Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Motyle

dodano: 29.07.2011

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Wyglądają jak kwiaty, które unoszą się w powietrzu. Dzięki nim nasz ogród ożywa i staje się piękniejszy. Jednak motyle nie latają dla naszej przyjemności. Podobnie jak osy czy pszczoły zapylają kwiaty, a przez to, że są bardzo wrażliwe na stosowaną chemię, stanowią doskonały wyznacznik jakości przyrodniczej naszego ogrodu. Kiedy przylatują znaczy to, że stworzyliśmy siedlisko czyste ekologicznie i przyjazne zwierzętom.
 
Co zrobić, żeby zwabić motyle do ogrodu? Pani Iga Tomczyńska, entomolog z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW wyjaśnia, że trzeba posadzić takie rośliny, które będą dawały im pokarm. Dużo ludzi sadzi teraz iglaki, ale motyle potrzebują kwiatów, bylin – dobrze sprawdza się np. jeżówka, a z krzewów - krzewuszka cudowna.
 
Motyle zwabia też wiele innych krzewów. Najbardziej znana jest budleja, zwana nawet „motylim krzewem”. Inne krzewy wabiące motyle to barbula (Caryopteris) czy wiciokrzewy.
 
Wśród roślin wabiących motyle najwięcej mamy bylin. Mało znaną rośliną, a pożyteczną dla motyli jest długo kwitnąca tojeść orszenilowata (Lysimachia clethroides) o białych kłosowatych kwiatostanach. Inne byliny wabiące motyle to: mięta, hyzop, lebiodka i lawenda, rudbekie, nawłoć, rozchodniki, pluskwica, wrzosy i krwawnica.
 
Nie należy zapominać o kwitnących aż do mrozów roślinach balkonowych i jednorocznych. Motyle przylecą do takich gatunków jak lantana, werbena, cynie, kosmosy, aksamitki i smagliczki.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Motyle
jeżówka rzeczywiście wspaniale przywabia motyle. Pozdrowienia:)
2022.01.26
~ Yggdrasil

Poprzednia porada

Gruszki w butelce

Gruszki w butelce

Jak przygotować niezwykle efektowną gruszkę w butelce?

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg