Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)

dodano: 16.03.2013

Odwiedzamy ogród w Grójcu, gdzie rzeźby, pergole, obrazy na ogrodzeniu oraz obfitość roślin sprawiają, że czujemy się jak w baśniowej scenografii do filmu. Drewniane, ażurowe zdobienia pergoli i altany zaczerpnięte ze stylu Świdermajer.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
 
ODCINEK 420:
Ogród państwa Katarzyny i Jerzego Czernków, znajduje się w Grójcu, w spokojnej części miasta i położony jest na działce o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Robi wrażenie, jakby pochodził z innej epoki, na co ma wpływ określony, z pełną konsekwencją zrealizowany projekt. Rzeźby, pergole, obrazy na ogrodzeniu oraz obfitość roślin sprawiają, że czujemy się jak w baśniowej scenografii do filmu.
 
Po raz pierwszy odwiedzaliśmy ogród jesienią, kiedy kończono ostatnie prace. Największe wrażenie robiły elementy małej architektury. To właśnie one decydują o charakterystycznym stylu ogrodu. Drewniane, ażurowe zdobienia pod pergolami i w podcieniach altany, charakterystyczne szpiczaste zwieńczenia dachów – to charakterystyczne elementy stylu Świdermajer. To styl z przełomu XIX i XX wieku, którego nazwa wywodzi się od rzeki Świder. Nad nią powstawała ówczesna letniskowa zabudowa mieszkańców Warszawy. Pomysły przy jej tworzeniu czerpano z architektury schronisk alpejskich i rosyjskich daczy.
 
Wykonawcami prac w drewnie byli panowie Roman Jakubiec i Marcin Kilarski - stolarze z Józefowa koło Otwocka – miasta, które pełne jest zabytków w stylu Świdermajer.
 
Ogród i dom zaprojektowano na osi północ-południe. Wyznacza ona przebieg alejek oraz lokalizację wnętrz ogrodowych. Od kamiennej drogi biegnącej od tarasu rozchodzą się ścieżki prowadzące do placu zabaw, altany, pergoli i trampoliny. Towarzyszą im kolorowe rabaty.Część działki otoczona jest murem. Aby takie ogrodzenie nie wydawało się przytłaczające, w niektórych miejscach pozostawiono prześwity z wmontowanymi w nie ażurowymi przęsłami. Lite ściany spełniają rolę osłon przed wiatrem, czy hałasem. Mury mają też inną funkcję. Powstają na nich prawdziwe obrazy. Dzięki obrazom, a także rzeźbom, w ogrodzie jest prawdziwie bajecznie.  
 
Woda w tym ogrodzie ma szczególne znaczenie. Panują tutaj specyficzne warunki glebowe. Wierzchnia warstwa gleby została wymieniona, ale nadal pod spodem są słabo przepuszczalne pokłady. Dlatego gospodarze zdecydowali się na opryskanie ogrodu ekologicznym preparatem, który poprawi warunki glebowe. Preparat rozcieńcza się z wodą w proporcji jeden do dziesięciu. Opryskuje się nim ziemię, a także rośliny. Dotyczy to również pni drzew, gałęzi i liści.
 
Gdy odwiedziliśmy ten ogród w następnym roku, latem, zarówno drzewa jak i rabaty przepięknie się zazieleniły. Wszystko kwitło. Motywy roślin w zdobniczych ornamentach architektury przeplatały się z żywymi. Na pergole i trejaże wspinały się dorodne, jak na tak młody ogród, glicynie. Pod nimi na rabatach wyłaniały się szkarłatne pysznogłówki (Monarda didyma), liliowce, licie... Nie mogło zabraknąć jeżówki purpurowej, lawendy, perowskii, czy kocimiętki. 
 
Geometryczne elementy ogrodu umiejętnie zamaskowano. Większość rabat zamknięto w bukszpanowych obwódkach, lecz zawarte w nich kompozycje kwiatów i krzewów są bardzo swobodne i sprawiają wrażenie naturalnych. Po ogrodzie można spacerować bez końca, odkrywając różne miejsca, obserwować przyrodę.
 
Latem okazało się, że problem z podłożem ciągle trwał i w niektórych miejscach po deszczu zalegała woda i ginęły rośliny, np. lawenda, która nie lubi nadmiaru wilgoci. Agata Ewa Knab (www.innergarden.pl), opiekująca się ogrodem, postanowiła wymienić podłoże na rabacie, podwyższyć ją nieco i zmienić rośliny. Na dnie dołka koniecznie trzeba było zrobić drenaż. W tym celu dno wyłożono grubą włókniną i dopiero na nią nasypano żwiru. Warstwę kamieni od góry trzeba jeszcze zabezpieczyć przed zamuleniem, więc użyto agrowłókniny. Na to jeszcze ziemia rozluźniona piaskiem, a dopiero na samej górze żyzne podłoże. W miejscu najbardziej wyniesionym posadzono żurawki, a niżej języczki. Więcej uwagi wymagały drzewa. W ogrodzie od razu pojawiły się duże egzemplarze, a nawet wielotonowe giganty. Trzeba je było posadzić raz, ale dobrze.
 
W ogrodzie przewidziano też uroczy zakątek dla dzieci - nie wieje tu wiatr i można schronić się przed gorącem. Plac zabaw osłania mur i grupy roślin. Nawierzchnia z kruszywa jest zawsze sucha, a przez to praktyczna. Można na niej gładko jeździć nawet na rolkach. Strażniczką tego miejsca jest mała ogrodniczka, której sylwetka wyłania się spośród kocimiętek. Obok rosną poziomki, które dzieci uwielbiają zrywać, gdy dojrzewają.
 
Nasza kolejna wizyta w tym ogrodzie odbywała się wiosną, w marcu. Pnącza i sporo innych roślin było jeszcze w zimowych osłonach, ale na rabatach wyrastały już kwiaty cebulowe. W ogrodzie odbywały się też pierwsze wiosenne porządki. Stopniowo znikały osłony z roślin, ścinane były suche pędy bylin. Hibiskusy musiały jeszcze poczekać na odpakowanie, bo są wrażliwe na nagłe ocieplenia i późne przymrozki.
 
Podobnie do grabów zachowują się buki, dlatego te dwa gatunki drzew znakomicie nadają się do tworzenia wiatrochronów. Ponadto żywopłoty formowane z grabów albo buków są bardzo gęste i chętnie wykorzystywane przez ptaki na schronienie lub miejsca budowania gniazd. Gatunkami tymi śmiało można zastępować iglaki.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
85%
15%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Trafiłam na ten odcinek całkiem przypadkiem. Osobiście od wielu lat znam właścicieli i kiedy czytam komentarze w stylu \\\\\\\\\\\\\\\"wynajęli ogrodnika i szpadelkiem nie ruszyli ...\\\\\\\\\\\\\\\" to uważam to za niesprawiedliwe. Kasia (właścicielka) włożyła masę pracy i serca w urządzanie domu a następnie ogrodu. Zaplanowała go w stylu jaki jest najbliższy jej serca... Ja uważam, że jest piękny i bardzo pasuje do domu i jego właścicieli. Kasiu - ogród przepiękny!!!
2021.12.03
~ Agnieszka K.
Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Pergole i trejaże pełnią wiele przydatnych funkcji w ogrodzie. To nie tylko swoiste (i urokliwe) dekoracje, na których można uprawiać pnącza. Barwne tunele czy piramidy mogą posłużyć jako miejsca do wypoczynku i schronienie przed upalną pogoda. Jak wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie? ogrodosfera.pl/blog/pergole-trejaze-urokliwe-dekoracje-ogrodu/
2021.12.03
~ Ogrodosfera
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
A ja się cieszę, że w programie są prezentowane bardzo różnorodne ogrody, zawsze coś można podejrzeć. Nie rozumiem niechęci do oglądania ogrodów od projektantów - dlaczego nie uczyć się od specjalistów? Miejcie otwarte umysły! Ten akurat ogród pod względem roślinnym jest moim zdaniem udany - duże drzewa, krzewy i byliny - ciekawe zestawienia; trochę dziki i z aurą tajemniczości. Fajne też były murki z czerwonego piaskowca. Altana i huśtawka - w sumie pasują, choć ja osobiście nie przepadam za bogatą ornamentyką. Jak dla mnie do wyrzucenia: zbyt duża i przytłaczająca fontanna, rzeźby (na ogród tej wielkości jak już to wystarczyłaby jedna i niekoniecznie w tym stylu) i (tu zgadzam się z większością) - przerażające malunki. Też odniosłam wrażenie, że przestrzeń jest zagracona. Ale na pewno niebanalna. Do plusów zaliczam wykorzystanie tradycyjnych kolorowych bylin, dużej ilości liściastych krzewów i żywopłoty bukowe i grabowe, które moim zdaniem należy zdecydowanie spopularyzować. Ogólnie - ma się podobać właścicielom i to jest najważniejsze.
2021.12.03
~ karolinetta
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
świdermajer i te jaskrawe malunki bardzo do siebie nie pasują mimo to platan zachwycający, poziomki blisko miejsca zabaw dzieci to byłby strzał w 10 gdyby jeszcze obok był kranik do mycia rąk bo jak się je brudnymi rękoma można się zarazić pasożytami. Dosyć radosny klimat aczkolwiek mocno kiczowaty. Ławeczka całkiem całkiem ale za dużo rzeźb jak na taki mały ogród + jeszcze ta bijąca po oczach fontanna.
2021.12.03
~ fsdfsdfds
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Cudny ogród, oglądam z zachwytem. Proszę się zazdrośnikami nie przejmowac.
2021.12.03
~ Małgosia
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Ja naprawdę nie wiem, czego wy chcecie od tego ogrodu. Moim zdaniem jest bardzo ładny, klimatyczny, oryginalny. Ja jestem na tak.
2021.12.03
~ Mela
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Ogród jest szkaradny, jednak warto go było pokazać. I to nie dla szyderczego ubawu, ale dla omówienia tematów, które przywołuje. Mai i Realizatorom posiadłość nie musi się podobać, kiedy mogą omówić na przykładzie jakieś ciekawe zagadnienia! W tym przypadku były to styl świdermajer (założenia, namiary na stolarzy z Józefowa), malarstwo na ścianach zewnętrznych (informacje techniczne o farbach), sposoby na gliniaste podłoże... Również z odcinka o kiczowatym ogrodzie z makabrycznymi malowidłami można się czegoś nauczyć!
2021.12.03
~ Margo
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Ogród ma cieszyć właściciela, zaspokajać jego potrzeby.I tylko o to chodzi a nie o przypodobanie się wszystkim. Rzeczywiście widać tu konsekwencję w urządzaniu ogrodu a właściciele są szczęśliwi i zadowoleni z efektu.
2021.12.03
~ ania
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
podoba mi się konsekwencja w doborze elementów w ogrodzie:) całość ładna:)))))))
2021.12.03
~ alinapysz
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Nie podoba mi się ten ogród. Po prostu- NIE. Nie chodzi o zazdrość o wynajęcie ogrodników czy projektanta. Całość wygląda na totalne bezguście. Właśnie tak, jakby dobrego ogrodnika i architekta krajobrazu tam zabrakło...
2021.12.03
~ Krajobraz
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Przerost formy nad trescia. ogród szkaradek.Mala zagracona przestrzeń.Podzielam opinie,ze obrazki na ogrodzeniu są makabryczne. Nie ma znaczenia ze prace wykonuje ekipa ogrodniikow, przeraża brak smaku właścicieli. Mam refleksje co do formuły programu Maja w ogrodzie. Czy jest to program ogrodnicze dla \"dzalkowcow \" zapaleńców, czy dla snobów.TEN ODCINEK MNIE PORAZIL. NATOMIAST NASTepny, wspominam z duża przyjemnością. Chodzi o program z udziałem małżeństwa ogrodniikow. OGRÓD UJMUJACY. Oba odcinki szły w tym samym tygodniu. O ile odcinek 420 oglądałam z niesmakiem , odcinek \"chyba\" 421 oglądałam wielokrotnie podziwiając pomysłowość właścicieli.
2021.12.03
~ Widz
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Absolutnie popieram, nawet jeśli mnie nie stać, to zawsze mogę popatrzeć, miło jest zajrzeć do innych i popatrzeć jakie mają pomysły - przecież nie wszystko co Maja pokazuje muszę zastosować w swoim ogrodzie.
2021.12.03
~ Jurek
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Czasami można się oderwać od ziemi, podziwiać i po 20 minutach wrócić na ziemię - do ogrodu najlepiej swojego.
2021.12.03
~ Pasjonatka
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Bardzo ładny ogród . Duże drzewa są dużym atutem działki. Osobiście zrezygnowałabym z tych malowideł, ale to gospodarze mają się czuć dobrze w takim otoczeniu a nie widzowie.
2021.12.03
~ żaba
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
wiedzę na ten temat uzupełniłam, jednak zdania nie zmienię, odwrócę przysłowie \"jak cię malują tak cię widzą\" niestety :) a właścicielom gratuluje dobrego samopoczucia
2021.12.03
~ marczel
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Ludzie, napiszcie coś pozytywnego, Ci właściciele bardzo sympatyczni i ogrodniczka bardzo fajna. A styl świdermajer to są prawdziwe zbytki i dzieła sztuki drewnianej. Warto poczytać, to taki lokalny podwarszawski styl.
2021.12.03
~ Zygmunt S.
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Ten ogród to jakiś koszmarek, absolutny przerost formy nad treścią. Mieliśmy z mężem niezły ubaw oglądając ten odcinek - \"Upiór w Operze\" :). Strasznie i dziwno. Patrząc na te rysunki wyobrażam sobie co to za snobki i dziwa w tym domu pomieszkują...brr
2021.12.03
~ marczel
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
O gustach się nie dyskutuje, ale ja też jestem na NIE. Tylko pojedyncze elementy fajne i chyba te, gdzie projektant miał więcej swobody a właściciele za bardzo się nie wtrącali. Obrazy na ogrodzeniu (np. właściciele w gondoli) zdecydowanie do zamalowania. Pomieszanie stylów, przeładowanie.
2021.12.03
~ Agrodniczka
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Wiecie co? mi to nawet nie chodzi o to ,że pracę wykonał ogrodnik. Tylko o to ,że ten ogród jest poprostu brzydki :/ te duze drzewa ,wynajęcie ogrodnika i ekipy, te szkaradki w stylu fontanny , ławeczek, obrazków na ścianie i.t.d na pewno kosztowały nie mało. Mając więc tyle pieniedzy zrobić taki okropny ogród to w głowie się nie mieści. Nie potępiam ludzi wynajmujacych ogrodników bo faktycznie nie każdy ma czas po pracy na zajmowanie się ogrodem. Czasami z reszta ogrodnik podpowie rośliny, upodobania roślin o których nie wiedzieliśmy. Ale tak jak napisała poprzedniczka ogród cyganów w złego tego słowa znaczeniu. Nie wiem nadczym tu się zachwycac i co w tym ogrodzie może sie podobać. Pani Maju , naprawdę podobał sie pani ten ogród ?!
2021.12.03
~ ona
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Na pewno wkłada prace i serce, ja nie wątpię w to... Natomiast nie jest sztuką powiedzieć \"tu wykop,tam wykop a tam zasadź\" a następnie chwalić się pięknym ogrodem.Sztuką jest zrobić to samemu i obserwować jak rośnie,rozkwita,daje owoc... Widocznie milej \"nam\" patrzeć na ludzi którzy własnymi rękami i siłami wykonują prace w ogrodzie..
2021.12.03
~ Izabela
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Mi się też ogród nie podobał. Ale nie dlatego, ze właściciele w nim nie kopią. Zresztą, ciągle takie bezsensowne komentarze się powtarzają: jak tylko w ogrodzie jest wynajety ogrodnik, to krytykujecie! Co z tego, że ktoś ma kasę! Jest gorszy przez to? A jak kiedyś pani Maja pokaże ogrod i nie zdradzi, że tam jest ogrodnik? To się zachwycicie. A jak potem powie, że jednak jest ktoś do pomocy to co, zmienicie zdanie? Od kiedy praca ogrodnika POGARSZA urodę ogrodu??? Bo niby ogrodnik nie wklada w to pracy i serca? Wkłada i to mnóstwo!
2021.12.03
~ ogrodnik
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Mi również nie podobał się ten ogród. Uwielbiam ogrody w których sami właściciele kopią grządki,sadzą,plewią itp..aż miło popatrzeć... widać wtedy w nich to prawdziwe szczęście...
2021.12.03
~ Izabela
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Zazdroszczą?Wolne żarty :/ Chyba współczują , takiego gustu i takiego ogrodu. Niestety za pieniadze tego pierwszego sie nie kupi.
2021.12.03
~ ja
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
A co? zazdroszczą Panie? Ja mam inny w stylu ogród, ale z zainteresowaniem oglądałam ten odcinek. Miło popatrzeć, że kogoś stać na duże drzewa, ogrodniczkę i stolarzy- artystów i malarkę. Tacy zamożni właściciele dają pracę innym - pamiętajmy o tym w dobie kryzysu.
2021.12.03
~ Efka
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Najgorszy odcinek ze wszystkich :/ Faktycznie kwalifikuję go pod nazwa \"jak nie urzadzać ogrodu\".W ogrodzie przerost formy nad treścią. Ogród- koszmarek. W połowie wyłączyłam telewizor.
2021.12.03
~ marta
Re: Ogród w stylu Świdermajer (odc. 420)
Lubię oglądać ten program.Ale ten odcinek to zwykla reklama dla właściciela ,, Świdermajer\'\'.Pani Maju, Pani prgramy są super ale ten to pomyłka.Jest fajnie jak są porady ,ciekawe rośliny , ale rzeżby wiejskich artystów to nie do tego programu i obrazy na płocie - bohomazy moim zdaniem.To prawie jak u cyganów ,oni lubią takie klimaty.Proszę , niech Pani nie spuszcza z tonu i realizuje tak jak dotąd programy na wysokim poziomie.Pozdrawiam.
2021.12.03
~ mm

Poprzedni odcinek

Ogród w stylu angielskim (odc. 419)

Ogród w stylu angielskim (odc. 419)

Odwiedzamy ogród w Opolu, urządzony w angielskim stylu. W 1997 roku ten teren nawiedziła powódź, ale teraz ogród jest pięknie zagospodarowany. Ma obszerną...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg