Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosenny trawnik i kompozycje z ziół

dodano: 24.03.2013

Wczesną wiosną można zacząć prace pielęgnacyjne na trawnikach, a także przygotować rozsadę z praktycznych i jednocześnie ozdobnych ziół.

Wiosenny trawnik i kompozycje z ziół
Kiedy przyglądamy się trawnikom z bliska, niekiedy dochodzimy do wniosku, że swój wiosenny zielony kolor zawdzięczają nie tyle trawie, co chwastom. Walkę z chwastami można rozpocząć wraz z pierwszym wiosennym nawożeniem. Do tego celu stosujemy specjalny nawóz przeznaczeniem na trawniki zachwaszczone. Jego specjalny skład umożliwia szybkie pozbycie się niechcianych roślin. Odpowiednia ilość azotu wpłynie na intensywny rozrost trawy, która z kolei zagłuszy chwasty. Zanim przystąpimy do wysiewania nawozu, trawnik należy solidnie wygrabić z resztek suchej trawy czy mchu. W tej czynności sprawdzą się grabie wachlarzowe z elastycznymi i gęsto rozłożonymi zębami. Na tak oczyszczoną murawę wysiewamy nawóz. Na dużych powierzchniach najlepiej używając siewnika, na małych trawnikach najłatwiej nawozi się ręcznie. Nawóz ma postać jasnych granulek, dzięki którym łatwo i równomiernie się go wysiewa. Granulki widać na trawniku, przez co ocenimy rozrzut nawozu i wprowadzimy ewentualne poprawki. Używając tych samych grabi czeszemy trawnik raz jeszcze, lecz tak aby nawóz opadł na podłoże, a nie znajdował się na źdźbłach. Granulki rozgarniamy tylko w tych miejscach gdzie ich jest za dużo. Wczesną wiosną nie polewamy trawnika wodą, ponieważ ziemia jest wystarczająco wilgotna.
 
 
***
 
 
Niezwykle oryginalnie prezentują się kompozycje ziół i warzyw w pojemnikach. Niektóre odmiany tych roślin nie ustępują urodą kwiatom.
Jeśli komuś marzą się ziołowe aranżacje na balkonie lub tarasie, warto pomyśleć o nich teraz i wyhodować je z nasion. W warunkach domowych otrzymamy rozsadę, a podrośnięte sadzonki w połowie maja będą gotowe do kompozycji.
 
A co posadzić w tym roku? Nowością jest fasola ,Mascotte’, pierwsza fasolka do uprawy w pojemnikach. Osiąga wysokość do 45 cm i ma długie bezwłókniste strąki. Oryginalny pokrój ma pomidor koktajlowy ‘Pendulina Red’. Jego pędy, wraz z drobnymi owockami efektownie zwisają z donic. W pojemnikach można też uprawiać koper niski, który oprócz wolnego wzrostu ma zwarty pokrój. W donicach nie powinno zabraknąć ziół, zwłaszcza tych pachnących. Do takich należy bazylia cytrynowa, której aromat poprawi smak wielu potraw, a zwłaszcza owoców morza. Natomiast bazylia ’Piccolino’ charakteryzuje się bardzo zwartym pokrojem i drobnymi listkami. Pamiętajmy tylko, że rośliny te lubią nasłonecznione stanowiska.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg