Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Borowina

dodano: 19.08.2011

Nawet we własnym ogrodzie można mieć leczniczą borowinę.

Borowina
Działka niezwykłego ogrodnika, pana Eugeniusza Radziula, położona jest na starych rozlewiskach rzecznych, poziom wody jest tu zaledwie na głębokości około pół metra, a pod spodem znajduje się 3-metrowa warstwa torfu. Pan Eugeniusz zaprosił nas między innymi dlatego, że udało mu się zrealizować niezwykły pomysł.
 
Wraz z kilkoma uczniami z technikum leśnego wykopał bajorko do błotnych kąpieli. Teraz chłopcy mogą korzystać z niego do woli.
Żeby dokopać się do torfu, najpierw zdjęli darń wraz z 30-centymetrową warstwą ziemi i ułożyli ją na brzegach, dzięki czemu powstała półkolista skarpa. Pan Eugeniusz na jej szczycie posadził iglaki, które w przyszłości stworzą w tym miejscu zaciszny i ciepły zakątek.
Byliśmy tutaj po obfitych opadach, więc w bagienku nazbierało się dużo wody. Zazwyczaj jest tu inaczej – widać tylko mokry pokład torfu w postaci gęstego błotka.
 
Pan Eugeniusz przypomina, że tego rodzaju bajorko ma lecznicze właściwości – instynktownie ciągną w takie miejsca ranne zwierzęta. Młodzi ludzie zauważają, że po takich błotnych kąpielach oczyszcza się skóra i zmniejsza problem trądziku młodzieńczego, poprawia wygląd włosów.
 
Większość z nas zna określenie „borowina” i jej lecznicze działanie, a przecież to nic innego jak torf. Nazwa „borowina” wywodzi się od staropolskiego określenia torfów, które były wydobywane w borach.
Chociaż borowina wyglądem przypomina czarną maź, nie wahajmy się otulić nią całego ciała.
Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza przede wszystkim aktywnym biologicznie kwasom huminowym, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kryją w sobie także substancje zwalczające bakterie i wirusy, usuwają toksyny. Borowinową kąpiel poleca się między innymi w schorzeniach narządów ruchu, w chorobie zwyrodnieniowej i reumatycznej.
 
Jeżeli działka położona jest na terenie połąkowym, można próbować wybudować takie bajorko u siebie – zwłaszcza, jeśli mamy podejrzenie, że głębiej znajduje się torf.
 
Z braku odpowiedniego gruntu, większość właścicieli ogrodów może błotne bajorko wykonać w inny sposób. W sklepie ogrodniczym kupujemy czysty torf wysoki: jest on jasnobrązowy, włóknisty i miękki w dotyku, i w wannie lub baseniku przygotowujemy zdrowotną kąpiel. Możemy też w aptece kupić preparaty borowinowe do okładów i kąpieli.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Kopce kompostowe

Kopce kompostowe

Jak w praktyczny sposób wykorzysta kopce z kompostem? Podpatrzyliśmy w ogrodzie pana Eugeniusza Radziula.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg