Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ptaki na działkach

dodano: 04.11.2011

Jak zadbać o ptaki odwiedzające zimą ogrody? Sprawdzamy to w ogrodach działkowych Wirnik.

Ptaki na działkach
Pan Andrzej, właściciel ogródka działkowego, przed zimą szykuje karmniki dla ptaków, bo wie, że trzeba będzie im pomóc. Ma ciekawe pomysły na ich konstrukcję: na przykład dla  sikorek, kowalików, przygotował karmnik z… butelki. Inny karmnik, dla małych ptaszków, choć drewniany, to wyposażony został w szybkę z boku – widać przez nią, ile jeszcze ziarna zostało dla ptaków.
 
Pan Andrzej także buduje własnoręcznie budki lęgowe dla ptaków. Jednak o tej porze ich otwory wlotowe zostały zatkane drewnianymi kołkami. A czemu? Bo tuż przed zimą lubią się tu zagnieżdżać osy i szerszenie. Korki otwiera się więc dopiero po pierwszych mrozach.
 
Kolejny właściciel ogródka, pan Wiesław, też interesuje się ptakami. Kupił nawet album, aby rozpoznawać skrzydlatych gości. A często przylatują tu różne gatunki sikor: bogatka, modra, czubata czy uboga. Codziennymi gośćmi są również sójki, dzwońce, sroki inne ptaki z pobliskiego lasu. Potrafią zawitać też dzięcioły.
 
Gdy zauważył, że na terenie działki ptaków pojawia się coraz więcej, zaczął je dokarmiać. Sprawdził, że najchętniej jedzą ziarno słonecznika. Wieszana jest też słoninka dla sikorek, a także – dzięciołów.
Dokarmianie zaczyna się zazwyczaj w grudniu, bo wtedy zaczyna brakować innego pożywienia dla ptaków.
 
Na ptaki czekają też małe zbiorniki wodne i poidełka – skrzydlaci goście mogą się zarówno napić, jak i pochlapać w świeżej wodzie.
 
 
A więcej o profesjonalnych budkach lęgowych dla ptaków, można przeczytać w tej relacji ze spotkania z ich producentem, Przemkiem Miączyńskim: BUDKI LĘGOWE.
Materiał pochodzi z 347. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Zaskrońce

Zaskrońce

Jak rozpoznać zaskrońca?

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg