?
 
- Nadal kosimy trawnik, a przy okazji zbieramy lub mulczujemy liście, które zalegają na murawie. Jesień to również dobra pora na wykonanie wertykulacji.

- Sadzimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną takie jak tulipany, krokusy, śnieżyczki czy cebulice. Warto umieszczać je w plastikowych koszykach, w ochronie przed gryzoniami.

- Zbieramy i palimy opadłe liście kasztanowców. Zimują w nich larwy groźnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka.