Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)

dodano: 12.04.2013

Nim za oknami wiosna wybuchnie zielenią, odwiedzamy ogród - a własciwie liczne wnętrza ogrodowe - niemieckiego projektanta. Na swoim terenie przygotował pokazowe założenia, dzięki którym można obejrzeć kompozycję, dobór gatunkowy i sprawdzić, jak sprawdzają sie różne rozwiązania.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 428:
Poszukując w początkach kwietnia wiosny, oddaliliśmy się od Warszawy o prawie tysiąc kilometrów. Dotarliśmy w okolice Oldenburga i Westerstede, rejonu na północy Niemiec słynącego z ogrodniczych tradycji.
 
Korzystając z zaproszenia państwa Harms odwiedziliśmy ich ogród pokazowy w pobliskim Hollwege. Chociaż nie ma było już śladów śniegu, to ziemia była mocno zmarznięta. W kwietniu zdarza się to tutaj bardzo rzadko, ale i tak było co oglądać. U progu domu witała nas prawie wiekowa magnolia, drzewo o niesamowitej urodzie, nawet kiedy brakuje jej liści.
 
Pan Hans-Friedrich Harms (www.hollwegertraumgarten.de) zajmuje się projektowaniem i zakładaniem ogrodów przede wszystkim wokół Oldenburga. Własny ogród urządził specjalnie do zwiedzania, pokazując w nim gotowe ogrodowe rozwiązania. Pokazowych ogródków jest 9, a dzięki nim odwiedzający mogą sobie wyobrazić swoje nowe ogrody. Mogą swobodnie wypróbowywać nawierzchnię, usiąść i dokładnie obserwować co i jak wokół rośnie i jak będzie wyglądać po latach. Pan Harms osobiście oprowadził nas po swoim królestwie, zwracając uwagę na różne detale.
 
Przy jednym z platanów spotkaliśmy Susi – opiekunkę ogrodu w Hollwege i jego dobrego ducha. Wszystkie dekoracje i aranżacje wnętrz ogrodowych są jej dziełem, zajmuje się również pracami pielęgnacyjnymi.
 
Ogród znajduje się w strefie oddziaływania ciepłego prądu zatokowego z Morza Północnego. Dlatego obecność w ogrodzie takich rarytasów jak skimmia japońska nie powinna dziwić. Innym cennym i dość starym rarytasem ogrodu jest bukan (Nothofagus). Swój kształt i wyjątkowo gęsty pokrój drzewo to zawdzięcza przycinaniu. Można go także sadzić u nas, lecz w cieplejszych rejonach. 
 
W małych ogródkach mieszczą się tylko nieduże rośliny. Jednym ze sposobów utrzymania ich w odpowiednich rozmiarach jest regularne przycinanie. Wykonując tę czynności uzyskujemy małe, ale bardzo gęste formy. Kule z żywotnika, czy cisowe rzeźby nadają się nie tylko do ciasnych zakątków, odpowiadają również ptakom. To właśnie w nich skrzydlaci goście ogrodu znajdą schronienie. Dlatego jeśli chcemy zwabić ptaki do małego ogródka, nie zapominajmy że jest to dobry sposób.
 
W wielu ogrodach pokazowych królują żywopłoty. Spełniają rolę zarówno ogrodzeń, jak i ścianek oddzielających od siebie miejsca o różnym przeznaczeniu. Przejście przez takie bariery jest wręcz niemożliwe. Roślinne płoty są też znakomitymi wiatrochronami, a dzięki takim murom ogród nie wydaje się przytłaczający. Do niektórych wykorzystano np. graby - dobrze sprawdzają się w wysokich żywopłotach, ponieważ są bardzo stabilne, tworzą sztywne i gęste ściany. Długo utrzymują liście, rzadko nękają je choroby, są odporne na niekorzystne warunki. Z gatunków zimozielonych jedynie cis dorównuje grabowi w roli mocnych i trwałych ogrodzeń. Niestety cisy rosną powoli. Rośliny zimozielone nadają się przede wszystkim do tworzenia typowo ozdobnych form – w tej roli doskonale spisuje się bukszpan.
 
W ogródkach znalazły się udogodnienia dla wypoczywania, a młośnikom ogrodowych pikników zaproponowano zakątek z grillem. Znalazła się też propozycja ogrodu w zabudowie szeregowej: wąski i długi, dlatego zdecydowano się w nim na prostokątne podesty, których układ optycznie poszerza przestrzeń. Wczesną wiosną największe wrażenie robi ogródek w stylu południowym. Decydujący akcent to ciepłe kolory, jakie pojawiają się na murach czy ceramicznych dekoracjach. W tym ogródku ścieżka się wije, a egzotycznego klimatu nadają juki na żwirowych rabatach.
 
Wszystkie projekty powstają tradycyjnie, czyli metodami malarskimi. Pan Harms zapewnia, że jego klienci przywiązują do tego sporą wagę i doceniają wysiłek. Ciekawostką jest też to, że w początkowej fazie projektowania nie wybiera konkretnych roślin, a określa tylko ich formy. Dopiero po wybudowaniu infrastruktury ogrodu decyduje się na konkretne gatunki i odmiany. Urządzając ogrody pan Harms zwraca też uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Jeśli na przykład ma do czynienia ze starą zabudową, na mury i nawierzchnie wybiera materiały nowe, lecz specjalnie postarzane. Najchętniej stosuje kamień naturalny lub ceramikę. Są one jednak bardzo drogie i czasami sięga po prefabrykaty z betonu, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie.
 
Susi uwielbia tworzyć efekty tanim kosztem. Dlatego chętnie wykorzystuje różne stare przedmioty. Ciekawe dekoracje z drewnianych skrzynek znajdują się na przykład przed wejściem do kawiarenki, którą prowadzi Susi. Są tutaj pordzewiałe bańki na mleko, a nawet buty, które spełniają rolę doniczek. Tuż obok wejścia do kawiarni stoi pomysłowy grill, cały wykonany z metalowych koszy wypełnionych kamieniami - tak zwanych gabionów.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Program \'Maja w ogrodzie produkuje\' TVN Meteo, nie firma zewnętrzna:)
2021.11.28
Redakcja
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Moim zdaniem wygląda to tak, że firma X produkuje program\\\"Maja w ogrodzie\\\". Odcinki kupuje TVN , no ale odcinki kosztowały więc aby pieniądze choć w części odzyskać , przerywa się reklamami( choć to jest bardzo krótki program) . Inną sprawą jest tzw. lokowanie produktów , czyli po prostu komercyjne umieszczanie na wizji nazw handlowych produktów i producentów. W tym programie odbywa się to jednak zbyt nachalnie i to właśnie mi oraz wielu widzom przeszkadza.
2021.11.28
~ lila
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Ludzie marudni , a moze Ktos z Was zfinansuje produkcje jednego odcinka ,poznacie koszty i przestaniecie myslec w realiach bajki .Moze juz zaden glupiec nie napisze , reklamy , reklamy , reklamy .
2021.11.28
~ Adam
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Jak byloby dobrze , gdyby skonczylo sie to marudzenie o reklamach , tak jak byscie nie rozumieli , ze reklama utrzymuje programy telewizyjne
2021.11.28
~ Czeslaw W .
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
reklama, reklama i reklama................
2021.11.28
~ j
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Zawsze znajdzie się jakiś powód do narzekania a to właściciel ogrodu bez gustu a to \\\"toksyczna projektantka\\\" a to reklam za dużo. Na jakiej zasadzie miałby funkcjonować program jeśli nie zarabiałby na siebie wpływami z reklam? Dlaczego tak lubimy narzekać i zauważać, że szklanka jest w połowie pusta a nie w połowie pełna? Ech, smutno żyje się słysząc i czytając takie opinie...
2021.11.28
~ pam
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
A ja takiej fajnej szczotki Fiskarsa nie widziałam, a mam ich bardzo wygodne narzędzia, to chyba coś zupełnie nowego.
2021.11.28
~ Elżbietka
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Ciekawy program,ale te reklamy sa wkurzajace! Takie niby dyskretne a tak bardzo widoczne , Przepraszam za okreslenie!
2021.11.28
~ dz
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Program przydatny, ale te reklamy fiskars czy compo mnie wkurzają.
2021.11.28
~ monika
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Miałam to szczęście, że poznałam okolice Oldenburga, Westerstede i Bad Zwischenahn dlatego z zapartym tchem zobaczyłam ten odcinek. Wiele roślin z tamtych stron trafia do centrów ogrodniczych w naszym kraju, tak modne w ostatnich czasach formowane krzewy i drzewa po raz pierwszy widziałam właśnie tam. Zachwyciły mnie szczególnie rododendrony, olbrzymie, obsypane niesamowitą ilością kwiatów często pełniące rolę żywopłotów., Warto odwiedzić te strony w pełni sezonu, a za rok w Westerstede odbędzie się wystawa kwiatów. Cały rynek zamieni się w bajkowy park - wystawcy obsadzają go swoimi najpiękniejszymi okazami. Takie święto ma miejsce raz na cztery lata, ostatnio odbyo sie w 2010 r. - byłam, podziwiałam :)) POLECAM!!!!
2021.11.28
~ Dida
Re: Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)
Słabo płacą w TVN-ie bo Maja wyjechała pracować u Bauera ;)
2021.11.28
~ 88!

Poprzedni odcinek

Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)

Oranżeria i murki w ogrodzie na skarpie (odc. 427)

Ponownie odwiedzamy Bielsko Białą - tym razem pokażemy ogród na skarpie, w którym najbardziej charakterystycznym elementem jest przydomowa oranżeria i...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg