Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sprawdzamy stan zdrowia brzoskwiń

dodano: 17.02.2013

Zbliża się wiosna i nadeszła już pora sprawdzenia stanu zdrowotnego drzewek brzoskwiń w sadzie.

Sprawdzamy stan zdrowia brzoskwiń
Zwróćmy uwagę na brązowe przebarwienia lub rany kory ze zrogowaciałą martwą tkanką, które pojawiają się na pędach, rozwidlenia konarów czy też na pniu. To objawy chorób pochodzenia grzybowego lub bakteryjnego, które mogą doprowadzić nawet zamierania rośliny. Stosunkowo najmniej groźnie są zmiany chorobowe powstałe na najmłodszych jednorocznych lub dwuletnich pędach, które po prostu skracamy za porażonym miejscem. Natomiast na starszych gałęziach i na pniu konieczne jest oczyszczenie ran.
 
W tym celu możemy wykorzystać profesjonalne skrobaki zwane rysakami lub wykonać tą pracę nożem do szczepienia albo sekatorem. Na zabieg najlepiej wybrać suchą, słoneczną pogodę z dodatnią temperaturą. Wówczas usuwamy zbrązowiałą i martwą korę aż do zdrowej tkanki o kolorze zielonym. Następnie zabezpieczamy rany środkiem bakteriobójczym. Przygotowujemy go w opryskiwaczu dodając 1,5 ml Topsinu na 1 litr wody. Po oprysku odczekujemy kilkanaście minut, aby został wchłonięty.
 
Następnie przygotowujemy opatrunek ze specjalnie do tego celu przeznaczonej pastu ogrodniczej. Przed użyciem należy ją dokładnie rozmieszać, tak aby stanowiła jednorodna masę. Do nakładania najlepiej użyć jest zwykłego pędzelka i dokładnie zasmarować całą ranę.
Taką pastę stosujemy również w miejscach cięć gałęzi. Jeżeli są one wysoko, środek możemy nakładać za pomocą gąbki przymocowanej na tyczce lub długim patyku.
 

O tej porze walczymy też inną, bardzo groźną chorobą brzoskwiń - kędzierzawość liści. Zwalczanie jej polega na dwukrotnym oprysku drzewek stężonym roztworem miedzianu w dawce około 10 g na 1 litr. Do przygotowania mieszanki najlepiej użyć wody w temperaturze pokojowej około 20 st. C. Również istotną sprawą jest to, aby całe pędy były dokładnie pokryte preparatem. Grzyby, które wywołują tą chorobę często zimują w kątach pączków i rozwidleniach pędów.

Z prac pielęgnacyjnych pozostało nam jeszcze zerwanie z drzewa i pozbieranie wokół pnia zaschniętych zeszłorocznych owoców zwanych mumiami. Mogą być one siedliskiem wielu chorób. Zbieramy je, wynosimy z sadu, a następnie palimy lub zakopujemy.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Sprawdzamy stan zdrowia brzoskwiń
Witam,w Bielawie jest dzisiaj +5 w południe(-2 w nocy) i halny,już po śniegu, opryski muszą poczekać
2021.11.28
~ ivo
Re: Sprawdzamy stan zdrowia brzoskwiń
Wzmożona kontrola kluczem społecznego zaufania %-)
2021.11.28
~ MarzaPocz
Re: Sprawdzamy stan zdrowia brzoskwiń
Ciekawie przedstawiony temat, ale myśle że przy obecnym stanie pogody i prognozach czas na oprysk przeciw kedzierzawosci jeszcze nie nastąpił. Występujące opady śniegu i mróz w nocy do -8 stopni jeszcze daje nam czas na oprysk. W ubiegłym roku pryskałem 7.03 przy temp. ok.5st., gdy nie było już śniegu od trzech tygodni. Obecnie na lubelszczyźnie śnieg zalega na ok. 20 cm, wiec pozostaje tylko cięcie i zabezpieczanie ran. Pozdrowienia dla pasjonatów programu i uprawy brzoskwini.
2021.11.28
~ Marcin z Chełma

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg