Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)

dodano: 31.03.2013

W tym odcinku odwiedzamy nowoczesny, oszczędny w formie ogród, znajdujący się w Toruniu. Dominują tu różnego rodzaju formy roślin iglastych, zestawione z prostymi ścieżkami i żwirowymi nawierzchniami. Całość jest elegancka, a jednocześnie wręcz kipi życiem.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
 
ODCINEK 425:
Działka państwa Agnieszki i Macieja Narlochów położona jest w spokojnej, podmiejskiej dzielnicy Torunia. W ogrodzie dominują różnego rodzaju formy roślin iglastych, zestawione z prostymi ścieżkami i żwirowymi nawierzchniami. Całość jest elegancka i minimalistyczna.
 
Rozbudowana bryła domu zajmuje większą część posesji. Od strony ogrodzenia znajduje się  podjazd do garażu i przedogródek. Natomiast wokół budynku biegnie ścieżka zapewniająca podstawową komunikację. Można nią dojść do placu zabaw i jagodnika. W najbardziej nasłonecznionym miejscu znajduje się taras. W jego sąsiedztwie, w narożniku działki posadowiono dużą altanę. Tutaj właśnie spotkaliśmy się z gospodynią.
 
Przytulność i intymność altany zapewniają dwie ściany wymurowane z ciemnej cegły klinkierowej. Nad nią na drewnianych słupach zawieszony jest dach. Podłogę stanowi taras z ciemnego egzotycznego drewna bangirai. Duża powierzchnia podłogi poprzecinana jest żwirowymi wstawkami, a na jednej ze ścian wymurowano niewielką kaskadę.
 
Projektantką tego ogrodu jest Dagmarą Berent. Zaplanowała wszystkie nawierzchnie jednolicie. Dominuje tu piaskowy kolor betonowej kostki. Przy budynku rabaty wysypano jasnym żwirem z wapienia. Wśród krzewów dominują cisy, uformowane w kulę na wysokim pniu, to efekt wielu lat pracy ogrodników w szkółce. Za cisami, w drugim planie, posadzono szpaler żywotników. Ich linia cięcia będzie prowadzona poniżej formowanych kul. Na razie gospodarze czekają z tym zabiegiem, aż utworzą one szczelną przesłonę.
 
Do ogrodu wróciliśmy ponownie w lipcu, gdy plac zabaw jest intensywnie wykorzystywany. Ustawiono na nim gotową zjeżdżalnię z domkiem, piaskownicą i huśtawką. Zestaw ten posadowiony jest na rabacie wysypanej grubą warstwą kory. Taka nawierzchnia doskonale amortyzuje ewentualny upadek dzieci. 
 
To właśnie latem projektantka przyjeżdża do ogrodu, aby zająć się pielęgnacją roślin. Obie panie najpierw wspólnie spacerują po ogrodzie i ustalają zakres prac dla ekipy ogrodników. Czasem przydaje się też fachowa pomoc, jak np. w przypadku drzewa, którego szyjka korzeniowa okazała się być zasypana o kilkadziesiąt centymetrów poniżej powierzchni gruntu. Tego typu przysypania najczęściej zdarzają się w czasie budowy nawierzchni, kiedy podnosi się poziom terenu. Po odkryciu pnia, należy go oczyścić z resztek ziemi, a uszkodzoną korę warto opryskać substancją grzybobójczą.
 
Piękny trawnik w ogrodzie jest domeną pana Macieja. Jego przepis na sukces to przede wszystkim regularne koszenie. Nie dopuszcza do tego, aby źdźbła trawy miały więcej niż 4-5 cm długości. Dlatego w sezonie wyprowadza kosiarkę na murawę nawet co 3-4 dni. Na szczęście w całym ogrodzie jest zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych trawnika i cała operacja nie zajmuje mu więcej niż 15-20 minut. Drugą sprawą jest odpowiednie dokarmianie trawy. Pan Maciej preferuje nawozy wieloskładnikowe o zawartości azotu powyżej 20 % z dodatkiem fosforu i potasu. Na tak niewielkich powierzchniach dozuje je ręcznie co 3-4 tygodnie.
 
Podczas swojej wizyty, Dagmara zaproponowała nowe nasadzenia w dwóch donicach wykonanych  z kompozytu poliestrowo-szklanego. Ten bardzo lekki materiał wykorzystywany jest najczęściej do budowy kadłubów łodzi. Jednak po zabarwieniu i nadaniu formy donic stanowi pojemnik dla roślin. Na dno donicy wsypano najpierw warstwę keramzytu. To doskonały drenaż do tego typu pojemników, który usunie nadmiar wody spod korzeni. Potem całość wypełniono podłożem. Cebule posadzono w oddzielnych dołkach. Ich głębokość powinna być trzy razy większa niż wysokość poszczególnej cebuli. W związku z tym, że pulchna ziemia nieco opadnie, na koniec całość zasypano jeszcze warstwą podłoża. Na efekt pozostało poczekać do drugiej połowy kwietnia.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Projektantka wyjątkowa. Cudowny, minimalistyczny ogród znakomicie zaprojektowany! Wszystko doskonale się komponuje. Altana fajnie rozwiązana, jest bardzo funkcjonalna. OGRÓD PONADCZASOWY. Gratuluję
2021.12.03
~ anka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Projektantka ma wyjątkowo blade pojęcie o ogrodnictwie. Jak można beztrosko zasypać ziemią drzewo? I wybierać igły z kory, ha, ha.... Przecież same stanowią element naturalnej ściółki, rozkładając się korzystnie wpływają na glebę pod roślinami iglastymi, no i na korze nawet ich specjalnie nie widać, jak komuś przeszkadza można igły przemieszać z korą lub po wierzchu dosypać świeżej. Przewiduję, że przy takim podejściu sporo trzeba będzie chemii wylać, żeby ta, nieco się z cmentarzem kojarząca, \\\"monokultura\\\" nie chorowała... Ale zgadzam się, że śliczne te cisy.
2021.12.03
~ kari
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Bardzo dziękuję za informację.
2021.12.03
~ eldo
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
To są funkie, po łacinie Hosta, odmiana z dużymi liśćmi o niebieskozielonym zabarwieniu. W lipcu większość funkii kwitnie.
2021.12.03
~ redakcja
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Czy ktoś może mi powiedzieć jak nazywają się rośliny posadzone wzdłuż tui, z dużymi liśćmi i białymi kwiatami. Z góry dziękuję za informację i gratuluję właścicielom pięknego ogrodu.
2021.12.03
~ eldo
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Jak nazywają się rośliny posadzone wzdłuż tui, z dużymi liśćmi i białymi kwiatami. Ogród bardzo ładny, w moim stylu.
2021.12.03
~ Ela
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
takie ogrody są dla ludzi którzy lubią wszystko kontrolować. ble.
2021.12.03
~ hfghfhf
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Fantastyczna ...grupa ludzi, pasjonatów zieleni, kochających rosliny: wlascicielka, założycielka czy pan od ochrony drzew. Architektura domu dla mnie cudowna, ogród jako jego przedłużenie jest - tu dla mnie nowością, jednak kochając proste formy obejrzałam odcinek z wielką przyjemnością. Jako fascynat ogrodów z głodem ziemi (posiadam jedynie balkon) chętnie zgłosiłabym się do takich Ogrodniczek na bezpłatne praktyki, jednak do Torunia daleko. Pozdrawiam wszystkich uczestników nagrania. Sprawili mi Państwo więlką przyjemność.
2021.12.03
~ Anna
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Pielęgnowany z sercem przez długie lata ogród tworzony przez człowieka to nic innego jak odzwierciedlenie ludzkiej wrażliwości na świat przyrody, miłości do roślin oraz często dowód niezwykłej pracowitości właściciela. Każdy człowiek jest inny i każdy ogród też jest inny. Pojecie piękna ogrodu też będzie różne w odbiorze różnych ludzi. Dlatego ci, którzy nie pielęgnowali, nie tworzyli latami, nie grzebali w ziemi i nie tworzyli z trudem ... mogą mieć inny punkt odniesienia do tej sztuki i jej wyników tak jak i błędny może być pogląd każdego, który bez prawdziwego doświadczenia w danym temacie chce być szybkim ekspertem ale może tylko wydawać się, że tak jest jak myśli. Mówiąc krótko: jeden latami rano je bułkę z masłem i kefir.. inny piwo, ogórek i papierosa. Obaj są zadowoleni. Najedzeni. Obaj mogą zawzięcie bronić swoich racji na poranny posiłek i dobre samopoczucie. Oraz obaj mogą wzajemnie krytykować się co lepsze. .I tak jest ze wszystkim. Często wielu ludziom wydaje się, że coś widzi a w gruncie rzeczy wielu rzeczy nie widzi bo wrażliwość widzenia podobna jest do tej wrażliwości jedzenia.... jeden zachwyca się górami, lasem i morzem inny głośny klub nocny, papieros, alkohol, miejski zgiełk i głośna muzyka.
2021.12.03
~ januszs
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Gdzie można kupić takie piękne cisy ?
2021.12.03
~ Ancia
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Co to za brednie,że zbiera się igły z kory? I to całą ściółkę? Pani projektant bzdury w tej kwestii opowiada.Mam spory ogród i nigdy nie zbierałam igieł z kory bo po co??Ten ogród jest bardzo smutny. Nie ma motyli,pszczół,trzmieli.I jaki problem pani właścicielki z kawałkiem trawy do wymiany :( A do tego wszędzie agrowłóknina,rośliny będą się dusić od korzeni,widać to już po tej dużej sośnie.
2021.12.03
~ Motylek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Imponujacy ogrod , strzyzone cisy w kule - nowatorski pomysl .Wlasciciele o wszystkim pomysleli stosownie do swoich potrzeb .Gratulacje .
2021.12.03
~ Rysiek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Nergal, nie jesteś moim kolegą. Behemot, to nie to samo co nazwa twojego zespołu -Behemoth. Ale Ty pewnie tego nie wiesz... Bo nie czytasz książek, tylko ryczysz na scenie. AVE SATAN
2021.12.03
~ behemot
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Kolejna inspiracja - ciekawy ogród. W swej prostocie niezwykle finezyjny projekt. Brawo dla właścicieli,że skorzystali z pomocy osoby kompetentnej !. Oponentom powiem, że czasem metoda prób i błędów jest droższa od porady fachowca, nie mówiąc o mizernym efekcie (wiem z własnego doświadczenia) . Nie wszyscy mamy okazję dziedziczyć ogrody po dziadkach, a każdy pasjonat ogrodu musi sam ocenić ile i co powinno rosnąć w jego ogrodzie. Pozdrawiam redakcję. Czekam na kolejne odcinki M w O.
2021.12.03
~ fanka-eva
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Przepraszam za kolegę z zespołu;)
2021.12.03
~ Nergal:)
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Zwolenniczko angielskich ogrodów żyjemy w Polsce, a o gustach sie nie dyskutuje. Mi ogród bardzo się podobał i przedewsztstkim jest dopasowany do polskich realiów i potrzeb. Przydało by się troche więcej angielskiego dystansu a mniej polskiej zawiści i złośliwości. Pozdrawiam
2021.12.03
~ Konewka
Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród bardzo fajny dla osób które mało chcą pracować przy nim. Najbardziej spodobała mi się altanka jest nowoczesna i funkcjonalna.
2021.12.03
~ Aś
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Zero tolerancji dla osoby o odmiennych poglądach.Pozdrowienia dla projektantki i jej fan klubu.
2021.12.03
~ behemot
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Szanowny Panie Behemot, jak to się dzieje, że tyle w Panu jadu. Przecież nikt nie zmusza pana do oglądania. Co do ogrodu, piekny ogród, pięke rozwiązania, super zadbane, zdrowe rosliny. Gratulacje dla włascicieli i projektantki.
2021.12.03
~ tolerancja
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
No fakt kto zbiera z kory sosnowe igły ?
2021.12.03
~ Aloizy
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Szkoda, że w galerii firmy pani Dagmary nie ma tego bylinowego ogrodu. Głównie widzę tam sam żwir i betonowe nawierzchnie, z rzadka małe iglaczki. Najładniejszy ogród, to ten zaprezentowany w programie. Piękne angielskie ogrody tworzy Tom Stuart -Smith - nie widzę żadnego podobieństwa z ogrodami pani Dagmary. Na Chelsa Flower zupełnie inne ogrody widać... W Anglii agrowłókniny się nie stosuje. Mam pytanie też co do tej agrowłókniny, skoro mnie stać i zlecam pielęgnacje ogrodu firmie, nie zamierzając w nim sama na klęczkach wyrywać chwastów, to jak ta firma położy matę przeciw chwastom, to dobrze robię tej firmie- ma mało roboty, a zaatakowane chorobami grzybowymi osłabione rośliny wymienia na mój koszt. Czyż nie tak? Nie oczekuję odpowiedzi. Maja w ogrodzie nie jest programem ogrodniczym, lecz jednym wielkim lokowaniem produktów.
2021.12.03
~ zwolenniczka angielskich ogrodów
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Wraz z mężem korzystaliśmy z usług Pani Dagmary i firmy aureagarden i mogę tylko pochwalić ciężką pracę w naszym ogrodzie. Pani projektanta wspaniale dobrała rośliny, które kwitną o różnych porach roku. Niezwykle pracowita i profesjonalna osoba bo rzadko kiedy zdarza się, że kobieta sama pracuje w ogrodzie i własnoręcznie wsadza rośliny. Jesteśmy właścicielami ogrodu w zupełnie innym stylu- wiejskim, z dużą ilością kwiatów. Świadczy to o fakcie, że Pani architekt ma wszechstronne zdolności. Gratuację Pani Dagmaro, trzymamy za panią kciuki.
2021.12.03
~ Klienci z Łysomic
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Po krótce: Różni ludzie mają różne gusta. Tak jak są różne wnętrza, tak są różne ogrody. Przedstawiony w programie bardzo mi się podoba. Idealnie współgra z otaczającą architekturą. Swoim salonowym stylem oddaje naturę i charakter miejskich ogrodów w Wielkiej Brytanii (których jestem wielkim fanem). Super! Oby takich więcej w Polsce. Gratuluje właścicielom wyboru kreatywnej projektantki.
2021.12.03
~ Londyńczyk
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród niezwykle elegancki, oszczędny w formie. Bardzo profesjonalne podejście do projektowania za co gratuluję projektantce i właścicielom. Przemyślany każdy skrawek terenu. Co najważniejsze ogród jak sama właścicielka powiedziała do użytkowania, a nie pokazywania! Ogród jako przedłużenie salonu- wspaniale, że tworzy kolejny pokój- pokoje. To naprawdę sztuka odczytać w czym gustują klienci i jakie oczekiwania mają. Agrotkanina proszę Państwa jest niezbędna do wykonania ogrodów bezobsługowych- chociaż takie nie istnieją :) Ale bez niej pracy w ogrodzie byłoby o 90% więcej. A nie wszyscy chcą swój wolny czas spędzać pielęgnując go, tylko odpoczywać i cieszyć się nim. Oczywiście istnieją osoby, którzy lubią ciągłą pracę w ogrodzie i twierdzą, że odpoczywają właśnie przy niej- w takim wypadku możemy pominąć położenie włóknin. Jeśli Pani Dagmara wykonuje takie właśnie Ogrody- pewnie jej nie kładzie. Jednak coraz częściej zabiegani klienci, nie mający czasu wolą założyć ogród prawie bezobsługowy. Ogród pokazany w odcinku jest jeszcze młody. Z każdym rokiem rośliny będą coraz większe, będzie coraz piękniejszy, właściciele będą dosadzać może inne rośliny. Będzie się zmieniał. Chociaż już teraz zachwycają duże i do tego Panie Behemocie zdrowe rośliny. Różaneczniki choć często trudne do utrzymania tutaj piękne, zdrowe podobnie jak inne rośliny (choćby borówka uginająca się od ilości owoców). Znakomicie, ze zostało pokazane zastosowanie keramzytu, będę korzystał z tej cennej wskazówki. Dziękuję, redakcji za pokazanie pięknego ogrodu.
2021.12.03
~ branżysta
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje. Ale, o projektantce która popełnia szkolny błąd, można powiedzieć kilka słów. Myślę, że na każdym forum dozwolona jest odrobina krytyki.Osobiście mam dosyć oglądania ogrodów projektowanych przez nieudolnych projektantów i inwestorów, którzy nie wiedzą co rośnie w ogrodzie. Dobra rada - wyłączę telewizor. Lepiej zerknąć do pierwszego lepszego wiejskiego ogródka, zamienić kilka słów z babcią która kręci się między floksami.To będzie o wiele ciekawsze. No cóż, Maja chyba coraz bardziej lubi projektantów i sponsorów a ja wolę piękne rośliny. Są w Polsce pasjonaci, ale o nich coraz mniej w Mai w ogrodzie.
2021.12.03
~ behemot
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Prosimy skontaktować się z projektantką www. aureagarden.pl odpowie, gdzie kupić te donice.
2021.12.03
~ redakcja
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Pani Maju, czy mogłaby Pani zapytać właścicieli gdzie kupili donicę misę, przeszukałam internet ale nie znalazłam podobnej, pozdrawiam
2021.12.03
~ pamcia
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Program lubię, wszystkie ogrody z ciekawością oglądam, ale na to forum już zaglądać nie będę. Pełno tu frustratów, którzy wylewają anonimowo swą żółć na ludzi, którzy zaprosili nas do swoich domów i chociażby z tego powodu powinniśmy okazać im odrobinę szacunku. Jeśli nie podoba Wam się jakiś ogród,wyłączcie telewizor i pójdźcie do własnego zamiast wypisywać przykre rzeczy na forum. O gustach się nie dyskutuje, bo taka jałowa gadka nic nie zmienia.
2021.12.03
~ Lusia
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Plastikowy ogród, toksyczna projektantka, tylko sosny szkoda....
2021.12.03
~ behemot
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
właścicielom ogrodu gratuluję wyboru projektu. Zyczę miłego wypczynku, relaksu i swojskich biesiad przy kominku. Pani Dagmarze, gratuluję zdolności, życzę wspaniałych projektów i realizacji swojej pasji.
2021.12.03
~ sąsiadka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Pani Bea- radzę meliski się napić i komputera nie dotykać, po co pani wypisuje takie rzeczy. To tylko świadczy o braku pani klasy. Ja mam iglaki, mam agrowłokninę, a moim sąsiadom tylko gratuluje wyboru projektantki i pieknego ogrodu. Sam mam tylko motywację na wiosnę.
2021.12.03
~ Sąsiad
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Do lucyny- to się nie zgadzaj. Załóż własny ogród, połóż szmaty, posadź cisy za 700 zł sztuka, a potem je co kilka lat wymieniaj... Na prawdę żadnej refleksji, dlaczego ta sosna chorowała? Ogród to rośliny, a te choćby najbardziej wystrzyżone, od sekatora nie zrobią się plastikowe, one żyją, a do życia nie potrzebują poliestru tylko ziemi.
2021.12.03
~ Bea
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
piękny ogród, bardzo czysty i na pewno można w nim odpocząć i się wyciszyć. Znakomity pomysł z kaskadą i donicami (na pewno dopytam gdzie można takie kupić). Gratuluję Pani Dagmaro!
2021.12.03
~ marta
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
jak nie ma się dużo czasu i małe dzieci ogród z iglakami fajne rozwiązanie. Jest gdzie odpocząć, pogrilować a dzici mają się gdzie pobawić. Gratulacje.
2021.12.03
~ mama
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
mnie się podobało, piękny ogród na małą działkę. Roślinność dobrana też fajnie. Iglaki mają swój urok. W tej formie brak kwaitków nie przeszkadza.
2021.12.03
~ iglaczek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród oko cieszy .Nie zgadzam się z osobą, która neguje stosowanie \"szmat\' czyli agrowłókniny.Nie wyobrażam sobie żeby raz w tygodniu na kolanach wybierać chwasty z tego żwirku.Jak ktos się chce przyczepić to znajdzie dziurę w całym.Są różne gusty,jednym podobają się baseny i przepych,inni wolą minimalizm.Ja jestm zachwycona tym ogrodem.
2021.12.03
~ lucyna
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Bardzo ładny ogród.Forma nie przerosła treści.Na małej działce znalazło się miejsce na piękne rośliny,kącik do wypoczynku i na plac do zabawy dla dzieci.Gratulacje dla projektantki
2021.12.03
~ jagoda
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Wreszcie odcinek który pokazał ogród funkcjonalny bez przerostu formy nad treścią. Oczywiście każdemu podoba się co innego ale najwyraźniej właściciele tego ogrodu nie potrzebują pieca do pieczenia chleba albo wędzarni bo może nie mają na to czasu. Czasami nie mogłem w to uwierzyć w potrzebę tego typu ekopozytywów w poprzednich odcinkach. Dla mnie ogród byłby idealny. Wydaje mi się łatwy w utrzymaniu. Pozdrawiam
2021.12.03
~ Przemek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Według mnie w tym ogrodzie nie bylo nic skomplikowanego, trochę włlasnej inwecji, ,trochę wyobraźni, podpatrzenia profesjonalistów i własnych pomysłów. Nie trzeba brać projektantów, mozna trochę podpatzeć i coś dla siebie we własnym ogrodzie zrobić, a nie zlośliwości wypisywać. Mi się podobało, klasa i elegancja, program jak najbardziej dla mnie.
2021.12.03
~ Magda
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Nie każdego stać na wynajęcie ekipy do wymiany \"wypalonego\" fragmentu trawnika. Niedługo w programie zobaczymy profesjonalne firmy sadzące bratki w ogrodach. Proszę o więcej odcinków, które ukazują inwencję i pracę samych właścicieli ogrodów a nie reklamę firm ogrodniczych, bądź architektów krajobrazów.
2021.12.03
~ Wiosna
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Fajny odcinek, z chęcią bym takich więcej obejrzała. Ogród -fajna nowoczesna forma, dopelniająca ładny, nowoczesny dom. Pani Maju więcej takich odcinków.
2021.12.03
~ Konewka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Bardzo ładny ogród, odcinek przyjemny dla oka. Też tak sobie rzędem, piętrami rośliny posadzę, w moim ogrodzie. Taka mloda projektantka, a takie wielkie rzeczy robi.
2021.12.03
~ Bratek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
elegancka, piękna forma ogrodu. Ja gustuję w ogrodach wiejskich ale sznuję wszystkie gusty. Gratulacje dla Pani architekt.
2021.12.03
~ marek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
taki ogród bym chciała. Jak dobrze ze jest ten program. Mozna trochę podpatrzyć.
2021.12.03
~ dorota
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
ogród piękny, dużo roslinnosci zawsze zielonej. Napewno ładnie tam zimą i latem. A lato takie krótkie.
2021.12.03
~ zima
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Bardzo ladna wiata z kominkiem, fontanna tez super. Myślę, że każdy może tam znaleźć coś dla siebie. A jak komuś kwiatków brakuje, to niech sobie zasadzi u siebie::-) Mi się taka, uporządkowana forma bardzo podoba.
2021.12.03
~ Maryla
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród, jak marzenie. Nowoczesna, klasyczna forma, a zarazem bardzo subtelna.
2021.12.03
~ Tomek
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
aby zrobić dobrą reklamę Pani Danusi najlepiej zgłosić do programu TVN Maja w ogrodzie. Dziwne, że jeszcze nie została zaproszona. Chyba dlatego, że nie używa \"szmat\". Ogród ze strzyżonymi cisami jest bardzo ładny. Styl nowoczesny, poukładany, czysty. Ładnie.
2021.12.03
~ zwolenniczka Danusi
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogrod z klasa! miejsce przyjemne dla zmysłów, Podoba mi sie zachowana skromnosc, elegancja i funkcjonalnosc ogrodu. Projekt przemyslany dla doroslych i dzieci, piekny ogrod przez caly rok. Gratuluje pani architekt oraz wlascicielom ogrodu.
2021.12.03
~ Wieslawa
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
...no i ekopozytywów zabrakło w tym odcinku...
2021.12.03
~ saxon
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
ogród ze strzyżonymi cisami jest piękny. Projektantka stanęła na wysokości zadania. Zrobiła piękny projekt ogrodu, altany, placu dla dzieci i pięknie to wykonała (bo to też jej praca).Robiła na zlecenie właścicieli a właścicielom taki się podobał. Gratulacje. Dziewczyno rób takich więcej, będziesz wielka.
2021.12.03
~ ogrodniczka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ten ogród też kosztował masę pieniędzy. Strzyżone cisy to może być wydatek nawet 700 zł za sztukę.Oczywiście nie ma co porównywać do ogrodu z kilkoma basenami. Takie ogrody stanowiące przedłużenie salonu, a nie połączenie z krajobrazem tworzy pani Danusia mająca portal ogrodowisko. W minimalistycznym ogrodzie ze strzyżonymi cisami nie spodobał mi się nie tyle sam ogród , choć jest on w nie moim stylu, tylko to podejście do ogrodu. Te szmaty, te wydłubywanie igieł sosny z kory, pryskanie roundupem... Jakoś Pani Danusia choć robi takie ogrody nie musi kłaść szmaty, a po środek chwastobójczy sięga w ostateczności. I ma kobieta wiedzę. I na jej pracę patrzę z przyjemnością, bo choć nie w moim stylu, to widać, że , przemyślane, konsekwentne. A i popieram trawki, co do tych cebulowych w donicach. Jak konsekwentnie ogród minimalistyczny, zimozielony, to te cebulowe tak nie bardzo...
2021.12.03
~ Bea
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
faktycznie zazdrosnych ludzi nie brakuje. Nie ważne, że ogród podoba się, że powostał na miarę warunków, wielkości i potrzeb. Trudno porównać go do ogrodu z basenami. Jest zupełnie inny. Każdy i nich ma zwolenników, na miarę kasy.
2021.12.03
~ użytkownik małej działki
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Piękny ogród. Komentarz, że jest to przedłużenie salonu to komplement. Bardzo podoba mi się altana i pomysł na fontanne. Nie sztuką jest zaprojektowanie ogrodu na 7tys metrach kwadratowych u gościa, który ma chyba przerost ambicji (notabene oprócz wielkiego basenu i trzech szpanerskich budwoli nie bylo mowy o roślinach a jest to program głównie o roślinach). Sztuką jest zaprojektowanie ogrodu na stosunkowo małej działce, na podmiejskim osiedlu domków. Podobał mi się pomysł z trzema warstwami roślin pod płotem ponieważ na pewno przy zagęszczeniu domów na tego typu osiedlu jest duże a trzy warstwy pozwalają zapomnieć, że za płotem jest już następna działka i sąsiedzi .Projekt spełniał wszystkie cechy rodzinnego ogrodu. Do tego zagospodarowanie zieleni powaliło mnie na kolana.Klasa i jeszcze raz klasa. Brawo!!
2021.12.03
~ Ada i łukasz
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród nawet ładny miejscami, ale projektantka trochę bez pojęcia:)
2021.12.03
~ ccc
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
To nie był ogród tylko przedłużenie salonu, ogród to coś co tętni życiem, tu były rośliny traktowane jak meble, a ziemia jak podłoga w domu - jest chwast trzeba spryskać środkiem chwastobójczym, trzeba położyć szmatę, która uniemożliwia naturalny obieg w przyrodzie. A pani \"projektant\", która kładzie agrowłókninę pod sam pień sosny, a potem dziwi się że sosna choruje ...No, ale najbardziej mnie rozbawiła pani projektant jak tłumaczyła, że pod sosną lepiej żeby był żwirek, bo z niego lepiej wydłubuje się igły sosnowe, a z kory trudniej. Jasne, w lesie też się wydłubuje igły z kory. Nie byłoby szmaty, to byłoby tak- igły opadają, rozkładają się zakwaszają glebę, jest obieg materii w przyrodzie. No, ale ludziskom taki \"ogród\" się podoba. A ogród z soboty nie, bo kasa właścicieli koli w oczy. A to, że widać było, że ludzie co prawda mają masę pieniędzy, ale kochają rośliny- zachowali stare wiśnie, mają brzozy, zadarniające rośliny, byliny miododajne, to już nieważne. A to, że ogród przynosi im radość - pieczenie chleba, owoce na nalewki, wino- też nieważne. Mają kilka basenów, więc są be...
2021.12.03
~ Bea
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
„Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie” Słowa Leśmiana idealnie opisują moje wrażenia po obejrzeniu odcinka. Cieżka praca właścicieli ogrodu i projektantki, która miała super pomysły. Muszę dodać, że bez systemy nawadniającego zarówno ten ogród jak i każdy inny tak pięknie by nie wyglądał.
2021.12.03
~ Karola
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Zbyt przewidujący, mało rzeczy zaskakuje i niemalże każdego roku wygląda podobnie. Ale jeśli właścicielom się podoba to spoko :) Poza tym nie każdy ma czas, aby poświęcać dużo czasu i pieniędzy na prowadzenie ogrodu. Ten ogród wydaje się być bardzo ekonomiczny.
2021.12.03
~ Bart_nl
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Ogród jak dla mnie bajka. Co do komentarza osoby o nicku \"trawki\" to coś mi sę wydaje i nie bardzo ma pojęcie o miskantach, o ile mi wiadomo to są bardzo mrozoodporne i nie kiełkują ani jesienią ani wczesną wiosną. Są to trawy późnego lata. Tak poza tym, to bym prosił o to by pisać bez błędów i składnie bo czytać się tego nie daje
2021.12.03
~ anty
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Wogóle ogród nie zrobił na mnie wrażenia.Zimny,bez żadnych emocjii,wszystko jakby nie naturalne.Takich ogrodów nie lubię oglądać,tym bardziej,ze Pani ma dwoje dzieci,więc dziwi mnie to,że jest brak kwiatów,zapachu,motyli.....
2021.12.03
~ anka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Wogóle ogród nie zrobił na mnie wrażenia.Zimny,bez żadnych emocjii,wszystko jakby nie naturalne.Takich ogrodów nie lubię oglądać,tym bardziej,ze Pani ma dwoje dzieci,więc dziwi mnie to,że jest brak kwiatów,zapachu,motyli.....
2021.12.03
~ anka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Pani Maju w rozmowie z właścicielką tego ogrodu zapytała się jej : \"- Czy jako kobiecie nie brak jej w tym ogrodzie kwitnących roślin.\" Dla Pani informacji trawy to nie tylko tez rośliny ale nawet najliczniejsza z rodzin pośród roślin i w tym ogrodzie pokazywaliście parokrotnie kwitnące trawy. Była tam kwitnący Dechampsia cespitosa (niższa z odmian w rodzaju Pixie Fountain lub przekarmiony Goldtau). Były też kostrzewy ale trudno powiedzieć czy to była zielona Festuca ovinia czy też przekarmiona któraś z odmian Festuca glauca. W tym odcinku było tez widać kilka odmian miscanthusow sinensis i pozwolę sobie zauważyć mają one duże prawdopodobieństwo wymarznąć . Rzecz bowiem w tym,ze ten gatunek traw juz jesienią wystawia w większości odmian kiełki pędów kwiatostanów na przyszły sezon i są one wrażliwe na przemarzniecie nie tylko w przypadku mroźnej ale bezśnieżnej zimy ale nawet później podczas późno wiosennych przymrozków. Stare, rozrośnięte kępy są bardziej odporne, raz że gubią jesienią liście , które je okrywają na wypadek bezśnieżnej zimy a poza tym sama gestwina uschłych badyli też jest bardzo dobra osłoną. Ponadto nawet jeśli przemarznie pierwszy rzut tych pędów to roślina ma na pedach podziemnych zapasowe oczka ale takie młode kępy w pierwszym roku nie tworzą ani takiej masy liści żeby się okryć same , ani gęstwina uschłych badyli nie jest zbyt gęsta a w tym pierwszym sezonie nie zdążyły zrobić zbyt wielkich zapasów i mają zapas na jeden start . Zima w tym roku była łagodna i śniegu było dostatek więc mogło się udać pomyślnie im dotychczas przezimować ale jeszcze nie koniec przymrozków i radziłbym okryć takim szalikiem z białej agrowłokniny dól tych kęp . Jest Pani bardzo sympatyczną osobą a przy tym typową kobietą lubiąca kolorowe kwiaty ale ten ogród był konsekwentnie urządzony w pewnej koncepcji i te kolorowe wiosenne byliny w tych donicach zakłócą ta koncepcję. Nie powinna Pani sugerować tego nasadzenia bo to jak kwiatek do beretu a trzymać się przyjętej w tym ogrodzie koncepcji : jest bardzo wiele traw i turzyc , które można by tam posadzić i które byłyby ozdobne nie tylko 2-3 tygodnie ale przez cały rok .
2021.12.03
~ trawki
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Czy ktoś wie gdzie można kupić taką donicę-misę?
2021.12.03
~ Diana
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Bardzo ładna, przemyślana, nowoczesna koncepcja ogrodu. Konsekwencja w każdym calu, bez przerostu formy nad treścia.
2021.12.03
~ Agrodniczka
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Aby woda z basenu płynąca po kaskadzie nie miała przykrego zapachu siarkowodoru iazotanów należy zastosować do filtracji warstwę grysu z zeolitu.Najtaniej kupisz na Alegro w firmie Andalusia Sp.z o.o. Rada akwarysty z półwiecznym doświadczeniem.
2021.12.03
~ Leonard G. z odc. 345
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Aby woda z basenu płynąca po kaskadzie nie miała przykrego zapachu siarkowodoru iazotanów należy zastosować do filtracji warstwę grysu z zeolitu.Najtaniej kupisz na Alegro w firmie Andalusia Sp.z o.o. Rada akwarysty z półwiecznym doświadczeniem.
2021.12.03
~ Leonard G. z odc. 345
Re: Minimalistyczny ogród ze strzyżonymi cisami (odc. 425)
Piękny ogród, piękne panie
2021.12.03
~ Nootkatensis

Poprzedni odcinek

Nowoczesny toskański ogród na łagodnym zboczu (odc. 424)

Nowoczesny toskański ogród na łagodnym zboczu (odc. 424)

W tym odcinku odwiedzamy pełen nowoczesnych materiałów i rozwiązań ogród, który ma też toskański charakter. Nie brakuje też przyjaznych zakątków i miejsc do...

więcej »
Ocena
87%
13%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg