Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ciepły listopad

dodano: 23.11.2012

Warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni na ogrodowe prace.

Ciepły listopad
Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?
 
- To już ostatnia chwila na wykopywanie kłączy i cebul roślin wrażliwych na mróz, takich jak dalie czy kanny. Wydobyte podziemne części roślin oczyszczamy i układamy w skrzynki, przesypując grubą warstwą trocin, piasku lub torfu. Powinny trafić teraz do pomieszczenia, gdzie zimą temperatura nie spada poniżej 0 st.C.
 
- Jeśli teraz posiejemy mrozoodporne, wczesne odmiany marchwi, pietruszki, kopru i szpinaku możemy przyśpieszyć wiosenne zbiory warzyw. Uprawa ozima będzie miała szansę powodzenia, gry pod zagony wybierzemy dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna.
 
Przed zimą siejemy też niektóre byliny, na przykład pierwiosnki - lekarski i ząbkowany. Żeby rozpocząć wegetację wiosną, nasiona te powinny przemarznąć i przezimować w gruncie. W podobny sposób traktujemy rozmnażane z siewu dzwonki, goryczki, szarotki, dziewięćsiły, fiołki i floks wiechowaty.
 
- Druga połowa listopada to dobry okres na siew trawników. Nasiona traw, podobnie jak zboża ozime, przeleżą do wiosny i wraz z nastaniem ciepłych miesięcy wykiełkują. Trawę siejemy nieco gęściej niż zwykle, gdyż część nasion może przedwcześnie wzejść i przemarznąć w czasie zimy. Jeżeli jednak zdąży je przykryć warstwa śniegu, spokojnie przetrwają do wiosny, a cały trawnik zazieleni się z nastaniem ciepłych marcowych lub kwietniowych dni.
 
- W centrach ogrodniczych i kwiaciarniach mamy teraz duży wybór kwitnących roślin do wnętrz. Polecamy sadzone w doniczkach cebule hipeastrum i amarylisa.Na etykietach dowiemy się jaki kolor i wielkość będą miały kwiaty. Uprawa tych dwóch roślin praktycznie nie różni się między sobą. Pęd kwiatowy u Hippeastrum jest wewnątrz pusty natomiast u amarylisa jest pełny. Różne jest pochodzenie tych roślin - Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a Amaryllis z Afryki Południowej.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg