Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jesienne liście

dodano: 16.11.2012

Grabimy i zagospodarowujemy liście.

Jesienne liście
Jesienią głównym problemem są zalegająca na trawnikach liście. Nie można pozostawić ich na zimę, gdyż pod ich warstwą będą rozwijać się choroby grzybowe i wiosną odkryjemy łyse place w murawie.
 
Należy oczyszczać również ścieżki i inne nawierzchnie. Po namoknięciu, a potem zamarznięciu warstwa liści jest śliska i może spowodować wypadek. Do ich zbierania polecamy specjalne torby, które są dostępne w centrach ogrodniczych. Mocno ubijając liście, zbierzemy tu znacznie więcej odpadów niż na przykład do taczki.
 
Problemem często bywa utylizowanie zebranych liści. Nie wolno ich palić, dlatego niektóre gminy udostępniają mieszkańcom specjalne worki, które po napełnieniu wywożone są do kompostowni.
 
W domowych warunkach możemy również wykonać doskonały kompost z liści. Najtrudniej przerobić liście z dębu, buka czy orzecha, które rozkładają się przez 2-3 lata. Jest sposób, by przyspieszyć ich rozkład w pryzmie kompostowej. Kolejne warstwy liści przesypujemy gliną lub ciężką glebą i dolomitem. Następnie polewamy roztworem z pożytecznymi mikroorganizmami zwanym EMami lub PMami. To zespół kilkudziesięciu drobnoustrojów rozkładających materię organiczną. Preparat można kupić w sklepach ogrodniczych lub w sprzedaży internetowej. Na 100 kg opadłych liści należy nasypać około 5 kg ziemi, tyle samo dolomitu i 2 litry roztworu mikroorganizmów. Materiał musi zawierać dużo wilgoci, aby zapewnić prawidłowy przebieg procesu rozkładu. Kiedy nasypiemy kolejne warstwy, dokładnie przykrywamy kompost folią lub brezentową plandeką. W ten sposób do wiosny powinniśmy uzyskać wartościową ziemię liściową.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Jesienne liście
Polecamy zestaw 2 wiaderek do szybkiego kompostowania z 2 kg workiem z EMami - odpady przemienią się w próchnicę w ciągu około 3 miesięcy.
sklep.emformacja.pl
2022.01.27
Redakcja
Re: Jesienne liście
Dziękuje bardzo za pomoc w ustaleniu nazwy preparatu. Zabieram się do szukania ofert w internecie. Wiosną dam znać jakie uzyskałam efekty rozkładu.
2022.01.27
~ Bercia
Re: Jesienne liście
To jest preparat EM - efektywne mikroorganizmy. Można je kupić przez internet.
2022.01.27
~ Jola
Re: Jesienne liście
Czy może ktoś zna nazwe preparatu aby przyspieszyć rozkład liści? Niestety 2-3 lata to dla mnie za długo mam malutki ogródeczek i nie mam gdzie tego sładować, więc po zimie chciałabym już to coś z liści rozsypać.
2022.01.27
~ Bercia

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg