Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zieleń na stromej skarpie

dodano: 18.11.2011

Stromą skarpę można zagospodarować w ciekawy sposób, zapewniając roślinom dogodne warunki do wzrostu. Podglądamy rozwiązanie zastosowane w małym miejskim ogródku.

W tym małym ogródku projektant, pan Sławek Anioł, wygospodarował nieco miejsca na zieleń na skarpie, znajdującej się przy zejściu do poziomu piwnicy.
 
Przedsięwzięcie nie było łatwe, bo najpierw trzeba było wywieźć stąd kilkadziesiąt ciężarówek ziemi – w większości – na taczkach. Ponieważ ogródek jest niewielki, tej ziemi nie dało się zagospodarować na miejscu np. do modyfikacji ukształtowania terenu.
 
Zaprojektowanie ścian oporowych w postaci schodów pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na rośliny. Same murki oporowe, tworzące stopnie skarpy, nie są grube, bo są zbrojone.  Na powstałych rabatach-stopniach, zaplanowano zimozielone rośliny - zwisający w dół jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens), oraz pionowe akcenty z jałowca pospolitego (Juniperus communis) odmiany ‘Hibernica’.
 
Dodatkowo dekoracją skarpy są pozostałości po starej budowli, która się tu kiedyś znajdowała - był to fort. Jego elementy odnaleziono przez przypadek, ale ciekawie się komponują na skarpie. Architekt chce je jeszcze podkreślić, instalując podświetlenie.
 
Przy niewielkiej powierzchni ogrodu, problemem jest też woda opadowa, która spływa z dachu. Dlatego boczny mur oporowy, podtrzymujący skarpę, zwieńczono szeroką, kamienną rynną. Na końcu tej rynny znajduje się studzienka kanalizacyjna. A pod obsadzonymi jałowcami tarasami ułożono rury drenażowe, by po intensywnych opadach odprowadzały nadmiar wody, który mogłyby zalać poziom piwnicy.
 
 
 
Materiał pochodzi z 349. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Słonik dębowiec

Słonik dębowiec

Słonik dębowiec - pomimo uroczego wyglądu - jest szkodnikiem naszych dębów. Jak poznać, czy jest obecny w naszym ogrodzie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg