Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)

dodano: 14.04.2013

W tym odcinku odwiedzamy ogród, w którym trwają właśnie przygotowania do wiosny - to pora na cięcie jabłoni i borówek, a także - odświeżenie mebli ogrodowych. Wraz z właścicielami zaglądamy też w inne zakątki ogrodu - m.in. do piwniczki ogrodowej.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 429:
Choć wiosna na początku kwietnia jeszcze nie rozgościła się na dobre, w ogrodzie państwa Teresy i Andrzeja Dąbrowskich z Chyliczek trwały już przygotowania do pierwszych prac. W czasie naszej wizyty gospodarze właśnie umawiali się z ogrodniczka panią Jadwigą Litke na odmłodzenie ich plantacji borówki amerykańskiej. Kilkanaście lat temu to właśnie pani Jadwiga projektowała to założenie.
 
 
A jak ogród wygląda obecnie? Od wejścia na posesję do domu prowadzi prosty podjazd, a obok wśród rabat z bylinami i kwitnącymi roślinami jednorocznymi wije się wąska ścieżka. Przed domem gospodarze postawili na kompozycje z iglaków i rododendronów, które po kilku latach pięknie się już uzupełniły. Wspaniały efekt daje tu czerwona odmiana rajskiej jabłoni, która stanowi mocny akcent całej kompozycji. Przy wjeździe rośnie potężny ponad 5 metrowej wysokości szpaler żywotników. To chluba właściciela, ale jednocześnie praktyczna przesłona od ruchliwej ulicy. Przed domem znajduje się również plantacja borówki amerykańskiej. Wspólnie z owocowymi drzewami, tworzą duży przedogródek, który ma wielką zaletę: wysokie i gęste rośliny tłumią hałas i kurz.
 
Cała działka ma powierzchnię około 4 tysięcy metrów i regularny kształt. Dom posadowiono w jej centralnym miejscu. Do budynku przylega taras z widokiem na ogród i kompozycję z drzew iglastych. Dalej jest garaż z pomieszczeniami gospodarczymi, duży trawnik z rabatą wokół drzew owocowych, warzywnik, a w narożniku działki kompostownik i piwniczkę.
 
Od strony domu, kompozycję ogrodową uzupełnia dywan z płożących odmian jałowca. Ponad nim górują białe kwiaty pierisa japońskiego. Ten efektowny, powoli rosnący krzew, należący do rodziny wrzosowatych, czyli tej samej co rododendrony. Ma zimozielone skórzaste liście i kwiaty, które zawiązują się w poprzednim roku. Dlatego roślina kwitnie już w końcu kwietnia i w maju. Dzbankowate kwiaty, w zależności od odmiany mogą być białe lub różowe. Ten piękny krzew nie jest do końca mrozoodporny i w rejonach o chłodniejszym klimacie trzeba go okrywać na zimę. Bezpośrednio po kwitnieniu pieris znowu oszałamia urodą – pojawiają się przepiękne przyrosty w kolorze czerwonym. Krzew ten będzie nam wdzięczny za kwaśną przepuszczalną glebę oraz słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce.
 
Prawie połowę powierzchni ogrodu zajmuje starannie wypielęgnowany trawnik. Zajmuje się nim przede wszystkim pan Andrzej. W sezonie regularnie kosi cały obszar co 5-7 dni. Używa do tego kosiarki ze specjalnym podwójnym ostrzem, która nie zbiera, ale mulczuje trawę. Dzięki czemu jej drobne źdźbła pozostają na trawniku i zasilają murawę.
 
Na części trawnika pani Teresa wygospodarowała zakątek dla siebie – to warzywnik w kształcie półkola. Uprawia tu ciekawe gatunki sałat. Spotkaliśmy czerwone i zielone, powcinane jak u dębu liście sałaty dębolistnej, rzymską, włoską, a także radichetti. Oczywiście nie mogło w tej kolekcji zabraknąć roszponki, która staje się już dość popularna w naszej kuchni.
Pamiątką po dawnym zagospodarowaniu ogrodu są drzewa owocowe, które mają po kilkadziesiąt lat. Są tu stare cenne odmiany grusz i jabłoni, na przykład piękna rozłożysta Antonówka. Drzewa te od wielu lat prowadzone są w formie parasola, bez wysokiego wierzchołka. Dlatego nadal należy je coroczne odmładzać. Wydłuża to okres ich owocowania i opóźnia procesy starzenia. Odmiany regularnie formowane co roku wydają podobną ilość owoców. Główne cięcia prześwietlające, tak zwane zimowe, przeprowadza się od lutego do końca kwietnia. Cięcia wykonujemy ostrą piłką lub sekatorem. Zawsze przy pracy przyda się stabilna drabina. 
Podobną pracę warto wykonać również z borówkami. Tu swoją pomocą służyła gospodarzom pani Jadwiga Litke. Borówki owocują na pędach dwu i trzyletnich. Ich cięcie korygujące przeprowadza się wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładne rozpoznanie, które z nich będą najobficiej owocowały w tym roku.
 
Cennym nabytkiem państwa Dąbrowskich jest komplet mebli z drewna tekowego. Do tej pory były one skryte w zaciszu garażu, ale wraz z nastaniem cieplejszych dni trzeba je wynieść na zewnątrz. Ostatnio na wyprzedaży udało się dokupić dodatkowe krzesło, ale wymagało ono renowacji – podjął się tego architekt krajobrazu, który zajmuje się również drewnem ogrodowym – Piotr Syga.
Na zimę meble przenoszone są do nieogrzewanego garażu i osłonięte kocem. Okrycie tkaniną pozwala na oddychanie drewna. Dzięki czemu nie zaparza się ono ani nie rozwijają się na jego powierzchni pleśnie.
 
Ogród państwa Dąbrowskich ma swoja historię – kolejne pokolenia miały swój udział w jego tworzeniu. Ojciec pani Teresy był zwolennikiem bardzo uporządkowanego układu drzew i krzewów. Starał się je ustawiać na baczność. Wielokrotnie naciągał za pomocą linek i drutów odchylające się od pionu rośliny. Pamiątką po rodzicach jest również ukryta w kącie ogrodu piwniczka ziemna. To doskonały sposób na przechowywanie w warunkach domowych owoców i warzyw. Gruba warstwa ziemi na jej stropie izoluje pomieszczenie od warunków zewnętrznych. Zawsze w jej wnętrzu panuje temperatura od 5 st. C zimą do 10 st. C latem. Jednocześnie dzięki klepisku na posadzce ma ona kontakt z podłożem, dzięki czemu utrzymuje się tu odpowiednia wilgotność powietrza i jabłka są dobre do jedzenia nawet wiosną.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Większego bubla jak ten ręczny siewnik z głowicą kulową to już dawno nie widziałem. Nie lepiej narobić dziurek w pudełku z nasionami i efekt będzie taki sam albo lepszy. Jak widać Panii Maja i jej program za pieniądze zareklamują wszysko,wstyd to pokazywać.
2021.11.28
~ grzegorz
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Ten W.pix na poziomie podatawowych wartosci etycznych wypada szczytowo nedznie !!! Nie zna umiaru w podlosci wypowiedzi .
2021.11.28
~ Piotr
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Jednak Polak to wredne stworzenie , wiecznie niezadowolone .Gdyby mu gebe miodem smarowac to i tak zapyta , dlaczego nie maslem ? Prawda W.pix .
2021.11.28
~ Adam L ..
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Piwniczka niczgo sobie , skromna , ale swoje funkcje spelnia znakomicie .Warto cos takigo sobie zafundowac .
2021.11.28
~ Adam
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Podpisuję się wszystkimi 4 kończynami pod tym co napisała anabelle. Pokazany sposób cięcia borówki jest bardzo, bardzo zły!! Żeby podcinać borówce koniuszki pędów! Od zawsze cięło się stare pędy przy ziemi. Chodzi o to, by roslina puściła nowe pędy. Cięcie koniuszków jest niczym nie uzasadnione.
2021.11.28
~ borowka
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
ta pani projektantka nie potrafi ciąć borówek amerykańskich i wprowadza ludzi w błąd zalecając nieodpowiedni sposób cięcia. o lokowaniu nie wspomnę, bo zrobiło się już śmieszne. oglądam \\\"gardeners world\\\", który nie wygląda na wysokobudżetowy, a jest bez porównania lepszy niż wszystkie nasze programy z tymi ogrodami projektowanymi na jedno kopyto przez projektantów. ale faktem jest też, że w Polsce nie ma tak pięknych ogrodów jak w Anglii.
2021.11.28
~ anabella
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Mało porad... i dużo reklamy... niestety....
2021.11.28
~ f
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Nie wiem, jak to robią Anglicy, ale tam nie ma sponsorów programów, bo stacja taka jak BBC ma inne źródła finansowania. W naszym kraju wszystkie programy ogrodnicze mają sponsorów - ja nawet w tym celu je obejrzałam i porównałam. Widać w naszym kraju nie ma innej rady - jak chcemy oglądać polskie ogrody, to redakcja musi sobie na taki program zarobić - inaczej by go w ogóle nie było, a przecież byłaby wielka szkoda. Czyli robiąc bilans strat i zysków - cieszmy się z tego co mamy. Ja się bardzo cieszę, bo wolę zaglądać do polskich ogrodów niż do angielskich. Są mi po prostu mi bliższe - także ich wspaniali właściciele.
2021.11.28
~ Fanka polskich ogrodów
\"Maja w ogrodzie\"
Niestety poziom programu \"Maja w ogrodzie\" sięgnął dna. Jakość programu pogarszała się z roku na rok. W sezonie 2013 mamy do czynienia jedynie z \"broszurą reklamową\". Autorzy programu oraz prowadząca narażają się na śmieszność mówiąc o ekologii po czym za chwilę reklamują środki chemicznej ochrony roślin i nawozy sztuczne. Szczytem nędzy jest rozmowa z właścicielami ogrodów, które są w całości założone i utrzymywane przez firmy ogrodnicze. Takie traktowanie widza - ogrodnika uważam za obraźliwe. Wydaje się, że program nigdy nawet nie próbował dorównać wzorom - tzn. angielskim programom o ogrodnictwie.W tamtych programach, mimo że ogląda je dużo więcej osób, nie znajdziemy reklam, za to same wartościowe porady, uzupełnione o niesamowite zdjęcia z angielskich ogrodów. \"Pieniądze to nie wszystko\" czy \"Wszystko dla pieniędzy\"? Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia ze złym wyborem, na poziomie podstawowych wartości etycznych.
2021.11.28
~ W.pix
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Powtórka? Po prostu Pani Maj nieraz mówi, że już kiedyś była w tym ogrodzie, i to ciekawe, ze względu na pokazywanie zmienności ogrodu. Tak jak by się marzyło, żeby ekipa kamerzystów Mai towarzyszyła właścicielom od początku , wiem że to niemożliwe, ale nieraz miło zajrzeć do ogrodu kilka razy. A ten był taki zielony, prawie same rośliny.
2021.11.28
~ Edi
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
maja w ogrodzie jabłonie i grusze odmiany patyka
2021.11.28
~ WOJTEK KOPER
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
No cóż, żeby prze 8 miesięcy mieć wspaniały program pooglądajmy trochę tzw. lokowania, w naszych czasach nic za darmo. Nawet w telewizji publicznej - Rok w ogrodzie są te same firmy, a tamta telewizja ma być ponoć misyjna no i jest podkreślam PUBLICZNA, za nasze pieniądze, a TVN jest telewizją prywatną, która musi na siebie zrobić.
2021.11.28
~ widz realista
program reklamowy?
szkoda ,że kolejne odcinki już wprost stają się produkcją reklamową przypominającą Mango. Z coraz mniejszym zainteresowaniem oglądamy z żoną odcinki w których zawsze zwalcza się mrówki lub przy każdej drobnej pracy w ogrodzie pokazuje się natarczywie nazwa producenta narzędzi ogrodniczych. Przy takiej nachalnej reklamie przestaniemy oglądać kolejne odcinki, które są bez wartościowej dla nas treści a przypominają spot reklamowy. Zwiększenie ilości odcinków pokazuje jeszcze bardziej komercyjny charakter programu. Chyba Maja w ogrodzie odchodzi do przeszłości, szkoda ,że z takim niemiłym odczuciem.
2021.11.28
~ widz
Re: Ogród ze starymi jabłoniami i półkolistym warzywnikiem (odc. 429)
Wydaje mi się, ze ten odcinek to powtórka. Pamiętam z któregoś odcinka historię świerka, który przepołowił się pod wpływem drutu owiniętego przez dziadka oraz historię wierzby zasadzonej z patyków przez córkę gospodarzy. Jedne odcinki Mai są bardzo ciekawe, ale niektóre to powtórki :(
2021.11.28
~ Kaja

Poprzedni odcinek

Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)

Wiosna w ogrodzie pokazowym projektanta (odc. 428)

Nim za oknami wiosna wybuchnie zielenią, odwiedzamy ogród - a własciwie liczne wnętrza ogrodowe - niemieckiego projektanta. Na swoim terenie przygotował...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg