Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrodowa apteka

dodano: 12.09.2011

Owoce, które pomagają zapobiegać chorobom.

Podczas wystawy "Zieleń to życie", szkółkarze prezentowali gatunki roślin, których owoców nie kupimy w sklepach, a więc warto posadzić je w ogrodzie.
 
Od tego roku szkółka Grąbczewscy oferuje grupę roślin MOCOWOC – kolekcję ośmiu dekoracyjnych krzewów owocowych o cennych właściwościach smakowych, zdrowotnych i kulinarnych. W jej skład wchodzą: jagoda kamczacka, pigwowiec ‘Cido’, aronia ‘Viking’, jagoda Goji, róża japońska, borówka brusznica ‘Koralle’, borówka wysoka ‘Chandler’, oraz żurawina ‘Pilgrim’.
 
A skąd pomysł właśnie na owoce? Żeby zapobiegać chorobom, bo owoce te są bardzo cennym źródłem wielu składników odżywczych.
Taką kopalnią zdrowia są przede wszystkim owoce Goji, czyli kolcowoju pospolitego, zwanego też jagodą licyjską (Lycium barbarum)  – mają dziesiątki cennych składników. Prawdopodobnie owoce te wspomagają organizm człowieka w leczeniu nowotworów, stymulują regenerację, zapobiegają chorobom, powstrzymują procesy starzenia.
 
 
Z kolei szkółka Clematis przygotowała zestaw pnączy o walorach kulinarnych i aptecznych, oznaczonych na etykiecie kubeczkiem z zielonym krzyżem. W tej grupie bardzo cennym pnączem jest cytryniec, którego owoce i liście mają wiele walorów zdrowotnych.
 
Absolutną nowością jest jednak inne pnącze – jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum), zwane chińskim zielem długowieczności. To silnie rosnące pnącze bylinowe, którego liście są trochę podobne do liści chmielu, ale jest kuzynem ogórka.
 
Jiaogulan nie jest w pełni mrozoodporny, ale jego pędy i tak co roku zamierają do ziemi, więc jeśli na poziomie gruntu dobrze się go zabezpieczy, obsypie korą, to powinien przetrwać. A mniejsze egzemplarze można postawić po prostu na kuchennym oknie.
 
Zdrowotne herbatki ze świeżych lub suszonych liści jiaogulanu działają antystresowo, wpływają na lepsze funkcjonowanie organizmu człowieka, i co za tym idzie, na przedłużenie życia. Wystarczy nawet dorzucać garść liści do popołudniowej herbatki.
 
Materiał pochodzi z 340. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogrodowa apteka
Świetne są te sadzonki :)
2022.01.26
~ juss
Re: Ogrodowa apteka
Kochana Pani Maju! Sto Lat dla Pani i Pani programu!!! Jest Pani wtym programie bardzo przekonwująca i profesjonalna, Pani b. przyjemna i pogodna osobowość wpłwa na treść i odbiór. Gratuluję i pozdrawiam trochę starsza widzka
2022.01.26
~ ludwika

Poprzednia porada

Hortensje bukietowe

Hortensje bukietowe

Najpiękniejsze odmiany hortensji.

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg