Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Gorący sierpień

dodano: 04.08.2013

Co robimy w ogrodzie na początku sierpnia? Jak zwykle znajdzie się trochę pracy.

Gorący sierpień
Byliny, które kwitły w pierwszej połowie lata, tracą już swój urok. Na przykład piękne liście przywrotnika przykrywają nieciekawe już, przekwitłe kwiatostany. Dlatego usuwamy je, żeby nie szpeciły rabaty, a roślina nie wysilała się na zawiązywanie nasion.
 
Wycinamy też żółknące pędy serduszki okazałej, która po przekwitnięciu najczęściej zaczyna zasychać już w połowie lata i po pewnym czasie „znika” z powierzchni ziemi, przechodząc w stan spoczynku. W czasie nieaktywnym korzenie serduszki okazałej są wrażliwe na nadmiar wody. Dlatego na nieco cięższych glebach pod rośliną potrzebny jest dobry drenaż. W pustym miejscu wokół korzeni można posadzić jeszcze jakieś jednoroczne kwiaty.
 
Z niektórych roślin zbieramy dojrzałe nasiona, tak ja z tych suchych już owocostanów naparstnicy purpurowej. Tę dwuletnią roślinę uprawia się z wysiewu nasion, które zdolność kiełkowania zachowują do około 3 lat. Roślina łatwo rozsiewa się sama i wokół starych okazów po 2 tygodniach pojawiają się maleńkie siewki. Kiedy będą większe, wystarczy je przerwać, a gdy zaczną formować przyziemną rozetę liści, przesadzić je na stałe miejsca.
Zbierając te drobniutkie nasiona pakujemy je w papierową kopertę. Możemy je komuś podarować lub przetrzymać do następnego roku i wysiać w czerwcu. Zakwitną dopiero w kolejnym roku, bo naparstnica to roślina dwuletnia.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg