Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Karpie Koi

dodano: 25.11.2011

Karpie Koi do piękne, dekoracyjne ryby. Jak o nie dbać? Sprawdzaliśmy to w japońskim ogrodzie pana Mariusza.

Hodowlę karpi Koi (Cyprinus carpio Koi) rozpoczęto w Japonii na początku XIX wieku. W wyniku długotrwałej selekcji uzyskano wiele odmian tych ryb różniących się barwą, połyskiem oraz układem plam i łusek. Rasowe osobniki najbardziej poszukiwanych odmian osiągają zawrotne ceny, nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za sztukę.
 
Te piękne ryby są też do kupienia w Europie, ale jak zdradził nam pan Mariusz, jakość dostępnych tu ryb jest nieporównywalna – zwłaszcza, jeśli chodzi o kolor i kształt. Kształt jest istotny, bo ryby te podziwiane są od góry i tak muszą prezentować się najlepiej.
Karpie Koi wymagają dużego zbiornika z dobrze natlenioną i filtrowaną wodą o pojemności co najmniej kilku tysięcy litrów. Ryby te osiągają duże rozmiary - dorastają nawet do 90 cm długości.
 
A jak wpuszcza się do stawu nowo kupione i przywiezione ryby?
Worki z wodą i powietrzem, w których pływają dostarczone do ogrodu ryby, najpierw zanurza się w stawie na 15 minut, aby wyrównała się w nich temperatura wody.
Potem można nadciąć foliowe torby, aby woda ze stawu wymieszała się z tą wewnątrz opakowania. Po kilku minutach rozcina się ją dalej i wpuszcza ryby do stawu.
 
Jeśli ktoś ma głęboki staw, powyżej 150 cm, może zaryzykować i zostawić ryby na zimę w stawie. W takim wypadku trzeba oczywiście pilnować, by woda była stale dobrze natleniona.
Można też przygotować na zimę osobny zbiornik wodny, w którym temperatura wynosi 10 stopni. Wtedy będą normalnie funkcjonowały, jadły i stale rosły.
 
Specjalnie dla karpi Koi przygotowuje się wysoko białkową karmę. Jednak ryby te są wszystkożerne i zjadają także drobne zwierzęta jak ślimaki i larwy owadów oraz liście roślin, przez co zbiornik mogą zamienić w podwodną pustynię. Lubią też kopać, dlatego dno stawu powinno być zabezpieczone grubą warstwą żwiru.
 
Co ciekawe, z czasem ryby te nawet uczą się rozpoznawać właściciela i przypływają do niego podczas karmienia.
Materiał pochodzi z 350. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Karpie Koi
Witam miłośników Koi. Szukam kogoś z doświadczeniem w ich hodowli. Mam od kilku lat kilkadziesiąt koi. Jestem z Pomorza. Pozdrawiam...
2021.11.28
~ Piotr
Re: Karpie Koi
Witam. Mam oczko 20 m n 5 m . Mam w nim koi. Nie mam zbytnio doświadczenia, zajmuje się tym od września tamtego roku. Ale dzisiaj zauważyłem dziesiątki 1,5 cm rybek. Chyba małe koi
2021.11.28
~ zbyszekm2
Re: Karpie Koi
hoduję karpie koi od wielu lat kocham je :) co roku udaje mi się wychować kilkanaście sztuk, moje oczko ma 9,5 m na 6,5 m głębokie 1,9 m . W tym roku udało mi się wychować około tyś szt zobaczymy jak dorosną ale już widzę że są ładne czarno żółte czarno czerwone i żółte. Więcej mogę powiedzieć na jesień jak maleństwa dorosną ;) Pozdrawiam wszystkich posiadaczy tych ślicznych rybek ;)
2021.11.28
~ leszek
Karp Koi - dla każdego
Karpie Koi to piękne i szlachetne ryby. Uważam, że powinny być nieodzownym elementem każdego ogrodu z oczkiem wodnym czy fontanną. Pani Maja niejednokrotnie w swoim programie opisuje wspaniałe ogrody, rośliny i miejsca które mogły by być domem dla tej efektownej ryby. Hodowla KOI nie jest taka trudna. Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi wymaganiami tej ryby w jednym z artykułów pod adresem http://podwodnekrolestwo.pl/karp-koi/ Pozdrawiam sympatyków programu Maja w ogrodzie i sama prowadzącą.
2021.11.28
~ Konrad
Re: Karpie Koi
piękne karpie
2021.11.28
~ marek
Re: Karpie Koi
Hodowcy japońscy podkreślają konieczność zimowego spoczynku koi zapewniającego im lepsze wybarwienie - dlatego np. nie cenią ryb z cieplejszych regionów Azji, gdzie takiego spoczynku brakuje, twierdząc, że mają słabe barwy. Tak więc \'pędzenie\' koi w zimie wcale nie musi być - jak twierdzi ten pan w wywiadzie - do końca korzystne, jeżeli mowa o poważnej hodowli.
2021.11.28
~ kr

Poprzednia porada

Słonik dębowiec

Słonik dębowiec

Słonik dębowiec - pomimo uroczego wyglądu - jest szkodnikiem naszych dębów. Jak poznać, czy jest obecny w naszym ogrodzie?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg