Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Szkockie ogrody Kellie Castle i Cluny (odc. 299)

dodano: 05.12.2010

W 299. odcinku programu prezentujemy druga część relacji w wyjazdu ekipy "Mai w ogrodzie" do Szkocji.

ODCINEK 299:
 
Kellie Castle
Pierwszy z dwóch prezentowanych w tym odcinku ogrodów to Kellie Castle. Leży w południowo-wschodniej części Szkocji, w pobliżu miasta Saint Andrews. Ogrodu z zewnątrz nie widać, bo otoczony jest wysokim murem. Jego piękne kwiatowe wnętrze, jakie dziś możemy podziwiać, było zaprojektowane w XIX wieku, w czasach wiktoriańskich. To tak zwany Walled Garden, czyli ogród otoczony murem, często spotkany w Szkocji i Anglii. To typowy kuchenny ogród, który produkował warzywa, owoce i kwiaty na zamkowe stoły. Tak też jest i dziś i odwiedzający ogród mogą tu kupić np. kolorowe ziemniaki, niesamowitą fasolę, agrest i papryczki.

Największą ozdobę ogrodu stanowią bylinowe rabaty, pomiędzy którymi spaceruje się żwirowymi lub trawiastymi ścieżkami. Każda z nich odcięta jest niskim żywopłotem z bukszpanu. W sierpniu, kiedy odwiedziliśmy Kellie Castle, zaczęły już kwitnąć jesienne byliny. Rabaty zestawiono w różowo-żółtych kompozycjach: nawłoć i tojeść kropkowana z różowymi floksami, ślazówka z żółtą rudbekią. Najwyższy był różowo kwitnący sadziec konopiasty, zwany zielem świętego Jana.
Na przecięciach alejek poustawiano niewielkie metalowe bramki z pnącymi różami. To ukochane kwiaty jednej z byłych właścicielek ogrodu - Louise Lorimer - która najbardziej przyczyniła się do jego obecnego wyglądu. Jednym z jej ulubionych miejsc był tajemniczy zakątek oddzielony od reszty terenu dodatkowym murem z furtką. Tu lubiła siadać na ławeczce w otoczeniu swych ukochanych róż. Pośrodku na klombie ustawiono kamienną donicę. Donica jest niezwykle piękna i wspaniale porośnięta mchem.
 
Taki zakątek może być dobrą inspiracją dla właścicieli małych ogródków: jest tu wszystko, co trzeba: kolorowe, piękne rabaty, trawnik i miejsce do siedzenia.
 
Cluny House Gardens
Podczas podróży po Szkocji znalazło się też miejsce na ogród w zupełnie innym stylu – to rozpropagowany przez Brytyjczyków leśny ogród, jakiego przykładem jest Cluny House Gardens.
 
Ogród Cluny House Gardens jest 2,5-hektarową kolekcją drzew, krzewów i bylin, sprowadzanych z całego świata. Położony jest w okolicy Aberfeldy, na zboczu góry. Właściciele zajmują się nim od kilkudziesięciu lat. Historia tego ogrodu zaczęła się w 1950 roku, kiedy przyjechał tu ojciec obecnej właścicielki i uznał, że ten teren doskonale nadaje się do uprawy roślin. Zastał już niektóre drzewa, między innymi dwie sekwoje olbrzymie, a resztę sadził już sam. Po jego śmierci opiekę nad ogrodem przejęła córka.
 
Nad tym leśnym ogrodem króluje sekwoja olbrzymia. Obwód pnia u samej nasady to około 18m! Gospodyni wyjaśniła nam, że drzewo ma około 35 m wysokości.
 
Ogród Cluny jest prowadzony ekologicznie. Z opadłych liści przygotowuje się kompost dojrzewający 2-3 lata, który wraca potem do ogrodu. W takim ogrodzie nie stosuje się chemii, bo panuje tu równowaga. Nie ma nadmiaru ślimaków, które zjadają ropuchy i żaby, jest też sporo ptaków. Są kawki, które gniazdują w kominie oraz jaskółki – te osiedliły się na strychu. Na strychu już w marcu otwierane są okna, by ptaki miały gdzie zamieszkać. Przez zimę mieszkają tam motyle, pająki. Strych upodobały sobie także trzy różne gatunki nietoperzy.
 
Wrzosowiska
Na koniec tego odcinka prezentujemy jeszcze sławne szkockie wrzosowiska. Leżą one na zboczach i szczytach wzgórz i pokrywają je wielkimi połaciami.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

 Szkockie ogrody Pitmuies i Drummond Castle (odc. 298)

Szkockie ogrody Pitmuies i Drummond Castle (odc. 298)

Pierwsza część relacji z wyprawy „Mai w ogrodzie” do Szkocji. W tym odcinku - ogrody Pitmuies Gardens i Drummond Castle.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg