Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Luty w ogrodzie

dodano: 10.02.2013

Co robimy w tym tygodniu w domu i ogrodzie?

Luty w ogrodzie
Pora rozpocząć przesadzanie roślin doniczkowych. Oczywiście nie wszystkich, a tylko tych, które mają przerośniętą bryłę korzeniową. Po wyjęciu z doniczki widać, że brakuje im ziemi i składników pokarmowych.
 
Kupujemy doniczkę o najwyżej centymetr lub dwa szerszą, niż poprzednia. Wygląd pojemnika zależy do stylu wnętrza i upodobań właściciela roślin, ale powinien mieć koniecznie otwór w dnie, do odpływu nadmiaru wody.

Natomiast kształt pojemnika dobieramy do typu systemu korzeniowego rośliny. Duże okazy, które w naturze są krzewami, tak jak fikusy, laur, róża chińska, wymagają dużych i głębokich donic. W płaskich i szerokich doniczkach uprawiamy gatunki o drobnych, szeroko rozrastających się korzeniach, na przykład kaktusy, azalie, paprocie i bromelie. Z kolei wysokie i wąskie pojemniki lubią palmy, juki, draceny i kordyliny. Ich korzenie znacznie się wydłużają i zwijają w pierścień na dnie doniczki. Po pewnym czasie, gdy mają za płytko, wypychają roślinę jak sprężyna do góry. Do przesadzania powinniśmy kupić też specjalną ziemię dobraną do gatunku rośliny.
 
 
*
 
Ponieważ wiosna może nadejść lada tydzień, więc najwyższa pora, żeby zająć się budkami lęgowymi dla ptaków. Kiedy tylko się ociepli, sikory i inne ptaki zaczną zakładać gniazda.

Najpierw przyjrzyjmy się starym budkom. Zdejmujemy je z drzewa lub otwieramy je i czyścimy z drabiny. Usunięcie całej zawartości ze skrzynki lęgowej pozwala ptakom na założenie nowego gniazda i zapobiega rozprzestrzenianiu się pasożytów nękających ptaki.
 
Modele domków są przeróżne. Wyjątkowym miłośnikom ptaków polecamy budkę pozwalającą na obserwację życia w gnieździe, dzięki umieszczonej wewnątrz bezprzewodowej kamerze, przekazującej kolorowy obraz i dźwięki ptaków. Musimy dodatkowo doprowadzić w pobliże budki kabel z prądem lub zasilić ją baterią, która wystarcza na kilka godzin obserwacji. Kamera ma nadajnik i to co się dzieje w budce, możemy oglądać w domu na ekranie telewizora lub komputera zaopatrzonego w specjalną kartę. Ograniczeniem jest odległość budki z kamerą od domu, która nie może być większa niż 75 metrów. Oglądany obraz można nagrać na płytę DVD lub w zapisać w pamięci komputera. Koszt tej wyjątkowej budki to około 350 zł.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Luty w ogrodzie
według tego co pani pisze powinna pani nosić zbroję ołowianą ponieważ promieniowanie na które jest pani narażona w ciagu dnia w swoim mieszkaniu jest kilkadziesią razy większe niż mały nadajniczek w kamerce w budce u ptaków. Powinna pani nawoływac do ściągania gniazd bocianich ze słupów ponieważ pole elektromagnetyczne jest tam tak szkodliwe ze wpływa ono destruktywnie na DNA tych zwierząt.
2021.11.28
~ Nootkatensis
Re: Luty w ogrodzie
Nie podoba mi się propagowanie budek dla ptaków z kamerami wewnątrz. Doskonale wiadomo (udowodnione naukowo), że przebywanie przy wszelakich nadajnikach nie wpływa korzystnie na zdrowie żywych organizmów. Nie warto więc, a nawet nie powinno się wpychać nadajników (w tym wypadku nadajnik wbudowany w kamerę) w miejsce, gdzie wykluwają się i rosną młode ptaki. Po co je na starcie skazywać na anomalia, które z pewności będą mieć niekorzystny wpływ na ich rozwój? Obrazowo pisząc, CZY WSADZILIBYŚCIE WASZE DZIECI DO MIKROFALÓWKI I WŁĄCZYLI JĄ TYLKO PO TO, ŻEBY POPATRZEĆ JAK SIĘ DZIECKO KRĘCI NA TALERZU? Domyślam się, że nie. Każdy kto dba o naturę i to co ona nam daje, niech zastanowi się dwa razy, zanim będzie chciał przez chwilę zaspokoić swoją ciekawość oglądając ptaki w budce. Pozwólmy im rozwijać się bez skazywania ich na obcowanie z techniką. Z góry Dziękuję.
2021.11.28
~ IZA

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg