Pomidory z własnej szklarni
dodano: 21.10.2011
Państwo Grygieńciowie nie lubią smaku kupowanych pomidorów i co roku produkują je sami, prowadząc uprawę ekologiczną. Jak wygląda uprawa oraz konstrukcja ogrodowej szklarni?
Pomidory z własnej szklarni
U państwa Grygieńców, w ogródku umiejscowionym przy blokach pracowniczych, rosną fantastyczne pomidory.
 
Sadzone są co roku w szklarni o powierzchni 24 metrów kwadratowych. Budowla ta ma stabilny szkielet wykonany z metalowych materiałów. U góry, dla lepszej izolacji, wyłożona jest folią bąbelkową. Niewielkich rozmiarów szyby wmontowane są w metalowe ramki i uszczelniane kitem.
Wiosną szklarnia służy do uprawy rozsady warzyw i kwiatów.
 
Ale najważniejsze są pomidory – dojrzewają już od początku lipca, aż do października. Szklarnię ogrzewa słońce, dzięki czemu wykorzystuje się darmową energię.
 
Do uprawy pan Leonard wybrał odmiany wysoko rosnące. Ma ciekawy sposób na ich prowadzenie – wspinają się po specjalnie przygotowanych, spiralnie skręconych drutach. Ocynkowany drut o średnicy 4 mm nawijał najpierw raz koło razu na rurkę, a potem tylko rozciągnął całość.
 
Z jednego takiego krzaka wysoko rosnącej odmiany, pan Leonard zbiera po kilka kilogramów pomidorów. Na małej powierzchni uprawa takich odmian znacznie powiększa plony.
Materiał pochodzi z 345. odcinka programu.