Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Winnica w Polsce? Czemu nie!

dodano: 23.09.2011

Jakie warunki powinien spełniać teren przeznaczony na winnicę?

W 341. odcinku programu odwiedzamy uniwersytecką winnicę. To świetna okazja, by zapytać eksperta, pana Adama Kiszkę, kierownika Zakładu Doświadczalnego UJ w Łazach (www.winnica-uj.pl), jakie warunki powinien spełniać teren przeznaczony na winnicę.
 
Okazuje się, że winnice można zakładać prawie w całej Polsce, wybierając tylko odpowiednio ukształtowany teren. Trzeba jednak pamiętać, że założenie winnicy to inwestycja na całe lata - na 50, a nawet 100 lat.
 
Najważniejszy jest wybór miejsca - powinno być to mocno nasłonecznione zbocze. Druga sprawa to mikroklimat. Polskie warunki są dla winorośli dużo trudniejsze niż w krajach typowo winiarskich. Decyzję o założeniu winnicy w Łazach było łatwiej podjąć, bo jest w tym miejscu stacja meteorologiczna wydziału geografii. Stąd pochodziły dane klimatyczne z około 20 lat – na przykład o nasłonecznieniu czy pierwszych i ostatnich przymrozkach.
Dokładne dane pomagają ustalić, ile dokładnie w danym miejscu trwa okres wegetacyjny, kiedy pojawiają się ostatnie lokalne wiosenne przymrozki, a kiedy - pierwsze jesienne.
 
Ogólna zasada jest taka, że średnia temperatura roczna powinna wynosić powyżej 8 stopni, a w najcieplejszym miesiącu przekraczać 18-19 stopni Celsjusza.
 
Główne prace pielęgnacyjne, czyli cięcie, przeprowadza się w winnicy zimą. We wrześniu jednak wycina się część nadmiernie wyrośniętych pędów. Obcinanie pędów jest ważne, bo zmniejsza się nieco ilość liści, zwiększając przepływ powietrza. Owoce wystawione są lepiej na działanie słońca, większa jest ich zdrowotność.
 
A jaką powierzchnię powinna mieć najmniejsza winnica? Już z około 1000 m kwadratowych wyprodukujemy tyle wina, że wystarczy na rok dla jednej rodziny i ich gości.
 
A jakie wybrać odmiany winogron?
W uniwersyteckiej winnicy w Łazach, na wina białe uprawia się tu głównie odmiany: Seyval Blanc, Bianca i Aurora. Winogrona czerwone wymagają więcej słońca i dojrzewają dłużej, a polecane odmiany to Rondo, Regent, Marechal Foch i Leon Millot. Seyval Blanc to sztandarowa odmiana dla tej winnicy – co roku daje pewne plony.
 
Sucha i ciepła jesień zdecydowanie sprzyja dojrzewaniu owoców.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
83%
17%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Z nowych winnic warto zwrócić uwagę na Winnicę Zagardle http://www.winnicazagardle.pl/
2022.01.27
~ Daris
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Do: ~ zawiedziony winiaz Ciekawa jestem jakie odmiany były sadzone na tych hektarowych winnicach, które wymarzły? Podstawą do udanej winnicy to odpowiednie siedlisko, odpowiedni dobór odmian do danego miejsca oraz odpowiedni materiał sadzeniowy. W którymś z tych punktów musiał zostać popełniony błąd.
2022.01.27
~ ciekawska
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Wino z z naszej strefy klimatycznej staje się co raz bardziej popularne - Europejczykom znudziły się już słodkie wina krajów strefy śródziemnomorskiej. - teraz poszukuje się wytrawniejszych smaków. Dlatego produkcja wina w Polsce może okazać się na prawdę dobrym biznesem. Zresztą tradycje winiarskie w naszym kraju istnieją już od wieków... Kraków, Zielona Góra... Najważniejszy jest wybór odmian. Na ten temat spore zasoby informacji posiadają winnice doświadczalne Polskich Uniwersytetów...
2022.01.27
~ POSZUKIWACZ
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Winnica w Polsce jak najbardziej da się nawet medale zdobywają zobaczcie tu w katowicach www.winnazagroda.pl
2022.01.27
~ pjas
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Polecam stronę http://www.podkarpackiszlakwinnic.pl/na-szlaku
2022.01.27
~ halszka
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Nie polecam zakładania winnic w innych rejonach jak :małopolska najlepiej okolice Tarnowa, Rejon Zielonej Góry, Czy część Podkarpacia Okolice Jasła. W innych rejonach Polski zakładanie winnicy jest bardzo ryzykowne mój kolega stracił kupę kasy wymarzło mu ponad 5ha sadzonki w Wielkopolsce . Ja straciłem trochę mniej bo 1ha. Poza tym wina z chłodnych regionów poza winem słomkowym czy lodowym jest podłe w smaku. Owoce nie mają więcej jak 22% zawartości cukru w owocach wg. skali Brixa a dosładzanie wypacza naturalną produkcję wina i jest kosztowne. Myslę na nowo o założeniu winnicy , choć podobno nie powinno wchodzić do tej samej rzeki. Jestem w trakcie poszukiwań domu i pola do zakupu w wyżej wymienionych lokalizacjach.
2022.01.27
~ zawiedziony winiaz
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Teren pod winnicę - na zboczach i wzniesieniach (do 300 m.n.p.m), dobrze nasłonecznionych (stoki południowe, zachodnie, południowo-zachodnie), osłonięte od wiatru i mrozu od pólnocnej i wschodniej strony (np. przez drzewa lub gęste krzewy - chodzi o spływ chłodnego powietrza). Idealnie byłoby gdyby u podstawy stoku znajdował się zbiornik wodny (odbija światło, akumuluje ciepło). Rodzaj gleby ma drugorzędne znaczenie (można dobrać odpowiednie sadzonki) ale najlepsza jest gleba gliniasto-piaszczysta o podłożu wapiennym.
2022.01.27
~ halszka
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
W jednym z odcinków prezentowany był ogród w Osiecznej k/Leszna. Mało kto wie,że jakieś dwa kilometry od Osiecznej znajduje się malowniczo położony Dworek w Jeziorkach. Można tam pojeździć konno, pospacerować po pięknym ogrodzie, obejrzeć mini zoo. Dworek zapewnia również noclegi i wyżywienie. Na terenie posiadłości, na pagórku znajduje się winnica, a w parku winiarnia... Naprawdę warto odwiedzić i spędzić tam weekend! www.jeziorki.pl
2022.01.27
~ kris
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Na stronie z opisem odcinka podany jest internetowy adres tej uniwersyteciej winnicy: www.winnica-uj.pl . Na stronie znajdzie Pani dokładne dane kontaktowe, a także informacje o winach z Łaz. Można je na pewno kupić na miejscu, w winnicy.
2022.01.27
Redakcja
Re: Winnica w Polsce? Czemu nie!
Chętnie dowiedziałabym się gdzie można kupić wino z Łaz. Nie znalazłam kontaktu lub adresu. Interesują mnie wina wytrawne, nie wzbogacane siarczynami. Jeżeli ktoś wie, to proszę o informację: kd.mikolajczyk@hot.pl
2022.01.27
~ KasiaM

Poprzednia porada

Ogrodowa apteka

Ogrodowa apteka

Owoce, które pomagają zapobiegać chorobom.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg