Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bezpieczny plac zabaw

dodano: 01.07.2011

Sprawdzamy, jak umocować zabawki na placu zabaw i jaką nawierzchnię wykorzystać?

Podczas odwiedzin w ogrodzie pani Doroty Kaszuby, sprawdzamy dobre rozwiązania na własny, ogrodowy plac zabaw.

Place zabaw na własnej działce to często po prostu duży trawnik. Do wielu zabaw jest to zupełnie wystarczające – ważne tylko, by miejsce było bezpieczne. W sąsiedztwie nie powinno być zbiorników wodnych, wystających kamieni, drzew posiadających kolce, jak również roślin o trujących liściach i owocach.
U pani Doroty to miejsce zostało dobrze dobrane - jest – lekko zacienione, widoczne z okien kuchni i na miękkiej trawiastej nawierzchni.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup zestawu do zabaw, powinien być on dostosowany do wieku naszych podopiecznych. Pani Dorota podkreśla, że dobrym materiałem na elementy wyposażenia placu zabaw jest naturalne drewno. Jest bezpieczne, nie trzeba go malować i na dodatek – ładnie wygląda, pasuje do ogrodu. Ponadto nie nagrzewa się tak, jak plastik.
 
Plac zabaw może być wysypany 10-15 cm warstwą płukanego piasku lub bardzo drobnego żwiru. W ogrodach przydomowych można również zastosować gumowe płytki, które zmniejszają ryzyko urazów przy upadku z wysokości.
 
Bezpieczną nawierzchnią jest też mielona kora. Układa się ją kolejno warstwami i ubija, tak aby jej grubość wyniosła 10-15 cm.

 
 
A jak zamocować zabawki, by były bezpieczne i stabilne?
 
Huśtawki i zestawy do zabaw mocuje się do gruntu zazwyczaj za pomocą stalowych ocynkowanych kotew, zaopatrzonych w groty. Wbija się je w odpowiednio przygotowane dołki o wymiarach 40x40 cm wypełnione suchym betonem.
 
Proste elementy drewniane można zamocować bezpośrednio w ziemi, przedtem zabezpieczając je płynnymi masami bitumicznymi takimi jak lepik czy abizol.
 
 
 
Więcej o ogrodzie państwa Kaszubów można przeczytać tu: ZAKŁADAMY OGRÓD OD ZERA.
Materiał pochodzi z 329. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Bezpieczny plac zabaw
Każdemu zależy, żeby było bezpiecznie, wiadomo  w końcu na naszym osiedlu postawiono plac zabaw i dzieci są zachwycone, my też  tak to wygląda: http://www.freekids.pl/oferta/kategoria/zestaw-frutti
2022.01.26
~ Daria Mikus
Re: Bezpieczny plac zabaw
Fajney system który sam sobie zrobiłem to podkład w postaci puzzli i sztucznej trawy. Dla laika to dwa spokojne weekendy. Polecam stronkę www.placzabaw.info można znaleźć praktyczne podpowiedzi jak się za to zabrać i zakupić wszystkie potrzebne materiały
2022.01.26
~ Petrus
Re: Bezpieczny plac zabaw
To fakt, plac zabaw musi być przede wszystkim bezpieczny. Na naszym osiedlu realizacją tej inwestycji zajmowała się firma www.Freekids.pl. Trochę o nich czytałam w internecie, bo prawdę mówiąc dużo nasłuchałam się już na temat najróżniejszych wypadków, więc jestem bardzo ostrożna. Z tego co się zorientowałam przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa dzieci, co bardzo sobie cenię.
2022.01.26
~ Kamila
Re: Bezpieczny plac zabaw
Bezpieczeństwo na placu zabaw jest najważniejsze, dlatego, gdy teraz chcę postawić plac dla moich dzieci zastanawiam się, jaki wybrać. Bardzo ciekawą opcją wydają mi się place od Dr Spil http://bit.ly/1KbI3Vm mają certyfikaty, więc to chyba wystarczająca gwarancja na to, że plac jest bezpieczny, jak sądzicie?
2022.01.26
~ Minia
Re: Bezpieczny plac zabaw
Fajny artykuł. Jako uzupełnienie dodam, że bezpieczny plac zabaw to podstawa dla dzieci. Istnieje wiele przypadków wstrząśnienia mózgu, dlatego należy podejść do sprawy na poważnie. Bezpieczny plac zabaw = bezpieczna nawierzchnia! Dla chętnych polecam poczytanie o wysokości krytycznej: http://www.flexi-step.pl/index.php?gid=bezpieczenstwo
2022.01.26
~ Mistrz2000
Re: Bezpieczny plac zabaw
Bardzo fajne rozwiązania :) ja również polecam http://mbasport.pl/elementy-dodatkowe - nawierzchnie na plac zabaw które zwiększają bezpieczeństwo dzieci.
2022.01.26
~ Anka50

Poprzednia porada

Walka z nicieniami i pędrakami

Walka z nicieniami i pędrakami

W wielu ogrodach przyczyną powstawania żółtych plam na trawnikach są nicienie lub pędraki. Jak się pozbyć szkodników?

więcej »
Ocena
77%
23%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg