Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ślimaki

dodano: 24.06.2011

Jak walczyć ze ślimakami?

Ślimaki wyrządzają szkody zarówno na truskawkach, jak również na innych roślinach, również ozdobnych. Te żarłoczne zwierzęta nie są mile widziane w ogrodach i prawie każdy ma z nimi spory kłopot.
Pan Adam podpowiada, by ślimaki zbierać mechanicznie – zwłaszcza, jeśli owoce będą jedzone przez dzieci, a w ogrodzie mamy zwierzęta: psa czy kota. Wtedy nie chcemy stosować przecież szkodliwej chemii. Takie ślimaki można wrzucać do wiadra pełnego roztworu z płynu do mycia naczyń.
 
Warto też zainteresować się nowością w zwalczaniu ślimaków, jaką jest preparat o nazwie Fer-Rol. Jest on bezpieczny dla środowiska i odznacza się wysoką skutecznością - zwabia swoim zapachem ślimaki, które po spożyciu przynęty natychmiast wracają do swoich kryjówek i nie powodują szkód. Tam prawdopodobnie zasypiają na zawsze.
 
Preparat ten ma postać granulatu i jest przy okazji nawozem. Ma w swoim składzie związki żelaza i cynku. Oprócz właściwości nawozowych, pozwala doskonale ograniczyć populację ślimaków w ogrodzie. Ponadto, co ważne, nie zawiera żadnych składników stwarzających zagrożenie dla psów i kotów.
A jak należy go stosować? Wystarczy mała łyżeczka na około 5 m kwadratowych. Fer-rol rozsypujemy równomiernie między roślinami lub wzdłuż brzegów zagonów uważając, aby nie posypać nim liści i owoców.
 
Materiał pochodzi z 328. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ślimaki
Super filmik! Nagrajcie filmik o kucykach!
2022.01.27
~ My Little Pony Shoeshine
Re: Ślimaki
Fer rolu nie mozna nigdzie kupić - podobno nie ma licencji, a naprawdę jest (był?) bardzo skuteczny
2022.01.27
~ joanna
Re: Ślimaki
Nie wiem, czy Państwo pamiętacie, ale w 328. odcinku pokazywaliśmy preparat Fer-Rol. Więcej o nim można przeczytać tu: SLIMAKI. To ekologiczny, bezpieczny preparat, a ślimaki po nim zasypiają.
2022.01.27
Redakcja
Re: Ślimaki
Ale po zjedzeniu tych preparatów ślimaki giną w mękach (raz to sprawdziłam), a zbieranie ich do wiadra z płynem do mycia naczyń jest bardzo humanitarne, giną w sekundę, też sprawdzone! Co do zbierania ręcznego - trudno - trzeba sie po deszczu lub wieczorem wybrać do ogrodu i trochę popracować.
2022.01.27
~ bebe
Re: Ślimaki
Zbieranie ręczne, to syzyfowa praca, a piwo lepiej wypić samemu. A na ślimaki najlepszy jest snacol 50gb w granulkach. Rozsypany wieczorem na obrzeżach ogrodu skutecznie je wabi i zabija. Sprawdzony!
2022.01.27
~ kris
Re: Ślimaki
podobno skuteczną metodą jest pojemnik z piwem zakopany w ogrodzie na wysokości podłoża.
2022.01.27
~ Yggdrasil
Re: Ślimaki
zbierać ręcznie,aż do skutku
2022.01.27
~ sasanka58
Re: Ślimaki
O ślimakach warto rozmawiać i wymieniać obserwacje, bo dużo jest błędnych o nich danych w literaturze. Na przykład to, że nie lubią szorstkich liści. Jedną z ich ulubionych roślin jest żywokost, o bardzo szorstkich liściach i każda z petunii. Niektórzy piszą, że żwir jest dla nich barierą - też nieprawda, jeśli ślimaki czują jakąś ulubioną roślinę - dotrą do niej na pewno.
2022.01.27
~ REDAKCJA
Re: Ślimaki
Sprawdzone -posadziłam sporą ilość bodziszka (ładnie kwitnie) i ślimaki omijają grządki szerokim łukiem a były ich całe kolonie .Nie wiem czy to przypadek czy dokonałam odkrycia .Pozdrawiam
2022.01.27
~ joela

Poprzednia porada

Walka z nicieniami i pędrakami

Walka z nicieniami i pędrakami

W wielu ogrodach przyczyną powstawania żółtych plam na trawnikach są nicienie lub pędraki. Jak się pozbyć szkodników?

więcej »
Ocena
77%
23%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg