Ostatnie zbiory
dodano: 19.10.2012
Nadeszła pora ostatnich tegorocznych zbiorów owoców.
Ostatnie zbiory
- Na drzewach starych późnych odmian jabłoni, takich jak Malinowa, Królowa Renet, Landsberska czy Szara Reneta nadal utrzymują się owoce. Niektórzy ogrodnicy wolą poczekać, aż jabłka same spadną z drzewa lub je otrząsają. Mamy wówczas gwarancję, że są w pełni dojrzałe. Jednak takie owoce nie nadają się do dalszego przechowywania. Można je spożyć pod razu lub zrobić z nich soki.
 
Lepiej jednak jabłka delikatnie zerwać z drzewa i zawieść w skrzynkach do piwnicy. Wtedy będą dobre do spożycia aż do wiosny.
 
- Koniec października to także ostatni termin na zbiór aronii. Dojrzałe owoce, a więc te najbardziej słodkie, poznajemy po lekko zmarszczonej skórce. Świeżo zerwane mają co prawda cierpki smak, wynikający z zawartości garbników, ale po kilku dniach tracą go.
 
- Teraz warto też zebrać owoce żurawin. Co prawda najlepsze są po przemrożeniu, ale wówczas nie przechowują się dobrze. Jedną z metod ich przechowywania jest zalanie owoców tuż po zebraniu zimną wodą. Następnie odstawia się je w ciemne, chłodne miejsce, nawet na kilka miesięcy.
 
- Zbieramy również jagody goji , czyli owoce kolcowoju. Smak świeżych owoców jest słodki, z nutą goryczy, która całkowicie znika w procesie ich suszenia.